پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

SANATNEWS.IR


اجرای عملیات حفاظت و نجات‌بخشی درختان کهن‌سال باغ‌موزه جهانی فین کاشان
تاريخ خبر: دوشنبه، 17 تير 1398 ساعت: 13:44

به گزارش صنعت نیوز، رئیس اداره میراث‌فرهنگی کاشان از اجرای عملیات حفاظت و نجات‌بخشی درختان کهن‌سال باغ‌موزه جهانی فین کاشان در سال 98 خبر داد.

 

مهران سرمدیان رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر گفت: «شستشو و سمپاشی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین و محلول پاشی آنها با استفاده از کودهای شیمیایی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز باغ فین در سال 98 است که با اعتباری بالغ بر 410میلیون ریال انجام شد.»

 

سرمدیان خاطر نشان کرد: «عملیات حراست و حفاظت درختان کهنسال ارزشمند باغ فین و باز پیرایی فضای سبز این مجموعه، با مشاوره متخصصان تراز اول کشور و با نظارت کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کاشان انجام شد.»

 

سمیه فرهادی مدیر پایگاه جهانی باغ موزه فین کاشان نیز در خصوص این عملیات گفت: «شستشوی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین از سه جهت تاج پوشش و از رأس تا پایین درختان به صورت شبانه با هدف حذف آلاینده و گرد و خاک، کنترل آفات گیاهی و حفظ طراوت و شادابی درختان انجام شده است. همچنین اجرای محلول پاشی درختان سرو چنار با استفاده از کودهای شیمیایی جهت تغذیه درختان برآورد نیازهای گیاهی و افزایش طول عمر درختان نیز انجام شد.»

 

فرهادی افزود: «استفاده از کودهای بیولوژیک از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مجموعه است. این کودهای زیستی ضمن این‌که موجب آزادسازی عناصر غذایی از خاک شده و موجب بهبود گیاهان می‌شوند مقاومت گیاهان را در مقابل تنش‌های گیاهی افزایش می‌دهند.»

 

باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان «باغ ایرانی» در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. باغ تاریخی فین کاشان در پانزدهم آذر 1314 با شماره 238 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. سابقه و قدمت باغ فین به دوره صفویه باز می‌شود اما اجرای فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1852 میلادی در حمام فین، این بنای تاریخی را نزد مورخان و نیز ایرانیان مشهور کرده است.

 

مجموعه باغ تاریخی فین در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت 23 هزار و 700 متر مربع قرار دارد که در سال 2011 میلادی در زمره 9 باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.

 

افزون بر 1700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که تاکنون  329 بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.