پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

SANATNEWS.IR


تشکیل ۱ میلیون پرونده مشاوره ژنتیک در کشور
تاريخ خبر: دوشنبه، 13 شهريور 1396 ساعت: 12:02

به صنعت نیوز، رئیس سمینار کشوری مشاوره ژنتیک گفت: ۲۵۶ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور توسط پزشکان دوره دیده (دوره هایی که توسط سازمان بهزیستی و به کمک اساتید برنامه ریزی و اجرا می‌شود) اداره می‌شوند و تاکنون یک میلیون پرونده مشاوره ژنتیک تشکیل شده است.

دکتر مینو رفیعی افزود: امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه علوم پزشکی و به دنبال آن پیشگیری از بیماری‌های عفونی، رعایت بهداشت فردی و بهبود تغذیه، بیماری های ارثی - ژنتیکی و معلولیت‌های ناشی از آن بخش قابل توجهی از بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است.

 

وی گفت: در حال حاضر الگوی آینده کشور‌ها انتقال دانش پزشکی از درمان به سوی پیشگیری است، زیرا سالیانه کودکان معلول بسیاری در کشور ما متولد می‌شود و عواملی، چون ازدواج‌های فامیلی و شیوع بالای بیماری‌های خونی ارثی مثل تالاسمی در بروز این معلولیت‌ها ارتباط مستقیم دارند.

 

رفیعی ادامه داد: شروع برنامه تخصصی پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک از سال ۷۶ آغاز شد و ارتقا پیدا کرد به گونه‌ای که امروز ۲۵۶ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور داریم که توسط پزشکان دوره دیده (دوره هایی که توسط سازمان بهزیستی و به کمک اساتید برنامه ریزی و اجرا می‌شود) اداره می‌شوند.

 

وی افزود: در طول این ۲۰ سال بیش از یک میلیون پرونده تشکیل و مشاوره ژنتیک ارایه شده است.

 

رئیس این سمینار افزود: یکی از اتفاق‌های مهم در کاهش بروز بیماری‌های ژنتیکی تصویب قانونی برای اجباری شدن غربالگری زوجین پیش از ازدواج به منظور شناسایی ازدواج هایی است که نسبت به بقیه خطر بیشتری برای تولد فرزند با مشکل ژنتیکی دارند؛ این قانون در برنامه ششم توسعه با پیشنهاد سازمان بهزیستی و همت ریاست این سازمان و تصویب مجلس گنجانده شده است.

 

ششمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها ۱۰ و ۱۱ آبان ماه ۹۶ در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.