جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 4 تير 1399     
غریب پور در جلسه کار گروه کنترل مدیریت شرکت ملی مس:
شرکت مس بر سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی متمرکز شود

به گزارش صنعت نیوز،اقدامات تحسین برانگیز و عملکرد درخشان سال گذشته از مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران خواست برنامه ریزی های خود را برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی در چشم انداز سال 1405 متمرکز کنند.

خداداد غریب پور امروز در نشست کارگروه کنترل مدیریت شرکت ملی صنایع مس ، تاکید کرد: این شرکت چشم انداز خود را برای دهه های بعدی رصد کند و استراتژی های بلندمدت داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: برنامه شرکت مس به سمت ایجاد ظرفیت 2 میلیون تن کنسانتره و 500 هزار تن کاتد باشد. به گفته ریاست هیات عامل ایمیدرو، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی، تا سال 1405 از اولویت های اصلی شرکت مس است.
 
وی با بیان اینکه ایمیدرو از افزایش سرمایه شرکت مس حمایت می کند، ادامه داد: وظیفه ما به عنوان سازمان توسعه ای، تامین مالی است که افزایش سرمایه تا 10 هزار میلیارد تومان را در مجمع سالانه شرکت تصویب خواهیم کرد.
 
افتتاح 44 طرح مسی
 
غریب پور با اشاره به برنامه افتتاح 44 طرح در شرکت مس طی امسال گفت: برای این منظور یک تقویم زمانی تهیه شود تا این میزان طرح به ارزش حدود 5200 میلیارد تومان در زمان مشخص به بهره برداری برسد.
 
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: عملکرد شرکت ملی صنایع مس طی سال گذشته در همه جنبه ها اعم از تولید، فروش صادرات و توسعه قابل توجه بوده است.
 
رشد آمارها و عملکرد مدیریت
 
وی ادامه داد: این در حالی است که برای سنجش مدیریت شرکت باید موضوعاتی همچون تولید، فروش، بهره وری عوامل تولید، کاهش قیمت تمام شده، سود عملیاتی حاکی از عوامل تولید، نگاه مدیریت به توسعه، فناور و صنعتی شدن و نیز میزان ماشین آلات مورد نیاز و بومی سازی بررسی شود.
 
افزایش تولید و صادرات مس در برنامه امسال
 
غریب پور درباره برنامه امسال شرکت مس بیان داشت: تولید 265 هزار تن کنسانتره مس در سال جاری، هدف حداقلی است که انشالله این شرکت آن را عملی خواهد کرد. وی ادامه داد:. میزان تولید کاتد این شرکت نیز امسال 20 درصد افزایش می یابد. همچنین تناژ صادرات کنسانتره مس نیز از 140 هزار تن عبور می کند.
 
عملکرد شرکت مس در حوزه مسئولیت اجتماعی
 
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به عملکرد مناسب شرکت مس در حوزه مسئولیت اجتماعی تصریح کرد: این شرکت در برابر کرونا، در کرمان بسیار مطلوب عمل کرد که رضایت مسئولان استان را به دنبال داشت. وی افزود: احداث 2 بیمارستان مجهز و ساخت زمین های چمن، از جمله اقدامات ارزنده این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی است. امیدواریم این شرکت برنامه احداث تصفیه خانه فاضلاب رفسنجان نیز را اجرا کند. غریب پور به توسعه معادن کوچک مقیاس مس به عنوان یکی از برنامه های مهم وزارت صمت و ایمیدرو اشاره کرد و گفت: با احیای بخشی از معادن مس و تولید کنسانتره از این معادن، به اقتصاد و اشتغال کشور کمک خواهد شد.
 
ضرورت بازبینی حقوق دولتی برای جذب سرمایه گذار
 
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه نرخ حقوق دولتی با هدف تشویق سرمایه گذاران نیاز به بازبینی و اصلاح دارد، گفت: معدنداری با حقوق دولتی کنونی و افزایش 23 درصدی دستمزد نیروی انسانی، جذابیتی ندارد. وی ادامه داد: در سال جهش تولید باید انگیزه سهام دار و سرمایه گذار برای افزایش تولید افزایش یابد که از جمله این ابزارها، بازبینی و تعدیل حقوق دولتی است.
 
افزایش قیمت مس جهانی به 7066 دلار تا 2025
 
اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان اینکه پیش بینی 10 موسسه بزرگ جهانی تعیین قیمت، مبنی بر افزایش قیمت مس تا 2025 به 7066 دلار در تن است، گفت: از دلایل این افزایش قیمت، افزایش تقاضا در صنایع به ویژه خودروهای برقی، سرمایه گذاری سالانه 4 تریلیون دلاری و غیره است. وی ادامه داد: پیش بینی قیمت در سال 99 نیز به طور متوسط 5565 دلار در تن است.
 
راه اندازی 4 معدن جدید مس طی امسال
 
سعدمحمدی با اشاره به اینکه امسال 4 معدن مس در کشور راه اندازی می شود، گفت: با احداث کارخانه فرآوری در این معادن با همکاری بخش خصوصی، 148 هزار تن کنسانتره تولید خواهد شد. وی ادامه داد: ظرفیت معادن فعلی برای یک میلیون 100 هزار تن فعال است و تا 1403، حدود 590 هزار تن کنسانتره دیگر به تدریج آماده سازی می شود. همچنین یک کارخانه فلوتاسیون از سرباره با ظرفیت 67 هزار تن، از سال 1401 وارد مدار خواهد شد که به دلیل نداشتن هزینه استخراج، بسیار سودده خواهد بود.
 
خبری از اکتشافات در راه است
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با اشاره به نتایج بسیار مطلوب اکتشافات صورت گرفته در این حوزه گفت: این اکتشافات در معادن سرچشمه، میدوک و سونگون است که جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد.
 
وی افزود: برنامه تولید کاتد کشور تا سال 1410، به میزان 700 هزار تن خواهد بود که از این میزان، 610 هزار تن مربوط به شرکت مس است. این شرکت همچنین تا مدت مذکور، 720 هزار تن آند تولید خواهد کرد.
 
برنامه سال 99
 
سعدمحمدی با اشاره به برنامه سال 99 این شرکت، گفت: میزان استخراج نسبت به برنامه یک درصد، تولید سنگ سولفوری 2 درصد، تولید کنسانتره 3 درصد، تولید آند 14 درصد و تولید کاتد 20 درصد خواهد بود. وی افزود: با توجه به صیانت از ماده معدنی، افزایش تولید به رغم کاهش عیار است. به طوری که میزان عیار متوسط ماده معدنی در سال گذشته 623/0 بوده و برنامه امسال 61/0 است.
 
رشد ارزش بازار شرکت مس
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس گفت: ارزش کل بازار شرکت مس در سال 97 حدود 30 هزار میلیارد تومان بود. این رقم در سال 98 به 72 هزار میلیارد تومان رسید و اکنون به 205 هزار میلیارد تومان رسیده است.
 
وی ادامه داد: تا پایان امسال نیز از شرکت فولاد مبارکه عبور می کنیم و رتبه شرکت نخست کشور را در ارزش بازار را به خود اختصاص خواهد داد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: