جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 23 شهريور 1400     
بورس کالا؛ بهترین مکانیزم برای عرضه و تقاضا

 به گزارش صنعت نیوز،رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس کالا بهترین مکانیزم برای عرضه و تقاضا است و راهی جز تعیین قیمت‌ها از طریق این بازار وجود ندارد.

 آقای محمدعلی دهقان دهنوی در حاشیه مراسم واکسیناسیون نهاد‌های مالی در جمع خبرنگاران به تبعات اعمال قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا اشاره کرد و افزود: در ماده ۱۸ قانون ابزار‌ها که جزو قوانین مصوب مجلس است، به صراحت اعلام شده است که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد.
 
وی اظهار داشت: موضوع کاملا روشن است، کالا‌هایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به هیچ عنوان امکان قیمت‌گذاری برای آن‌ها وجود ندارد و ما هم چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم.
 
دهقان دهنوی ادامه داد: مسوولان مربوطه از جمله مسوولان وزارت صمت به صراحت در حوزه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که هدف آن‌ها عرضه محصولات در بورس کالا است و مکانیزم عرضه و تقاضا را برای قیمت‌گذاری قبول دارند.
 
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تلاش آن‌ها این است تا از بستر موجود برای شفاف‌سازی، روان شدن تجارت و نیز افزایش کارایی معاملات استفاده کنند؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد نگرانی بابت قیمت‌گذاری دستوری در این حوزه وجود داشته باشد.
 
وی در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه سازمان بورس برای ساماندهی به این وضعیت اقدامی را در دستور کار دارد یا خیر؟ گفت: زمانی که قیمت سیمان در کشور به دلیل قطعی برق به شدت افزایش پیدا کرد، بورس کالا توانست ساماندهی و نظام بخشی این کالا را انجام دهد.
 
دهقان دهنوی افزود: بورس کالا محصول سیمان را که در بازار با کمبود مواجه شده بود به نحو درستی در کشور توزیع کرد؛ بنابراین مکانیزم فعالیت این بازار در کشور ثابت شده است.
 
آخرین وضعیت نماد‌های متوقف شده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی
 
وی در ادامه درباره علت توقف نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و برنامه‌های سازمان بورس برای سامان بخشیدن به وضعیت این شرکت‌ها افزود: فعالیت شرکت‌های سرمایه گذاری همچون دیگر شرکت‌ها است؛ بنابراین مشمول همه قوانین نظارتی سازمان بورس هستند.
 
دهقان دهنوی گفت: برخی از این شرکت‌ها علاوه بر ارائه نکردن صورت‌های مالی از انتشار گزارش‌ها خودداری کرده‌اند؛ بنابراین کسانی که در این شرکت‌ها حضور دارند همکاری لازم را نداشته‌اند و طبق ضوابط نماد آن‌ها متوقف شده است.
 
افزایش نقش پررنگ تعاونی‌ها در بازار سرمایه
 
وی در ادامه به افزایش نقش تعاونی‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: توسعه نقش تعاونی‌ها در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، اما باید توجه داشت که مفهوم تعاون در تعاونی‌ها برقرار باشد و مشارکت همه مردم برای تعیین سرنوشت منافع خود در قالب یک شرکت تعاونی رخ دهد تا این موضوع تحقق پیدا کند.
 
آخرین وضعیت انتخابات هیئت مدیره سهام عدالت
 
دهقان دهنوی به آخرین وضعیت انتخابات هیئت مدیره سهام عدالت اشاره کرد و افزود: اکنون فرایند انتخابات هیئت مدیره سهام عدالت به دلیل وجود برخی از ملاحظات در مراجع نظارتی متوقف است.
 
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: در این میان جلساتی را به عنوان کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس برگزار کردیم تا صحبت‌ها شنیده و ابهامات رفع شود تا بعد از آن، انتخابات برگزار شده و زمینه تعیین تکلیف وضعیت شرکت‌ها مشخص شود.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: