چهارشنبه 27 تير 1403

جمعیت سگ‌های بلاصاحب در ملایر تحت کنترل و مدیریت است

  تاريخ:بيست و سوم خرداد 1403 ساعت 12:36   |     کد : 289105   |     مشاهده: 91
معاون خدمات شهری شهرداری ملایر با بیان اینکه جمعیت سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر بخوبی تحت کنترل و مدیریت است، گفت: ملایر جزء شهرهایی است که میزان گزش از طریق سگ در سطح شهر طی دو سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
مجتبی داوری در گفت‌و گو با ایسنا، ملایر را جز نخستین شهرهایی در استان همدان دانست که مرکز جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب را ایجاد کرده است و تصریح کرد: از سال ۱۳۹۷، محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۶۰۰۰ مترمربع در محلی مناسب و محصور به‌عنوان محل نگهداری و درمان سگهای بلاصاحب در نظر گرفته شد که در این مکان بیش از ۳۰۰ مترمربع فضای مسقف برای استقرار دامپزشک، اتاق قرنطینه، سرویس بهداشتی، اتاقک نگهبانی، محل نگهداری توله‌ها و محل نگهداری سگ‌های درمان یا عقیم شده ایجاد شد.
داوری تاکید کرد: خوشبختانه در حال حاضر با وجود این مرکز جمعیت سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر بخوبی تحت کنترل و مدیریت است و ملایر جز شهرهایی است که میزان گزش از طریق سگ در سطح شهر طی دو سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به لزوم در نظر داشتن تنازع برای بقا و ادامه حیات این حیوان مانند دیگر حیوانات در طبیعت، اظهار کرد: با در نظر گرفتن این موارد سگ‌ها باید از محیط زندگی مردم دور شوند و با وجود اینکه در سطح کشور تعداد سگ‌های بلاصاحب رو به افزایش است اما در ملایر تعداد سگ‌های بلاصاحب کنترل شده است.
داوری با تاکید بر اینکه برخی از حامیان این حیوانات هنوز به موضوع عدم غذارسانی به سگ‌ها اهمیت نمی‌دهند، گفت: وقتی شرایط برای سگ فراهم شود، دوباره زاد و ولد می‌کند و تعدادشان افزایش می‌یابد.
معاون خدمات شهری شهرداری ملایر تنها راه کنترل جمعیت سگ‌ها را مشارکت مردم دانست و افزود: مردم نباید در سطح شهر به سگ‌ها غذارسانی کنند و این غذارسانی را به بیرون از شهر ببرند البته که سگ شب گردی دارد و غذای خود را پیدا می‌کند و پس از آن اگر زاد و ولدی هم داشته باشد خارج از شهر بوده و به واسطه انسان نیست.
وی به مردم توصیه کرد اگر قصد غذارسانی به سگ‌های بلاصاحب را دارند خارج از شهر انجام دهند و مهم‌تر اینکه این غذارسانی انجام نشود، خاطرنشان کرد: مردم به موقع زباله خود را دفع نمی‌کنند و عدم دفع به موقع پسماندها سبب استفاده سگ از این زباله‌ها می‌شود و می‌بینیم که سگ با پاره کردن کیسه زباله به دنبال تأمین غذای خود است و در نتیجه شرایط زاد و ولد هم برایش فراهم می‌شود و به‌صورت تصاعدی جمعیت سگ افزایش می‌یابد.
داوری با بیان اینکه افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد برای مردم خطرناک بوده و امنیت روانی جامعه را به خطر می‌اندازد، مطرح کرد: وقتی سگ ولگرد متقاضی ندارد طبق دستورالعمل مرگ با ترحم یا عقیم‌سازی و سپس رهاسازی برایش اتفاق می‌افتد.
وی یاآور شد: در حال حاضر آرامش در سطح شهر حاکم و تعداد پیام‌های نارضایتی مردم از این موضوع به شدت کاهش یافته اما ادامه این روند بستگی به همکاری مردم دارد؛ نباید سگ‌ها را وابسته به زندگی شهری و با غذارسانی به آنها شرایط را برای تولید مثل آنها فراهم کنیم.
معاون خدمات شهری شهرداری ملایر از واگذاری بیش از ۱۰۰۰ قلاده سگ بلاصاحب به‌عنوان سگ گله و نگهبان خبر داد و افزود: این سگ‌ها پس از درمان، شناسنامه‌دار و عقیم شده و به فرد تحویل داده می‌شوند.
داوری خاطرنشان کرد: حدود ۸۰۰ قلاده نیز پس از درمان، عقیم سازی و پلاک کوبی در طبیعت رهاسازی شدند.

http://sanatnews.ir/News/1/289105
Share

برچسب ها :  سگ , ملایر
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است