جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 23 مرداد 1399     
پژوهشگاه فضایی ایران ؛
استفاده از نخستین محموله تشعشعی در ماهواره ناهید ۲

 به گزارش صنعت نیوز،سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، از طراحی و ساخت اولین محموله تشعشعی در پژوهشگاه فضایی ایران به منظور استفاده در ماهواره ناهید ۲ خبر داد.

 آقای بابایی درباره کاربرد این فناوری گفت: تشعشعات اثرات جبران ناپذیری بر روی قطعات و عملکرد ماهواره در طول مدت ماموریت دارند، از این‌رو با دانستن مقدار دقیق آن‌ها در محیط فضا و در یک مدار خاص می‌توان با راهکار‌های پیشگیرانه همچون استفاده از حفاظ‌های آلومینیومی؛ بر طول عمر و قابلیت اطمینان ماهواره افزود.
 
وی افزود: برای این منظور، اولین محموله تشعشعی به عنوان یک محموله علمی-تحقیقاتی و برای اندازه‌گیری دز یونیزان تجمعی در محیط فضا، در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.
 
سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره توضیح داد که با توجه به شرایط موجود در کشور، تامین چنین ماژولی از تامین کننده خارجی مقدور نیست. لذا، به منظور بررسی محیط اطراف ماهواره ناهید ۲ و همچنین استفاده از داده‌های این محموله در پروژه‌های راهبردی آتی کشور؛ در بخش توان الکتریکی پژوهشکده سامانه‌های ماهواره با همکاری سیستمی بخش‌های سازه، حرارت و سنجش از دور؛ این محموله بومی‌سازی شد.
 
آقای بابائی ادامه داد: در حال حاضر، محموله تشعشعی تمامی آزمون‌های سطح صلاحیت‌سنجی مطابق با استاندارد ECSS را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده نصب بر روی ماهواره ناهید ۲ است.
 
وی خاطرنشان کرد: این محموله تشعشعی با استفاده از قطعات دارای سابقه استفاده در فضا طراحی و ساخته شده و قابلیت تشخیص دز یونیزان تجمعی (TID) حاصل از تشعشعات فضایی موجود در مدار LEO، با دقت تفکیکی rad ۵ را دارد.
 
سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره افزود: از دیگر ویژگی‌های محموله تشعشعی می‌توان به توان مصرفی ۲ وات، مدار حفاظت در برابر اضافه جریان، درگاه ارتباطی CAN، محدوده ولتاژ تغذیه ۳۴-۲۴ ولت، بازه‌ی دینامیکی حسگر Krad و محدوده دمای عملکردی C° -۱۵ تا C° +۶۵ اشاره کرد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: