جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 25 شهريور 1399     
رونق کالای دست‌دوم در پی قیمت‌های نجومی

برترین‌ها: در پی افزایش نرخ ارز و عبور قیمت دلار از مرز 26 هزار تومان، قیمت کالاهای وارداتی رشد چشمگیری داشته است. به‌طوری‌که قیمت برخی از این کالاها از ابتدای سال تاکنون تحت‌تاثیر افزایش نرخ ارز، افزایشی بیش از دو برابر داشته است.

از اسفندماه سال گذشته که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد مدارس و ادارات دورکار شده و بسیاری از کلاس‌های درس به‌صورت آنلاین برگزار شدند. علاوه بر این در ماه‌های گذشته بسیاری از مشاغل به صورت آنلاین و اینترنتی وظایف خود را انجام می‌دادند؛ موضوعی که باعث شده اهمیت وسایل دیجیتال به‌عنوان ابزار اولیه تحقق تبادلات مجازی و آنلاین بیش از گذشته احساس شود. از این‌رو سیاستگذاری‌های این حوزه باید بر دسترسی عمومی و افزایش ضریب دسترسی این قبیل کالاها در سطح جامعه قرار گرفته و به گفته کارشناسان تمهیداتی اندیشیده شود تا همه مردم بتوانند از این امکانات بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر باید توجه داشت گوشی هوشمند و اینترنت که هزینه‌های مصرفی آن در سال‌های قبل در سبد هزینه خانوار قرار نداشت و استفاده از آن از نوع سرمایه‌ای بود حالا به یک هزینه ثابت تبدیل شده و افراد عموما به این کالاها نگاه مصرفی دارند. البته از همان زمان نیز خانوارها به‌دنبال تهیه یک گوشی هوشمند یا تبلت برای آموزش فرزندانشان بودند. در آن زمان قیمت یک گوشی هوشمند که کارایی چندانی نداشت اما قابلیت استفاده برای آموزش آنلاین و مسائلی از این قبیل را داشت حدود یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه روی دست خانوارها می‌گذاشت اما همان مدل گوشی هوشمند اکنون نزدیک به چهار میلیون تومان است.

ابتدای سال نرخ دلار در کانال 13 هزار تومان بود اما حالا از مرز 26 هزار تومان عبور کرده است. در سال گذشته واردات موبایل نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۱۵۷درصدی داشت. از طرفی در هشت ماه اخیر که ویروس کرونا در کشورمان شیوع پیدا کرده، گرچه آمارهای دقیقی در زمینه میزان واردات در دست نیست اما آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد واردات نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۰درصد افزایش داشته است.

به‌دنبال دست‌دوم

اگر سری به مراکز فروش موبایل زده باشید متوجه خواهید شد در گذشته تعداد کمی از فروشگاه‌داران اقدام به خرید و فروش کالای دست‌دوم می‌کردند اما حالا و با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها، رویه فرق کرده است. بسیاری از فروشگاه‌های عرضه‌کننده لوازم دیجیتال و ارتباطی به‌دلیل افزایش بی‌رویه قیمت دلار و رشد قیمت کالاهای وابسته به واردات اقدام به خرید و فروش لوازم دست‌دوم می‌کنند.

یک ماهی است رونق فروشگاه‌هایشان بر‌پایه این نوع کالاها استوار است. بررسی‌های میدانی خبرنگار جام‌جم نشان می‌دهد در بازارهای عرضه‌کننده لوازم دیجیتال گرد کسادی پاشیده شده و بسیاری از متقاضیان به‌دلیل افزایش شدید قیمت اقلام این حوزه یا نمی‌توانند یا تمایلی برای خرید ندارند.

افزایش 2 برابری قیمت‌ها

همزمان با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مشاغل مجبور شدند فعالیت خود را در فصل بهار به میزان 50درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دهند. اما بازار لوازم دیجیتال و الکترونیک این‌طور نبود و با مصوباتی در‌مورد دورکاری کارمندان و دانش‌آموزان نه‌تنها کسب و کار و میزان تقاضا برای خرید این محصولات کم نشد بلکه اقبال برای استفاده از این دستگاه‌ها افزایش یافت و تقاضا در این بخش رشد قابل‌توجهی داشت. با این حال قیمت کالاهای دیجیتال طی پنج ماه گذشته رشد بیش از دو برابری را تجربه کرده است. با این‌که برخی فعالان بازار معتقدند کالا در سطح بازار کم است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد واردات این لوازم نسبت به قبل کاهشی نداشته است. اگر این موضوع صحت داشته باشد مشخص است برخی افراد اقدام به سودجویی کرده‌اند و کالاهای مورد نیاز با وجود مکفی بودن در بخش واردات، باز هم با کمبود در سطح بازار مواجه است.

سال گذشته در دنیا حدود یک میلیارد و 500هزار دستگاه گوشی تلفن همراه تولید شده که حدود یکدرصد آن وارد ایران شده است. این در حالی است که طی مدت فروردین تا شهریور ماه میزان گوشی‌های تلفن همراهی که وارد کشور شده تامین‌کننده نیاز جامعه بوده است اما ظاهرا بخشی از این واردات وارد بازار نشده و همین موضوع منجر به رشد چشمگیر قیمت‌ها در این بازار شده است. همچنین برخی از شرکت‌های وارد‌کننده با این‌که در زمان پرداخت و تسویه، ارز را با نرخ پایین‌تری تهیه کرده بودند اما حالا نرخ کالا را به نرخ روز دلار محاسبه و عرضه می‌کنند. موضوعی که می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل افزایش قیمت کالاهای دیجیتال در سطح بازار یاد کرد.

رونق سایت‌های خرید و فروش کالای دست‌دوم

مدتی است مردم برای فروش کالاهای دست‌دوم خود از طریق سایت‌های مختلفی اقدام می‌کنند. سایت‌هایی که در طول چند سال گذشته چندین شغل واسطه‌ای را حذف کرده‌اند. یکی از این مشاغل سمساری‌ها بوده که گر چه در گذشته رونق زیادی داشته است اما در شرایط فعلی اگر بخواهند به سیستم سنتی خود ادامه دهند طبیعتا دیگر قادر به ادامه حیات نخواهند بود. از این‌رو فعالان این صنف نیز با استفاده از ظرفیت این سایت‌ها اقدام به خرید و فروش کالا می‌کنند تا بتوانند همچنان در اقتصاد کشور سهمی داشته باشند. جالب اینجاست که بسیاری از این سمساری‌ها اقدام به خرید و فروش موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و لوازم دیگر در حوزه دیجیتال هم می‌کنند.

به این صورت که اقلام موجود در سایت‌های خرید و فروش محصولات دست‌دوم را با قیمت پایین‌تری خریداری کرده و با تبلیغات پیامکی و سایتی آنها را می‌فروشند. برخی فعالان بازار دیجیتال معتقدند از زمانی که افزایش قیمت اتفاق افتاده، خرید و فروش گوشی‌های دست‌دوم و موبایل‌هایی که دیگر کارایی ندارند رونق گرفته است. برخی از این فعالان می‌گویند: تعدادی از سودجویان هستند که گوشی‌های تعمیری و خرابی که دیگر کارایی ندارد را می‌خرند و پس از جمع‌آوری، چند گوشی تلفن همراه سالم از قطعات آنها