جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 15 اسفند 1388     
با هدف دستیابی به اکتشاف‌های جدید انجام می شود
توسعه فعالیت‌های اکتشافی در تمام حوزه‌های رسوبی کشور

به گزارش خبرنگار گروه نفت صنعت نیوز، مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از تمرکز فعالیت های اکتشافی در مناطق ایران مرکزی، کپه داغ و مغان با هدف دستیابی به اهداف اکتشافی جدید خبر داد.

مهندس محمود محدث افزود: پیشتر عملیات اکتشاف اغلب در مناطق زاگرس و خلیج فارس متمرکز بود، اما هم اکنون فعالیت های اکتشافی گسترش یافته و در حوزه های ایران مرکزی، مغان در شمال شرق کشور، کپه داغ در شرق و شمال کشور، همچنین حوزه خزر در حال انجام است.

وی با بیان این که تمام حوزه های رسوبی کشور به بلوک های اکتشافی تقسیم شده است، گفت: حوزه های رسوبی کشور به 96 بلوک اکتشافی تقسیم شده که از این تعداد، قرارداد اکتشاف یا اکتشاف و توسعه 15 بلوک تاکنون منعقد شده است و در برخی بلوک ها دو یا سه شرکت خارجی حضور دارند.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در مجموع با 17 شرکت بین المللی برای توسعه بلوک های اکتشافی قرارداد منعقد شده است.

محدث مراحل اکتشاف را شامل نقشه‌برداری، زمین‌شناسی و ژئوفیزیک برشمرد و افزود: در عملیات اکتشاف با گذر از مراحل نقشه‌برداری، زمین‌شناسی و ژئوفیزیک، موقعیت‌سنجی‌های لازم برای سرمایه‌گذاری توجیه‌مند به لحاظ اقتصادی در دستورکار قرار می‌گیرد تا در زمان حفر چاه‌های چهار تا شش هزار متری با اشتباه های جبران‌ناپذیری رو به رو نشویم.

وی تصریح کرد:‌ در دور اول مناقصه بلوک های اکتشافی، قرارداد پنج بلوک مهر، اناران، فارسی، زواره کاشان، منیر منعقد و در بلوک مهر میدان بند کرخه، در بلوک فارسی میدان فرزاد بی و در بلوک اناران میدان های آذر و چنگوله کشف شد، در همین حال در بلوک های اکتشافی منیر و زواره کاشان پیمانکاران پروژه حدود 130 میلیون دلار سرمایه گذاری کردند که منجر به کشف ذخایر نفتی و گازی تجاری نشد.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: در دور دوم مناقصه بلوک های اکتشافی، از مجموع 17 بلوک اکتشافی معرفی شده سه بلوک به مرحله قرارداد رسید.

به گفته محدث، هزینه اکتشاف یک بشکه معادل نفت خام در ایران حدود 6 سنت است، اما در بسیاری از نقاط دنیا بیش از 8 دلار برای اکتشاف هر بشکه نفت و گاز سرمایه گذاری می‌شود.

سرمایه گذاری سالانه 500 میلیون دلاری در بخش اکتشاف

وی در باره سرمایه گذاری سالانه در بخش اکتشاف گفت:‌ در سال های اخیر حدود 500 میلیون دلار سرمایه گذاری سالانه در بخش اکتشاف صورت گرفته است که به طور متوسط 250 تا 300 میلیون دلار آن از منابع داخلی و بقیه از منابع خارجی جذب شده است.

محدث به عملکرد بخش اکتشاف در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از سال 1357 تا سال 72 به دلیل بروز جنگ تحمیلی، عملیات اکتشافی به کندی انجام می شد، اما در سال 1372 دو میدان بزرگ کشف شد و از سال 78 وضعیت اکتشاف کشور تداوم بیشتری در قیاس با سال‌های قبل پیدا کرد.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: در برنامه چهارم توسعه 166 هزار متر حفاری اکتشافی، 11 هزار و 356 کیلومتر لرزه‌نگار دوبعدی و چهار هزار و 402 کیلومتر مربع لرزه‌نگاری سه‌بعدی چهار انجام شده است.

وی ادامه داد: در برنامه پنج ساله چهارم توسعه همچنین 24 حلقه چاه حفاری شد که از این تعداد، 19 حلقه چاه به استحصال نفت‌وگاز اقتصادی منجر شده و 9 حلقه چاه دیگر نیز در دست‌ حفاری است.

محدث عمده موقعیت‌های اکتشافی در سال 88 را شامل حفاری در شمال شرق کشور در منطقه «طوس» و حفر چاه‌ در منطقه سومار تا منطقه «فارور بی» نزدیک کیش برشمرد و گفت: امیدواریم در مناطق یادشده به اهداف اکتشافی دست یابیم.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: