جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399     
چالش‌های واردات کالا بدون انتقال ارز

 به گزارش صنعت نیوز،کارشناس اقتصادی: از چند روز پیش اعلام شد واردات کالا بدون انتقال ارز صورت گیرد، همین موضوع یکی از دلایل التهاب قیمت دلار در بازار شده است.  

بهزاد خسروی آدینه وند افزود: این موضوع قابل تامل است در این شرایط که هم بحث آربیتراژ سکه (بهره گیری از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مالی) در بازار بورس مطرح است و همچنین واردات کالا بدون انتقال ارز و از طرفی هم افت شاخص‌ها در بورس اتفاق افتاده است. 
 
وی گفت:با توجه به شرایط اقتصادی کشور بازی با مولفه‌های غیر مولد، منطقی نیست، وقتی دو یا سه مولفه روی هم اثر می‌گذارند عملکردی که دارند کشور را دچار هم افزایی دلار می‌کند.
 
خسروی با اشاره به نظرات برخی کارشناسان که معتقدند واردات کالا بدون انتقال ارز می‌تواند در کوتاه مدت افزایش نرخ ارز را در پی داشته باشد، ولی در میان مدت آن را به تعادل میرساند گفت: اصلا منطقی نیست که در شرایط کوتاه مدت مولفه‌های زیادی داشته باشیم و این‌ها خودشان اثرات منفی بسیاری دارند و اینکه مرتب مولفه‌ای اضافه شود معنی و مفهوم ندارد. 
 
وی همچنین گفت: بر اساس چه استنباطی این موضوع در میان مدت می‌تواند به تعادل برسد و این میان مدت از نظر زمانی در چه بازه زمانی محقق میشود.
 
این کارشناس اقتصادی افزود: شرایط اقتصادی کشور و قدرت خرید مردم کشش افزایش قیمت دلار بیش از این را ندارد و اینکه بگوییم نباید دلار را سرکوب کنیم و باید بر اساس عرضه و تقاضا جلو برویم اصلا درست نیست، چون کشور در شرایطی نیست که الزاما بر اساس عرضه و تقاضا بخواهد عمل کند. 
 
خسروی آدینه وند گفت: بانک مرکزی نقش تنظیم کننده بازار را برعهده دارد و در حال حاضر اگر قیمت دلار از ۱۷ هزار تومان به عنوان مثال به ۱۸ یا ۱۹ هزار تومان برسد باید بانک مرکزی بعنوان تنظیم کننده بازار ورود کند وگرنه عواقب بسیار بدی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.
 
وی افزود:در حالی که ما در شرایط تحریم قرار داریم و واردات ما با مشکلات بسیار انجام میشود و تناسب بین صادرات و واردات وجود ندارد باید با منطق نصمیم گیری کنیم. 
 
خسروی آدینه وند گفت: در دورانی که درآمد‌های نفتی در حالت عادی بود واردات کالا‌ها بی رویه انجام میشد از غذای سگ و گربه تا سنگ پا و کالا‌های غیر ضرور را بی رویه وارد میکردیم و حالا هم با اختصاص این یارانه برای واردات باز ممکن است به سمت همان واردات بی رویه برویم.
 
وی گفت: بحث واردات بدون انتقال ارز اثرات بسیار منفی به دنبال خواهد داشت و این طرح نیازمند آن است که بانک مرکزی حداقل برای کارشناسان اقتصادی دلیل آن باز کند.
 
این کارشناس اقتصادی افزود: اخیرا در این باره اظهارنظر‌هایی انجام گرفته که این طرح می‌تواند به نفع جامعه باشد به نظر من این طرح فقط به نفع بعضی از مافیای وارد کننده و صادر کننده است. مافیایی که می‌توانند باعث واردات بی رویه و همچنین صادرات بی رویه محصولات شوند و بعد با جهش عمومی قیمت‌ها به سمت بالا مواجه شویم و باز هم احتکار و عدم فروش کالا‌های اساسی و مواد اولیه در بازار، اتفاقاتی که در دوران قبلی بانک مرکزی شاهد آن و نابسامانی بازار بودیم.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: