جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 9 تير 1399     
نقش صداوسیما دربازگشایی سالن‌های سینما

سيد جمال ساداتيان ذر روزنامه اعتماد نوشت:  دو نظرگاه براي باز شدن سالن‌هاي سينما در شرايط كرونايي وجود داشت؛ ‌عده‌اي اساسا موافق بازگشايي سالن‌هاي سينما بودند و اين هنر را لازمه شادي و نشاط روحيه افراد جامعه و تلطيف فضاي سرد و زمخت امروزي مي‌دانستند، در مقابل عده‌اي هم تحقق اين موضوع را نفي مي‌كردند و معتقد بودند سينما‌ها در شرايطي كه موج دوم شيوع كرونا به راه افتاده نبايد باز شود.
 
اما من به بروز اين اتفاق به چند دليل خوشبين بودم، اول اينكه تا به همين امروز هيچ چشم‌اندازي در ايران و دنيا وجود ندارد كه كرونا چه زماني مهار مي‌شود و ما مردم دنيا چه تاريخي از شر آن خلاص مي‌شويم و مي‌توانيم به شرايط عادي زندگي برگرديم. طبيعتا اين مساله شرايط نامشخصي را بر ما ديكته مي‌كرد و اين پرسش در ذهن به وجود مي‌آمد كه تا چه زماني بايد در خانه نشست و از فعاليت روزمره پرهيز كرد؟ دليل دوم ركود مالي و شرايط نامطلوب اقتصادي كه بر كشور حاكم بوده و هست و مشاغل زيادي به دليل تعطيلات پي‌در‌پي با خسارت زيادي مواجه شدند كه در اين ميان سينما‌ها از آسيب و صدمه دور نماندند. از آنجايي كه دولت هم توانايي كمك به مردم را ندارد درنتيجه مهم‌ترين نكته‌اي كه اهميت پيدا مي‌كند از سرگيري فعاليت هاست.
 
خاطرمان باشد در شرايط انتشار اين بيماري هولناك،سينما از اولين مشاغلي بود كه صاحبان آن براي احترام به سلامتي و جان انسان‌ها به تعطيلي مبادرت ورزيدند و آخرين حرفه‌اي هم به شمار مي‌رود كه به تازگي فعاليتش از سرگرفته شده است. اما بازگشايي سالن‌هاي سينما از آنجايي اهميت پيدا مي‌كرد كه فشار روحي كه اكثر قريب به اتفاق مردم در اين مدت به خاطر قرنطينه تحمل كردند زياد بود، از طرف ديگر امكانات سرگرمي در كشور نداريم و مردم هم به خاطر اين بيماري از سفر خودداري مي‌كردند. معتقدم همانطور كه بدن انسان به غذاي جسمي نياز دارد غذاي روح و روان او هم بايد تامين شود و دراين ميان تئاتر، موسيقي وسينما باعث تلطيف روح و روان مردم مي‌شود. بالاخره با اما و اگرهاي زياد سالن‌هاي سينما باز شد و مي‌بينيم كه مردم از فيلم‌هاي روي پرده استقبال كردند. اما گله‌اي اساسي در اين ميان وجود دارد و آن عدم حمايت صداوسيماست.
 
رسانه ملي كه بايد در شرايط بحراني در خدمت مردم و ملتش باشد هيچ حضوري در افتتاحيه سينما ندارد و بازگشايي سالن‌هاي سينما را به اطلاع مردم نمي‌رساند. با در نظر گرفتن اين نكته كه صاحبان دو فيلم خوب روي پرده با اكراه فيلم‌شان را اكران كردند اما نمي‌توانيم نقش موثري كه صداوسيما در اين شرايط بحراني سينماها دارد را ناديده بگيريم از طرف ديگر نقش كمك‌كننده شهرداري است كه با قراردادن بيلبوردهاي خياباني مي‌تواند مثمرثمر باشد.
 
به استحضار شما برسانم كه تا اين ساعت نه از حمايت‌هاي شهرداري خبري است و نه از تبليغات صدا وسيماو... با اينكه مردم از بازگشايي سالن‌هاي سينما مطلع نيستند اما موتور سينما روشن شده و به آمار فروش و مخاطبان قابل قبولي دست پيدا كرده‌ايم و قطعا ظرف هفته‌هاي آينده فيلم‌هاي بهتري در چرخه اكران قرار خواهند گرفت و سبد نمايش فيلم‌ها متنوع‌تر خواهد بود به شرط اينكه براي معرفي و آشنايي اين فيلم‌ها تبليغات به خدمت گرفته شود.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: