جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 7 دی 1388     
چين و ونزوئلا قرارداد نفتي امضا کردند

به گزارش خبرنگار گروه نفت صنعت نیوز، امضاي موافقتنامه نفتي ميان چين و ونزوئلا دسترسي پکن به ذخاير نفتي امريکاي جنوبي را آسانتر مي کند.

چين و ونزوئلا با امضاي بسته توافقنامه هاي نفتي همکاريهاي اقتصادي رو به روشد خود را تقويت کردند. اين توافقنامه ها زمينه را براي ارتقاي استراتژي چين در دسترسي به ذخاير نفتي بزرگ اين کشور امريکاي جنوبي فراهم مي کند.

پس از مذاکرات دوروزه در کاراکاس شرکت ملي نفت چين به دولت هوگو چاوز کمک خواهد کرد تا سه ميدان نفتي اورينوکو در شرق ونزوئلا را توسعه دهد.

اين اقدام بخشي از تلاشهاي ونزوئلا براي افزايش فروش نفت به چين تا سقف يک ميليون بشکه در روز است. ونزوئلا درحال حاضر روزانه چهارصد هزار بشکه نفت به چين مي فروشد.

ونزوئلا د ر زمان دولت چاوز سعي کرده است جلوي صدور نفت به امريکا را بگيرد به همين دليل به دنبال بازارهاي جديد است.

باوجود تلاشهاي دولت چاوز امريکا همچنان مشتري عمده نفت ونزوئلا است و روزانه بطور متوسط يک ميليون بشکه نفت از اين کشور وارد مي کند.

چين در اقدامي ديگر دسترسي به ميدان نفتي ديگري در منطقه اورينوکو را براي خود حتمي کرده است که روازانه مي تواند چهارصد هزار بشکه از آن استخراج کند.

چين همچنين قراردادي براي ساخت يک پالايشگاه را با ونزوئلا امضا کرده است.

شرکت ملي نفتي چين با همکاري شرکت فرانسوي توتال فرانسه قرار است در مزايده سال 2010با عنوان کوروبوبو که مربوط به بزرگترين استخراج نفت در بيش از يک دهه گذشته در ونزوئلا است شرکت کند.

چين و ونزوئلا در سالهاي اخير همکاريهاي اقتصادي مشترک را توسعه داده اند. ونزوئلا نيازمند سرمايه گذاري چين براي توسعه ذخاير نفت سنگين خود است که به پشتوانه مالي عظيمي نيازدارد .

ونزوئلا يک هدف کليدي براي چين است در حالي اين کشور در تلاش براي دستيابي به نفت و ديگر منابع طبيعي مورد نياز براي اقتصاد رو به گسترش خود است.

دو کشور يک صندوق توسعه دوازده ميليارد دلاري تاسيس کرده اند. چين در اين صندوق در عوض نفت ونزوئلا هشت ميليارد دلار گذاشته است.

همچنين شرکتهاي چيني يک ماهواره مخابراتي براي ونزوئلا پرتاب کرده اند و در زمينه هاي ديگر از ايجاد کارخانه توليد خودرو گرفته تا راه آهن در ونزوئلا فعاليت مي کنند.

همکاري تجاري چين و ونزوئلا در سال 2008 به ده ميليارد دلار بالغ شد که سه برابر ميزان سال 2003 بود. چين بعد از امريکا دومين شريک تجاري ونزوئلا است.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: