جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 23 آذر 1388     
مزاياي ميدانهاي نفتي عراق، شرکتهاي نفتي جهان را مجذوب کرده است

به گزارش خبرنگار گروه نفت صنعت نیوز، مزايايي مانند نزديک بودن ميدانهاي نفت عراق به سطح زمين و پائين بودن هزينه استخراج نفت از اين ميدانها موجب شده است شرکتهاي نفتي جهان به رغم برخي نگرانيهاي امنيتي، از سرمايه گذاري در صنعت نفت عراق استقبال کنند.

بيش از هشتاد ميدان نفتي که تاکنون فقط از پانزده ميدان آن بهره برداري شده است و بين يکصد تا يکصد و بيست ميليارد بشکه نفت را در خود جاي داده اند در عراق وجود دارد. طبيعي است که اين حجم عظيم نفت، شرکتهاي بزرگ نفتي جهان را وسوسه مي کند. بسياري از اين شرکتها در مناقصه اي که براي توسعه ميدانهاي نفتي پيشنهادي عراق برگزار شد شرکت کردند. کارشناسان مي گويند به رغم وجود برخي نگراني هاي امنيتي، بخش نفت عراق از جذابيتهايي برخوردار است که شرکتهاي نفتي را به سوي خود مي کشاند. پائين بودن هزينه توليد نفت به علت نزديک بودن ميدانهاي نفتي به سطح زمين و وجود نداشتن موانع زيست محيطي و پائين بودن هزينه توسعه ميدانهاي نفتي در مقايسه با درآمد کلان آن در مرحله توليد، از جمله مزاياي ميدانهاي نفتي عراق است.

دولت عراق نيز به نوبه خود تلاش مي کند منابع مالي مورد نياز براي توسعه صنعت نفت خود را که به علت سالها تحريم و جنگ و خشونت و انفجارهاي داخلي آسيب شديدي ديده است، تامين کند. از مهمترين ميدانهاي نفتي که وزارت نفت عراق توسعه آن را به شرکتهاي نفتي خارجي پيشنهاد کرده است مي توان به موارد زير اشاره کرد: ميدانهاي نفتي بصره مانند ميدانهاي نفتي الرميله شمالي و جنوبي که شرکتهاي بريتيش پتروليوم انگليس و سي ان بي سي چين ماه گذشته قرارداد توسعه آن را با دولت عراق امضا کردند. شرکتهاي لوک اويل روسيه و استات اويل نروژ نيز در مناقصه توسعه ميدان نفتي القرنه غربي برنده شدند. توسعه ميدانهاي نفتي مجنون نيزبه شرکتهاي رويال داچ شل و پتروناس مالزي واگذار مي شود. در استان ميسان عراق نيز توسعه ميدان نفتي حلقايه به شرکتهاي سي ان بي سي چين، توتال فرانسه و پتروناس مالزي سپرده شد. همچنين شرکتهاي پتروناس مالزي و جابکس ژاپن عمليات توسعه ميدان نفتي الغراف در استان ذي قار را بر عهده خواهند داشت. توسعه ميدان نفتي بدره در استان واسط نيز نصيب شرکت گازپروم روسيه شد. شرکت ملي نفت آنگولا نيز ميدانهاي نفتي نجمه و القياره در استان شمالي نينوا را توسعه خواهد داد.

ميدانهايي که از انها نام برده شد صرفا شماري از دهها ميدان نفتي در عراق هستند که در برخي از انها هنوز عمليات اکتشاف کامل نشده است و در برخي ديگر هنوز حفاري صورت نگرفته است. قرار است اين ميدانها به ويژه ميدانهاي نفتي استان کرکوک و ميدانهاي نفتي غرب بغداد در مراحل بعدي به مناقصه گذاشته شوند.

با اين حال کارشناسان و مسئولان عراقي پرسشهاي زيادي درباره قانوني بودن اين قراردادها دارند به ويژه آن که اختلاف بر سر قانون نفت و گاز عراق تاکنون مانع از تصويب آن در پارلمان عراق شده و دولت عراق نيز به عجله کردن در واگذاري ميدانهاي نفتي به شرکتهاي خارجي متهم شده است.

در اين شرايط حسين الشهرستاني وزير نفت عراق با اشاره به اين که اجرا شدن توافقنامه هاي امضا شده با شرکتهاي خارجي، توليد نفت عراق را به دوازده ميليون بشکه در روز خواهد رساند خاطرنشان کرد، بغداد قصد ندارد ضرورتا از همه ظرفيت توليد نفت خود در آينده استفاده کند. وي افزود، توليد نفت عراق ظرف مدت شش يا هفت سال آينده بر اساس مقدار تقاضاي بازار و با همکاري سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) تعيين خواهد شد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: