پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

SANATNEWS.IR


ظریف: ما همواره در پیروی از دستورات رهبری تلاش داشته‌ایم
تاريخ خبر: سه شنبه، 14 شهريور 1396 ساعت: 12:47
خبرگزاری فارس:وزیر امور خارجه بر لزوم عرضه توان ایران به خارج و جذب بازار برای محصولات دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان در اکثر سفرهای خارجی همراهی دارند.
 
محمدجواد ظریف دقایقی پیش در حاشیه پانزدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: تحولاتی در حوزه علم و فناوری در کشور در سال‌های گذشته رخ داده و شرکت‌های دانش‌بنیان که معرف انتقال علم و فناوری به حوزه اقتصاد هستند، تلاش‌های خوبی داشته‌اند.

 
وی تصریح کرد: این تلاش‌ها یکی از افتخارات کشور است؛ در دولت یازدهم تلاش کردیم تا در اکثر سفرهای خارجی، نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان مهم‌ترین همراهان ما در سفرها حضور داشته باشند.
 
وزیر امور خارجه افزود: توفیق‌های خوبی در عرضه توان کشور به خارج و جذب بازار برای محصولات دانش‌بنیان کشورمان داشتیم و این حضور علاوه بر اینکه یک حضور اقتصادی است، برای غرور ملی ایرانیان و نشان دادن پیشرفت‌های کشور هم مهم است.
 
ظریف بیان داشت: از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید قدردانی کرد که همواره در این حوزه همراه وزارت امور خارجه بوده‌اند و امیدواریم با همکاری نزدیک‌تری که در دولت دوازدهم خواهیم داشت، بتوانیم بخش اقتصاد دانش‌بنیان را به‌عنوان یکی از حوزه‌های مهم حضور در بازارهای جهانی و به‌عنوان قسمتی از ارزش جهانی تثبیت کنیم و این برای اقتصاد کشور مهم است.
 
وی تصریح کرد: این تلاش‌ها هم برای تقویت وجهه بین‌المللی کشورمان هم مهم است و به امنیت کشور کمک می‌کند.
 
وزیر امور خارجه افزود: مدت‌هاست بدون حضور در پارک فناوری پردیس و از طریق برخی منابع با تلاش‌های صورت‌گرفته آشنا شده‌ایم و با توفیقات خوبی که در این حوزه داشته‌ایم، همراه هستیم.
 
ظریف بیان کرد: امروز هم این حضور برای ما افتخارآفرین و نشاط‌بخش بود که جوانان این کشور با خودباوری چه میزان توانمندی دارند و چه میزان می‌توانند توسعه داشته باشند.
 
وی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های مهم اشتغال و تولید ملی که در دستور مقام معظم رهبری برای سال جاری آمده، توجه به حوزه دانش‌بنیان است و امیدوارم موفقیت‌های بیشتری نصیب کشورمان شود.
 
وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما همواره در پیروی از دستورات مقام معظم رهبری تلاش داشته‌ایم و می‌کوشیم سیاست خارجی ایران، سیاستی جهانی باشد؛ نه متمرکز در یک قاره.
 
ظریف گفت: در دولت یازدهم بیش از 55 درصد از سفرهای بنده به کشورهای همسایه و کشورهای آسیایی بوده و کمتر از 20 درصد از سفرها به اروپا بود.
 
وی تصریح کرد: آمریکای لاتین و آفریقا نزدیک به 20 درصد سفرهای وزیر امور خارجه ایران را به خود اختصاص داده است و امیدواریم با توجهی که به دستورات مقام معظم رهبری می‌شود که همواره در وزارت امور خارجه در دستور کار بوده است، در دولت دوازدهم تمرکز بر همه کشورهای دنیا افزایش پیدا کند.
 
وزیر امور خارجه اضافه کرد: همان‌طور که رهبری در مراسم تنفیذ فرمودند، باید توسعه همه‌جانبه با همه جهان داشته باشیم و این سیاست را با جدیت دنبال خواهیم کرد.
 
ظریف گفت: بحث دیپلماسی اقتصادی و اقتصاد دانش‌بنیان یکی از حوزه‌های مهم در دولت دوازدهم در وزارت خارجه خواهد بود تا در این حوزه هم بتوانیم در توسعه کشور نقش‌آفرین باشیم.