جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 28 آبان 1399     
مدیر کل دفتر زمین شناسی منطقه ای اعلام کرد:
استفاده از جدیدترین فناوری تولید نقشه زمین‌شناسی

 به گزارش صنعت نیوز،مدیر کل دفتر زمین شناسی منطقه ای گفت : پروژه تهیه 11 برگ نقشه زمین شناسی به مقیاس یک صد هزار در پهنه لوت با مساحتی نزدیک به 27 هزار کیلومتر مربع با استفاده از روش فناوری سنجش از دور در محیط محاسبات ابری و بهره گیری از شیوه نامه نوین تهیه نقشه های نسل دوم، به زودی به اتمام خواهد رسید.

رضا سلامتی با بیان این مطلب افزود: پژوهش های زمین شناختی در قالب تهیه نقشه های زمین شناسی میان مقیاس یکپارچه در پهنه لوت که تا کنون به سبب موانعی چون، نبود دسترسی، شرایط بد آب و هوایی اجرایی نشده بود، در حال حاضر به کوشش کارشناسان مدیریت زمین شناسی منطقه ای و همکاری پژوهشکده علوم زمین در حال اجرا است.
 
مدیر کل دفتر زمین شناسی منطقه ای گفت: تدوین و توسعه شیوه نامه های نوین برای تهیه نقشه های زمین شناسی بر پایه داده‌های ماهواری و محاسبات ابری به همراه کنترل‌های میدانی و آزمایشگاهی استوار است که از زمستان 98 اغاز شده است.
 
سلامتی درباره ویژگی پروژه تهیه نقشه نسل دوم زمین شناسی دشت لوت گفت: این پروژه ضمن فرآهم آوردن بستر مناسب انتقال دانش و فناوری و نهادینه سازی آن در صنعت و دانشگاه مدعی ارایه نقشه ای یکپارچه و چند لایه از اطلاعات زمین شناختی با تفکیک پذیری قابل قبول از سنگ نهشته ها و رسوبات، همچنین سرشت و سرچشمه مواد تشکیل دهنده در گستره ی هدف است.
 
گفتنی است از ویژگی های قابل انتظار نقشه هایی موسوم به" نسل دوم نقشه های زمین شناسی- موضوعی" میتوان به مواردی چون، سرعت بالای مطالعات، یکپارچگی لژاند و واحدهای زمین شناختی، کاهش کمی معنی‌دار در استفاده از آنالیزهای دستگاهی، اقتصادی بودن همزمان فرایند تولید اطلاعات با حفظ دقت و استاندارد روزآمد جهانی اشاره کرد.
 درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: