جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 4 مرداد 1399     
اجرای طرح های بزرگ صنعتی در دانشکده مهندسی دریا

به گزارش صنعت نیوز ، رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر گفت : اعضای هیأت علمی این دانشکده بسیار توانمند هستند و تاکنون در اجرای طرح‌های بزرگ تحقیقاتی در این حوزه مشارکت داشته و ارتباط خوبی با صنایع مرتبط برقرار کرده اند.

آقای دکتر مهدی ایرانمنش با بیان اینکه دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر سابقه فعالیت ۳۵ ساله دارد، گفت: اکنون این دانشگاه دارای ۵۸ دانشجو دکتری، ۶۶ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۳۷ دانشجوی کارشناسی است.

وی افزود: همچنین این دانشکده دارای ۱۴ عضو هیأت علمی در تهران و ۴ عضو هیأت علمی در سایت بندرعباس است که برنامه داریم اعضای هیأت علمی جدید در این دانشکده جذب کنیم.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه ابتدا در شهر بندرعباس راه اندازی شد پس از مدتی تصمیم گرفته شد تا دانشجویان این دانشکده دو سال در تهران و دو سال در بندرعباس تحصیل خود را ادامه دهند در نهایت تصمیم گرفته شد که این دانشکده در تهران اقدام به پذیرش دانشجو کند.

آقای دکتر ایرانمنش گفت: براین اساس بستری فراهم شده تا دانشجویان این دانشکده در تابستان برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و کارآموزی به صنایع کشتی سازی به بندرعباس اعزام شوند.

وی اظهار داشت: اکنون این دانشکده در تهران قرار دارد، اما لازم است فضای فیزیکی بیشتری به این دانشکده در سایت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص یابد و امیداوریم که فضای فیزیکی این دانشکده گسترش یابد.

فعالیت دو آزمایشگاه تخصصی دانشکده مهندسی دریا

رئیس دانشکده مهندسی کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: پایه آزمایش‌های این دانشکده مانند آزمایش‌های دانشجویان در دانشکده مهندسی مکانیک است بنابراین بخشی از نیاز‌های آزمایشگاهی این دانشکده در آزمایشگاه‌های دانشکده‌های مهندسی مکانیک و هوافضا تأمین می‌شود.

آقای دکتر ایرانمنش گفت: در این راستا دانشکده‌های مهندسی هوافضا و مهندسی مکانیک با دانشکده مهندسی دریا در زمینه اختصاص آزمایشگاه همکاری‌های بسیار خوبی انجام داده اند.

وی عنوان کرد: این دانشکده نیز دارای دو آزمایشگاه تخصصی مقاومت مصالح و انتقال حرارت است.

 ارتباط مؤثر استادان دانشکده مهندسی دریا با صنعت

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اکثر اعضای هیأت علمی این دانشکده قرارداد‌های صنعتی دارند و در مجموع این دانشکده بیش از ۱۰ قرارداد صنعتی با بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی دارد.

آقای دکتر ایرانمنش گفت: اعضای هیأت علمی این دانشکده تا کنون ۲۶ هزار ۴۵۲ مقاله و ۲ هزار ۶۱۴ کتاب منتشر کرده اند.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: رشته کشتی سازی و مهندسی دریا تنها رشته‌ای است که تعداد دانش آموختگان آن زیاد نیست بنابراین بازار کار برای دانش آموختگان این رشته اشباع نشده است.

جذب بسیاری از دانش آموختگان دانشکده مهندسی دریا در بازار کار

آقای دکتر ایرانمنش با بیان اینکه طی سال‌های گذشته صنعت دریایی کشور رشد و توسعه زیادی داشته است، افزود: باتوجه به گسترش رشد این صنعت در کشور نیاز به نیرو‌های متخصص در این حوزه افزایش یافته و همین امر موجب شده تا فارغ التحصیلان این رشته بازار کار خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشت: سازمان بنادر، کارخانجات کشتی سازی و بخش خصوصی در حوزه کشتی سازی از توانمندی و ظرفیت دانش آموختگان دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده می‌کنند.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکیدکرد: باتوجه به اینکه هنوز بازار کار رشته مهندسی دریا اشباع نشده تعدادی از دانش آموختگان این دانشکده به عنوان هیأت علمی و تعدادی نیز در صنایع مختلف دریایی مشغول به کار می‌شوند.

آقای دکتر ایرانمنش خاطرنشان کرد: دانش آموختگان این دانشکده در صنایع آب شرب، اسکله دریایی، صنایع دریایی و کارخانه‌های کشتی سازی مشغول به کار می‌شوند.

وی گفت: در شهر تهران نیز شرکت‌های طراحی کشتی ایجاد شده است که دانش آموختگان این دانشکده می‌توانند در این شرکت‌ها نیز مشغول به فعالیت شوند بنابراین می‌توان گفت میزان بیکاری میان دانش آموختگان این رشته نسبت به دیگر رشته‌های دانشگاهی بسیار کمتر است. 

راه اندازی اولین دانشکده مهندسی دریا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: نخستین دانشکده کشتی سازی ایران مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و پس از آن گروه مهندسی دریا در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد و درحال حاضر نیز برخی از دانشگاه‌های دیگر شهر‌ها نیز اقدام به راه اندازی دانشکده مهندسی دریا کرده اند.

آقای دکتر ایرانمنش گفت: در این دانشکده گرایش‌های سازه و هیدرومکانیک و ساخت و طراحی کشتی و سازه‌های دریایی تدریس می‌شود.

وی ادامه داد: در یک کارخانه کشتی سازی حدود ۳۷ حرفه مشغول به فعالیت می‌شوند بنابراین تنوع حرفه وشغل در این حوزه بسیار زیاد است.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از توان و ظرفیت نیرو‌های جوان متخصص کشور، گفت: در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشور ایجاد شده در حوزه صنایع دریایی از توان و ظرفیت دانشگاه‌های داخلی و متخصصان و دانش آموختگان بسیار استفاده شده است.

آقای دکتر ایرانمنش اضافه کرد: اکنون شرکت ملی نفت ایران ساخت سکو‌های نفتی را به شرکت‌های داخلی واگذار می‌کند و این موضوع یک فرصت خوب برای دانشگاه‌های کشور و دانش آموختگان دانشگاهی بشمار می‌رود.

وی ادامه داد: ایران طی سال‌های گذشته در همه حوزه‌ها پیشرفت‌های چشمگیری داشته که این پیشرفت‌ها دشمنان را به حیرت می‌اندازد.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تخصص استادان و دانش آموختگان دانشگاهی کشور گفت: اکنون به کمک متخصصان داخلی نیاز‌های کشور در تمامی صنایع تأمین می‌شود.

آقای دکتر ایرانمنش گفت: رئیس یکی از کارخانجات کشتی سازی دانش آموخته دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعت امیرکبیر است و قرار است همکاری دانشکده با این کارخانه شکل گیرد.

وی افزود: این دانشکده در ساخت شناور‌هایی در آبادان، بندرعباس و قشم فعالیت می‌کند که اطلاعات آن‌ها به زودی اعلام خواهد شد.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه لازم است موضوع ارتباط با صنعت در حوزه مهندسی دریا بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، گفت: اعضای هیأت علمی این دانشکده بسیار توانمند هستند و تاکنون نیز در اجرای طرح‌های بزرگ تحقیقاتی در این حوزه مشارکت داشته اند.

آقای دکتر ایرانمنش تأکید کرد: این دانشکده در شهر بندرعباس مرکز نوآوری راه اندازی کرده که طرح‌های تحقیقاتی خوبی در این مرکز رشد در دست انجام است.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: