جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 28 ارديبهشت 1399     
پیام دکتر مونسان به مناسبت روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری
خیام پیوندگاه علم و ادب ایرانی و اسلامی است

 به گزارش صنعت نیوز، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را تبریک گفت.

در متن پیام دکتر علی اصغر مونسان آمده است:
 
«ایران اسلامی از گذشته، مطلع ستارگان درخشان و خورشیدهای فروزانی بوده است که پرتو معرفت، ادب، خرد و حکمت را کریمانه بر اقصی نقاط گیتی افشانده اند .
 
 یکی از چهره های پرتلالو آسمان فرهنگ و ادب ایران زمین، حکیم عمر خیام نیشابوری است که شخصیت بزرگش پیوندگاه دو بحر ‌ژرف و دو رود خروشان علم و خرد، ادب و معرفت ایرانی و اسلامی است.
 
خیام شخصیتی ادیب و دانشمند است که علم و ادب را با یکدیگر همراه کرده و با وجود اشعار اندک، یکی از مشهورترین شاعران ایران در جهان است. تعداد ترجمه های کتاب خیام بیشترین ترجمه‌هاست و این یکی از شگفتی های اقبال جهانی به اشعار خیام است.
 
امروزه معرفت و شناخت جامع شخصیتی چون حکیم عمر خیام نیشابوری می‌تواند الگویی شایسته، پیش روی تمام پژوهندگان علم و دانش، و به‌ویژه نسل جوان باشد تا با تکیه بر پیشینه غنی و پرافتخار خویش، آوازه بزرگی و عظمت این مرز و بوم مقدس را به گوش جهانیان برسانند و این افتخاری است که در طول تاریخ نصیب کمتر ملتی شده است. بی‌تردید شناخت مفاخر فرهنگی ایران اسلامی یکی از راه‌های مهم و اساسی تقویت هویت ملی و غرور ملی ماست.
 
در پایان بر خود لازم می‌دانم  28 اردیبهشت ماه، روز ملی بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را به تمام ایرانیان در سراسر جهان تبریک بگویم و از همه کسانی که در راستای تکریم نام و یاد آن حکیم بی بدیل تلاش می‌کنند، قدردانی و سپاسگزاری کنم.»درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: