چهارشنبه 12 مهر 1402
معاون وزیر صمت تاکید کرد:

لزوم حرکت به اعماق بیشتر در اکتشافات معدنی

لزوم حرکت به اعماق بیشتر در اکتشافات معدنی
  تاريخ:سی ام شهريور 1401 ساعت 10:14   |     کد : 270045   |     مشاهده: 682
به گزارش صنعت نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی با تاکید بر حرکت به سمت اعماق بیشتر در اکتشافات معدنی، در سه استان کشور در دستور کار است.
به گزارش صنعت نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی با تاکید بر حرکت به سمت اعماق بیشتر در اکتشافات معدنی، در سه استان کشور در دستور کار است.

آقای علیرضا شهیدی امروز در حاشیه افتتاح یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران افزود: تا امروز ۸۱ ماده معدنی در کشور رصد و پایش شده است و مطئمن هستیم مواد معدنی بیشتری نیز در کشور وجود دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: این سازمان از سال گذشته با تغییر سیاست خود، مقیاس را از یک/ صدهزارم به یک/ ۵۰ هزارم رسانده که به این ترتیب دقت کار برای اکتشافات منابع چهار برابر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه کشور‌های معدنی جهان به سمت استخراج ذخایر پنهان حرکت کرده‌اند، ادامه داد: ما نیز باید بتوانیم اطلاعات‌مان را از اعماق پهنه‌های معدنی افزایش دهیم؛ به این منظور نیز از سال گذشته طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی از استان خراسان جنوبی آغاز شد و در ادامه در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی ادامه یافت.

شهیدی اضافه کرد: تا پایان سال ۱۴۰۲ می‌توانیم حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را با مقیاس یک/ ۵۰ هزارم برداشت داشته باشیم.

وی به اهمیت برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی اشاره کرد و گفت: در این شیوه می‌توان در زمان کوتاه اطلاعات عمقی و شناخت‌مان از ذخایر زیرزمینی را افزایش دهیم.

معاون وزیر صمت افزود: با آغاز کار در استان خراسان جنوبی، در یک سال گذشته عناصر جدیدی برای نخستین بار در شرق کشور کشف شد.

وی همچنین به عناصری اشاره کرد که به همراه دیگر عناصر وجود دارند، اما تاکنون شناسایی خوبی از آن‌ها انجام نگرفته است گفت: امیدواریم با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی و شناخت دقیقی که حاصل می‌شود، شاهد تنوع گواهی کشف‌ها باشیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی همچنین به پیدا شدن ردپا‌هایی از ژرمانیم، نیکل و دیگر عناصر جدید در اکتشافات اخیر اشاره کرد و گفت: امروز دنیا به سمت عناصر خاص رفته است و ما نیز باید بتوانیم در این زمینه به توسعه فعالیت‌ها بپردازیم.

گفتنی است؛ یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران با حضور نمایندگانی از ۲۵ کشور جهان امروز آغاز به‌کار کرد و تا ۳۱ شهریورماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آماده بازدید علاقه‌مندان خواهد بود.

http://sanatnews.ir/News/1/270045
Share

لزوم حرکت به اعماق بیشتر در اکتشافات معدنیلزوم حرکت به اعماق بیشتر در اکتشافات معدنیلزوم حرکت به اعماق بیشتر در اکتشافات معدنی
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است