جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 17 اسفند 1388     
تمدن:
ستاد هدفمند کردن يارانه ها در استان تهران تشکيل شد

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی صنعت نیوز، استاندار تهران از تشکيل ستاد هدفمند کردن يارانه ها در اين استان خبر داد و گفت: هدف از تشکيل اين ستاد، تعيين راهبردي جديد براي پيشبرد قانون هدفمند کردن يارانه ها است.

مرتضي تمدن در ادامه نشست خبري روز دوشنبه خود با خبرنگاران افزود: هفته آينده، نخستين نشست کارشناسي اين ستاد برگزار مي شود و پس از آن، بايد ستادهاي شهرستان ها را تشکيل دهيم.

رييس ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران اضافه کرد:‌ اين ستاد، مراحل تصميم گيري براي اينکه خانوارها آماده دريافت يارانه نقدي باشند را انجام مي دهد تا با افتتاح حساب بانکي، يارانه نقدي به حساب خانوارها واريز شود.

وي تصريح کرد: همه کساني که در مرحله اول براي دريافت يارانه ها ثبت نام کرده باشند، به آنها يارانه پرداخت مي شود ولي مقدار آن متناسب با درآمد خانوارها متغيير است.

وي اظهار داشت: قانون هدفمند کردن يارانه ها، قفل اقتصاد کشور را باز مي کند و منشا تحولات عميق اقتصادي و اجتماعي مي شود و از جمله اقدامات ماندگار در تاريخ معاصر ايران اسلامي خواهد بود.

استاندار تهران تاکيد کرد: اجراي اين کار نياز به شجاعت، قدرت اعتماد به نفس و مشارکت مردم داشت که دولت نهم آن را به خوبي انجام داد.

وي اضافه کرد: چنانچه اين قانون، خوب اجرا شود بدون ترديد منجر به افزايش توان اقتصادي و افزايش معيشت خانوار ايراني خواهد شد.

تمدن افزود: بخشي از يارانه ها بصورت نقدي به مردم پرداخت مي شود. بخش ديگري، صرف بالابردن نظام تامين اجتماعي و سلامت مي شود، بخشي به کمک توليد مي آيد و بخشي هم براي کمک به اجراي پروژه هاي داراي منفعت عمومي اختصاص پيدا مي کند.

رييس ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران گفت: يارانه هايي که امروز دولت پرداخت مي کند ،براي برخي از خدمات در اين قانون حذف نمي شود بلکه به صورت مستقيم در اختيار مصرف کننده قرار مي گيرد تا خودش مديريت کند، بنابراين هرگز آثار تورمي ندارد.

تمدن افزود: تلاش دولت اختصاص يارانه ها به خود مردم است. اين قانون، مترقي و کارآمد است به شرطي که مجلس شوراي اسلامي نيز از دولت حمايت کند.

استاندار تهران ابراز اميدواري کرد: با حمايت نمايندگان مجلس و تصويب درخواست 40 هزار ميليارد توماني دولت، زمينه شادابي، نشاط و توسعه خانوارها را در کشور فراهم کنيم.

*** قانون هدفمند کردن يارانه ها وضعيت نان را دچار تحول مي کند

استاندار تهران همچنين گفت:با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، وضعيت نان دچار تحول مي شود و مردم با دريافت نقدي يارانه ها، منطبق با ذائقه خود تصميم به خريد نان مي گيرند.

تمدن با بيان اينکه نانوايان براي پخت آزاد نان همزمان با پرداخت نقدي يارانه‌ها اعلام آمادگي کرده اند، تصريح کرد: از سال آينده براي نوسازي، بازسازي و زيباسازي نانوايي‌هاي استان تهران تسهيلات پرداخت مي‌شود و نانوايان به فکر توليد و عرضه بهداشتي نان هستند.

وي با اشاره به توجه به کيفيت نان با توسعه نان هاي صنعتي اظهار داشت: امسال براي احداث 35 واحد نان صنعتي مجوز صادر شده و برخي از اين واحدها نيز اکنون در مراحل راه اندازي هستند.

استاندار تهران با انتقاد از عرضه نان به شکل کنوني گفت: اين روند در هيچ کجاي دنيا مرسوم نيست. در برخي کشورها، ناني که ما به آن نان فانتزي مي گوييم، با قيمت آزاد و کيفيت مناسب عرضه مي شود.

تمدن گفت: تا زماني که يارانه نقدي پرداخت نشود، حتي يک مثقال از سهميه آرد يارانه‌اي نانوايي ها کم نخواهد شد و آرد با قيمت دولتي هر کيلو 45 ريال ارايه مي‌شود.

***مطرح کردن بحث پارازيت‌هاي ماهواره‌اي موضوعي حاشيه‌اي است

استانداران تهران همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص پارازيت‌هاي ماهواره‌اي گفت: موضوعي مطرح شده که نبايد به جزئيات آن وارد شويم. اين مسايل از موضوعات حاشيه‌اي است و نبايد نگراني ايجاد کند. بهتر است اين مسايل حاشيه‌اي رها شود چرا که به نظر من در حال حاضر چيز مهمي ندارد.

*** آب شرب تهران عاري از هر گونه آلودگي است

استاندار تهران در پاسخ به پرسش ديگري با بيان اين مطلب که برخي بدون هيچ دليلي در مورد بحث آلودگي آب شرب تهران نگراني ايجاد مي‌کنند، گفت: هر شبکه و مخزن آب در شهر، نه تنها از طرف سازمان آب و فاضلاب بلکه از سوي وزارت بهداشت، درمان و‌آموزش پزشکي و سازمان استاندارد در چند نوبت مورد آزمايش قرار مي‌گيرد.

وي افزود: اين در حالي است که اگر آلوده بودن آب شرب تهران واقعي بود وزارت بهداشت و سازمان استاندارد ساکت نمي‌ماندند.

تمدن اظهار داشت: کساني در مورد آلودگي آب شرب صحبت مي‌کنند که آزمايشگاه و امکانات علمي در اختيار ندارند و اين موضوع را از يک نفر ديگر نقل قول مي‌کنند.

وي با تفاوت قايل شدن بين آلودگي آب‌ شرب که از طريق شبکه لوله کشي در اختيار مردم قرار مي‌گيرد با آلودگي سفره‌هاي آب زير زميني گفت: ما اظهار نظري در مورد چاهها و سفره‌هاي آب زيرزميني نکرديم. آب چاه ربطي به آب شرب تهران ندارد و مربوط به آبياري‌هاي صنعتي و کشاورزي مي‌شود.

استاندار تهران تاکيد کرد: به مردم مي‌گوييم آنها مي‌توانند آب شرب داخل شبکه‌ها را با خيال راحت بنوشند.

*** تهران با 5/25 درصد توليد ناخالص داخلي مقام اول کشور را دارد

تمدن همچنين گزارشي از وضعيت کنوني استان تهران با اشاره به آخرين ارزيابي از وضعيت عمومي انجام شده در سطح ملي ارايه داد و اظهار داشت: استان تهران با 5/25 درصد توليد ناخالص داخلي در بين ساير استان هاي کشور مقام اول را کسب کرده است.

تمدن با اشاره به کسب مقام اول از سوي استان تهران در بخش محصول ناخالص داخلي بدون نفت، افزود: استان تهران، مقام نخست سرانه توليد ناخالص داخلي بدون نفت نيز به خود اختصاص داده است.

به گفته وي، اين استان از نظر ارزش افزوده اقتصادي در بخش کشاورزي رتبه ششم کشور را دارد.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: استان تهران با 25 درصد از سهم ارزش افزوده در بخش صنعت، مقام اول و در بخش حمل و نقل نيز با 26 درصد در مقام نخست کشور را در اختيار دارد.

*** سند اشتغال استان تهران تنظيم مي شود

استاندار تهران در بخش ديگري از سخنانش از تنظيم سند اشتغال استان خبر داد و گفت: دولت هدف گذاري کرده است تا سال آينده يک ميليون و 100 هزار شغل در کشور ايجاد کند. تنظيم اين سند کمک مي کند هر استان، سهم مشخصي براساس نيازها در هدف گذاري دولت داشته باشد.

وي با بيان اينکه ايجاد اشتغال پايدار از اقدامات کليدي دولت در سال 89 است، اظهار داشت: استان تهران بين 650 تا 700 هزار بيکار دارد که سهم استان تهران در هدف گذاري دولت، سالانه ايجاد 100 هزار شغل است.

استاندار تهران يادآور شد: اين موضوع بايد در يک بازده زماني تعريف شده انجام شود و در سند اشتغال استان، مسولان تصميم بگيرند، رفع مشکل بيکاري در چه زمان و ايجاد شغل در چه مناطقي بايد متناسب با شرايط و فضاي استان انجام شود.

وي تاکيد کرد: بنا داريم سياست دولت را با يک معدل بيشتر در حوزه اشتغال استان تغيير دهيم و برنامه ريزي کنيم تا هر سال، حداقل 200 هزار شغل ايجاد شود.

تمدن توجه به توليد را در اشتغالزايي با اهميت دانست و گفت: امروز، ايجاد شغل با توليد پيوند مستقيم دارد. ما بدنبال توسعه توليد هستيم که اين امر افزايش فرصت شغلي را فراهم مي کند.

استاندار تهران افزود: توسعه شهرک هاي صنعتي، کارخانجات توليدي، افزايش حجم توليد واحدهاي توليدي به خصوص در بخش کشاورزي، ما را به هدفي که مد نظر داريم، مي رساند.

وي با اشاره به اجرايي شدن سند اشتغال در سال 89 اظهار داشت: اراده دولت براي ايجاد شغل، سال آينده حتما اجرايي مي شود و ما ظرفيت هاي اين ايجاد شغل را داريم.

تمدن گفت: در چند سال اخير و از محل اختصاص 40 هزار ميليارد ريال اعتبار بنگاههاي زودبازده، بيش از 340 هزار فرصت شغلي در استان تهران ايجاد شد که اين روند در سال 89، شتاب بيشتري مي گيرد زيرا دولت، اعتبار بنگاههاي زوده بازده استان در سال آينده را به بيش از 20 ميليارد ريال افزايش داده است.

***پيگير حادثه کوي دانشگاه تهران هستيم

رييس شوراي تامين استان تهران در ادامه نشست خبري خود با خبرنگاران درباره حادثه کوي دانشگاه اظهار داشت: گزارش هاي مربوط به حادثه کوي دانشگاه تهران در سه بخش علل ايجاد درگيري، عوامل موثر و مصونيت بخشي به فضاهاي علمي و دانشگاهي از سوي اين شورا تهيه و در اختيار دبيرخانه شوراي امنيت کشور قرار گرفته است.

تمدن افزود: فکر مي کنم در راستاي اين گزارش، اقداماتي صورت گرفته است و کساني که تعلل و قصور داشتند شناسايي شده اند. اراده دولت، پيگيري مجدانه موضوع کوي دانشگاه تهران است.

وي تاکيد کرد: شوراي تامين و ديگر دستگاههاي حافظ امنيت، مسوليتي در خصوص وقايع درون دانشگاه ندارند و اين امر به عهده خود مسولان دانشگاههاست. در حوادث پس از انتخابات و تجمعات دانشگاهها نيز ما ورود نکرديم و اجازه داديم خود دانشگاه مشکلات را بر طرف کند.

تمدن اظهار داشت: شوراي تامين، مصوبه اي داشت که بر اساس آن ، هر اتفاقي که داخل کوي دانشگاه بيفتد مسوليتش با مسولان دانشگاه است مگر اينکه بصورت کتبي از ما درخواست مداخله کنند.

*** منشور کاري استانداران کشور در سال 89

استاندار تهران گفت: در سال آينده منشور کاري استانداران سراسر کشور بر چند محور اولويت دادن به توسعه بخش کشاورزي براساس سياست هاي مهم دولت، توسعه همه جانبه و توجه به زير ساخت ها، توسعه مسکن و دنبال کردن مسکن مهر در سال 89، توسعه فعاليت هاي فرهنگي و صنعت متمرکز است.

تمدن افزود: سال آينده 50 هزار ميليارد ريال اعتبار براي فعاليت هاي فرهنگي در کشور، پيش بيني شده که 15 هزار ميليارد ريال از اين اعتبار براي استان تهران از سوي دولت در نظر گرفته شده است.

وي تاکيد کرد: اين اعتبارات براي بخش نرم افزاري و سخت افزاري فعاليت هاي فرهنگي هزينه مي شود و هدف آن، بالا بردن روحيه نوآوري، ابداع و ابتکار و خلاقيت است.

*** 230 هزار واحد مسکوني مسکن مهر در استان تهران ساخته مي شود

استاندار تهران گفت: برنامه ريزي هاي لازم براي ساخت 230 هزار واحد مسکوني در قالب مسکن مهر در مناطق مختلف اين استان انجام شده و زمين مورد نياز براي اين منظور در اختيار تعاوني ها قرار گرفته است.

تمدن افزود: در مرحله اول در ايام بهمن ماه امسال، هفت هزار واحد مسکوني در استان تهران به متقاضيان تحويل شد و در نيمه اول سال آينده نيز هفت هزار واحد ديگر به متقاضيان واگذار مي شود.

استاندار تهران از جلب سرمايه گذاري شرکت هاي خارجي براي ساخت مسکن در استان تهران خبر داد و خاطر نشان کرد: دولت، بسته مناسبي براي تامين مسکن افراد فاقد مسکن در نظر دارد که در اين بسته با برنامه ريزي هاي انجام شده مشکل مسکن بر طرف خواهد شد.

*** دفن بهداشتي زباله بايد به بخش خصوصي واگذار شود

تمدن با اشاره به اينکه دولت و شهرداري تاکنون عملکرد مثبتي در حل موضوع دفن زباله در کهريزک نداشتند، گفت: جمع‌آوري، بازيافت و دفن زباله‌هاي تهران بايد به بخش خصوصي واگذار شود. امروز، ورود اين بخش براي بازيافت زباله توجيه اقتصادي دارد.

استاندار تهران در خصوص بي‌ساماني و بي توجهي مسولان به زباله‌هاي کهريزک تصريح کرد: زباله در همه جاي دنيا، طلاي کثيف محسوب مي‌شود. جمع‌آوري زباله تا مرحله بازيافت در قالب يک پروسه صنعتي و درآمدزا انجام مي شود.

وي افزود: پايتخت ايران اسلامي برخلاف ساير کشورهاي جهان، داراي سيستم بازيافت پيشرفته نيست و اين چالش، دليل اصلي تجميع بيش از اندازه زباله در منطقه کهريزک شده است.

تمدن راهکار حل معضل زباله‌هاي تهران را برنامه ريزي بلند مدت و واگذاري بازيافت زباله‌هاي تهران از مبدا تا مقصد به بخش خصوصي دانست و اظهار داشت: بخش خصوصي در صورت ورود به زباله‌هاي تهران، مورد حمايت دولت قرار مي گيرد.

استاندار تهران در ادامه يکي از خطرناک‌ترين معضلات زيست محيطي تهران را فاضلاب شهري دانست و تاکيد کرد: ورود قاطعانه دولت در اين بخش منجر به اجراي 30 درصد از طرح ساماندهي فاضلاب تهران شد.

وي با اشاره به بهره برداري از فاز اول تصفيه فاضلاب تهران گفت: سال آينده، مراحل نهايي تکميل فاز دو و سه تصفيه خانه فاضلاب تهران انجام مي شود و همچنين مکان يابي زباله‌ها و تعيين تکليف وضعيت بازيافت زباله هاي تهران هم در دستور کار است.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: