جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 22 آذر 1388     
عراق مي خواهد اصلي ترين رقيب عربستان در صادرات نفت شود

به گزارش خبرنگار گروه نفت صنعت نیوز، شبکه پنج تلويزيون فرانسه در گزارشي درباره مزايده ميادين نفتي عراق ، از تصميم اين کشور براي تبديل شدن به اصلي ترين رقيب عربستان سعودي در صادرات نفت خبر دارد.

تعدادي از ميادين نفتي عراق به مزايده گذاشته شد. در جلسه مزايده که در آن چهل و چهار شرکت نفتي از جمله شرکت هاي بزرگ بين المللي حضور داشتند ، اين نوري المالکي نخست وزير عراق بود که شخصا آغاز مزايده را اعلام کرد.

در اين مزايده کنسرسيوم شِل - پتروناس مالزي برنده ميدان نفتي مجنون شد. ميدان مجنون واقع در جنوب عراق ، داراي دوازده ميليارد و پانصد ميليون بشکه نفت است. در حال حاضر فقط چند ده هزار بشکه از اين ميدان نفت استخراج مي شود. کنسرسيوم انگليسي - هلندي ، مالزيايي شل - پتروناس با اين پيروزي ، بازار عظيمي را از آن خود کرد و يک شرکت چيني به همراه توتال فرانسه بايد به ميدان ديگري در جنوب عراق اما بسيار کم سودتر از ميدان مجنون بسنده کنند.

دولت عراق شخصا وارد اين مزايده که براي اقتصاد اين کشور تعيين کننده مي باشد شده است. مالکي تاکيد کرد وضعيت امنيتي عراق بهتر خواهد شد و کشور براي کار شرکت هاي خارجي در شرايط خوب ، خود را آماده خواهد کرد.

بدين ترتيب ، عراق با داشتن سومين منابع عظيم نفتي جهان در نظر دارد يکي از بزرگترين توليد کنندگان نفت شده و تا چند سال آينده با تبديل شدن به يک قدرت واقعي صادر کننده نفت با يا بدون شرکتهاي بزرگ نفتي جهان، اصلي ترين رقيب عربستان سعودي باشد.

وزير نفت عراق اعلام کرد پيشنهادي از سوي خارجي ها براي استخراج نفت از ميدان نفتي بغداد شرقي دريافت نشده است اما اين بدين معنا نيست که استخراج از اين ميدان آغاز نخواهد شد بلکه دولت عراق قصد دارد به کمک شرکتهاي نفتي داخلي و با توان شرکت هاي عراقي اين کار را انجام دهد.

قرار است روز شنبه ، پنج ميدان نفتي ديگر عراق به مزايده گذاشته شود.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: