پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

SANATNEWS.IR


ضرورت مردمی کردن فرآیند حفاظت از میراث فرهنگی کشورمان
تاريخ خبر: سه شنبه، 31 مرداد 1396 ساعت: 13:01

به گزارش صنعت نیوز، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی گفت: ما هیچ چاره‌ای جز مردمی کردن فرآیند حفاظت و حراست از میراث فرهنگی کشورمان نداریم.

زهرا احمدی پور در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان میراث فرهنگی افزود: انجمن‌های میراث فرهنگی، ظرفیتی است مغفول مانده که قانونگذار در اختیارمان قرار داده است تا به مدد فداکاری اعضای این انجمن‌ها، پروسه حفاظت و حراست از ابنیه تاریخی به شکلی مردمی و داوطلبانه انجام شود.

 

وی گفت: توسعه پایدار گردشگری و توسعه اقتصادی صنایع‌دستی و حفاظت و پاسداری از میراث ملموس و ناملموس کشور که تجدیدناپذیرند، ضرورت فوری برای کشور است.

 

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی به‌عنوان بازوی فکری این سازمان باید نقش پررنگ‌تری در سیاست‌گذاری و فراهم کردن چشم‌اندازی خردمندانه در حوزه باستان‌شناسی و حفاظت و حراست از میراث و نقشی کلیدی در توسعه علمی گردشگری کشور ایفا کند.

 

احمدی پور ادامه داد: اصلاح وضعیت موجود می‌تواند پژوهشگاه را به جایگاه درست و اصولی آن برساند و امیدوارم این موضوع که مقدماتش آغاز شده است، تداوم یابد.

 

وی افزود: در زمینه فهرست‌برداری اموال فرهنگی و همچنین اصالت‌سنجی‌ها و بازرسی‌های نوبه‌ای از مواریث و اشیاء فرهنگی در اختیار سازمان و مخازن نگهداری این اموال دچار مشکلات عدیده هستیم.

 

احمدی پور با بیان اینکه بهبود وضع مخازنی که در وضعیت بحرانی بودند آغاز شده است گفت: ولی موضوع فهرست‌برداری اموال فرهنگی و اصالت‌سنجی با احیای عملیاتی آیین‌نامه حفاظت کمک شایانی به نگاهبانی و نگاه‌داری بهتر از این مواریث خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه طرح حفاظت متمرکز الکترونیک و ایجاد مرکز مانیتورینگ الکترونیک محوطه‌ها و ابنیه تاریخی در سراسر کشور آغاز شده است افزود: با تامین اعتبار در بودجه سنواتی می‌توان این طرح را با سرعت نهایی کرد تا حفاظت از محوطه‌ها و ابنیه به شکل اصولی انجام شود.

 

رییس سابق سازمان میراث فرهنگی گفت: انجمن‌های میراث فرهنگی ظرفیتی است مغفول مانده که قانون‌گذار در اختیارمان قرار داده تا به مدد فداکاری اعضای این انجمن‌ها پروسه حفاظت و حراست از ابنیه تاریخی به شکلی مردمی و داوطلبانه انجام شود.

 

وی افزود: سامانه املاک سازمان راه‌اندازی شده است که امیدوارم با مستندسازی همه املاک این موضوع به نتیجه نهایی برسد.

 

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه موضوع ثبت‌های اضطراری، موضوع پرغصه‌ای است گفت: نبود اطلس جامع بناهای ارزشمند و سوداگری‌های کوته‌بینانه سبب شده است که برخی از ابنیه ارزشمند و هویت‌ساز شهر‌ها تنها زمانی در مراحل ثبت قرار می‌گیرند که بولدوزر‌ها برای تخریبشان تجهیز شده‌اند.

 

احمدی پور گفت: از مدیران کل استانی خواستم تا ثبت‌های اضطراری‌شان را اعلام و به‌سرعت اقدام کنند تا دیگر زمانی که بولدوزر‌ها به پای میراثمان رسیده‌اند به دنبال تهیه پرونده ثبت نباشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه طرح کاشی ماندگار را اجرا کردیم تا شهر‌ها و محله‌هایمان به لطف مفاخر فرهنگی کشورمان، هویت فرهنگی‌شان را بازیابند افزود: اجرای کامل این طرح در سراسر کشور تحقق یکی از مأموریت‌های سازمان برای حفظ و ترویج مواریث فرهنگی است.

 

احمدی پور با بیان اینکه ثبت جهانی شهر یزد، ثبت ربنای استاد شجریان و مسائل دیگری در حوزه میراث انجام شده است ادامه داد: همچنین موضوع خرید تضمینی و بازاریابی حمایتی برای محصولات صنایع‌دستی به‌ویژه محصولات استان‌های محروم در دستور کار قرار گرفته که نمونه آن را می‌توان هم‌اکنون در طرح «با کاروان صنایع‌دستی» و خرید تضمینی حصیر و برپایی نمایشگاه در سراسر کشور مشاهده کرد.

 

وی گفت: از دیگر کارهایی که در این فرصت اندک انجام شده است تهیه پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران علاوه بر تحقق وظیفه سازمان در حراست و معرفی میراث طبیعی کشورمان، بخشی از راهبرد توسعه محصول و تنوع‌بخشی به مقاصد گردشگری است.