جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 7 ارديبهشت 1399     
با تلاش متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران انجام شد:
ساخت «تراسترهای» تک‌پیشرانه و دوپیشرانه برای سامانه‌های فضایی

 رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه ساخت «تراسترهای» تک‌پیشرانه و دوپیشرانه گفت: ​دانشمندان جوان فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران، موفق به طراحی و ساخت «تراسترهای » شیمیایی تک‌پیشرانه و دوپیشرانه شدند.

حسین صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران بیان کرد: نمونه‌های مهندسی «تراسترهای» تک‌پیشرانه و دوپیشرانه در پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده و آزمون‌های عملکردی را به خوبی پشت سر گذاشته‌ است.

وی با اشاره به کاربرد «تراستر» سامانه‌های فضایی خاطرنشان کرد: سامانه‌های فضایی مانند: ماهواره‌ها، سفینه‌ها و ماه‌نشین‌ها برای حرکت در فضا و کنترل موقعیت خود از موتورهای ویژه‌ای استفاده می‌کنند. در کاربردهای فضایی به این نوع از موتورها « تراستر» اطلاق می‌شود.

صمیمی ادامه داد: ویژگی‌هایی همچون گستردگی محدوده نیروی رانش تولیدی، امکان روشن و خاموش کردن به ‌دفعات، کنترل‌پذیری مناسب و همچنین سابقه طولانی استفاده‌ موفقیت‌آمیز از آن‌ها در دنیا، باعث شده است که این سامانه‌های کم پیشران به‌عنوان پرکاربردترین «تراسترها» در انواع مأموریت‌های فضایی به کار برده شوند.

رییس پژوهشگاه ایران در باره کاربرد این «تراسترها » گفت: ویژگی‌هایی همچون گستردگی محدوده نیروی رانش تولیدی، امکان روشن و خاموش کردن به ‌دفعات، کنترل‌پذیری مناسب و نیز سابقه طولانی استفاده‌ موفقیت‌آمیز از آن‌ها در دنیا، باعث شده است که این سامانه‌های کم‌پیشران به‌عنوان پرکاربردترین «تراسترها» در انواع مأموریت‌های فضایی به کار برده شوند.

وی تصریح کرد: با وسعه فناوری تراسترهای تک‌پیشرانه و دو‌پیشرانه، امکان تعریف مأموریت‌های گسترده و متنوعی برای محموله‌های فضایی و ماهواره‌های بومی آتی فراهم شده است.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران درباره اهمیت این پروژه تصریح کرد: در مسیر توسعه برنامه‌های فضایی در تناسب با نقشه راه فضایی کشور و به منظور ارتقاء قابلیت‌های مأموریتی ماهواره‌های بومی نسل آینده، توسعه سامانه‌های کم‌پیشران فضایی به عنوان منابع تولید نیروهای پیشران و همچنین نیروهای کنترلی ضروری است.

وی افزود: با توجه به سطح بالای فناوری‌های مختلف موجود در این نوع از «تراسترها»، مدت زمان طراحی و توسعه آن‌ها طولانی است. در راستای رفع نیاز مأموریت‌های فضایی جاری و آینده کشور، توسعه این نوع از زیرسیستم‌های فضایی، به منظور ارتقاء سبد محصولات فضایی کشور و همچنین، کاهش زمان طراحی، توسعه و ساخت محوله‌های فضایی، ضرورت دارد.

صمیمی درباره پیشینه ‌این پروژه اظهار کرد: پروژه توسعه «تراسترهای» تک‌پیشرانه و دوپیشرانه از سال ۱۳۹۵ در پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، با هدف کاربرد در ماهواره‌های موجود در نقشه راه فضایی کشور، وارد فاز عملیاتی شد و در گام نخست و پس از اتمام فاز طراحی مفهومی، فرآیند طراحی، آزمون و توسعه این فناوری در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: متخصصان پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی موفق شدند مراحل طراحی، ساخت و آزمون نمونه آزمایشگاهی این نوع از «تراسترها» را انجام دهند. در این مسیر، پس از طراحی اولیه و ساخت نمونه‌های اثبات فناوری و اجرای موفق تست‌های مد نظر، توسعه فناوری «تراسترهای» کم پیشران، تک پیشرانه و دو پیشرانه انجام شده و نمونه‌های آزمایشگاهی تولیدی، آزمون‌های عملکردی مورد انتظار را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: فرآیند طراحی دقیق و ساخت نمونه مهندسی «تراسترهای» فضایی مورد اشاره به اتمام رسیده و آزمون‌های فاز نمونه محیط آزمایشگاهی یا نمونه مهندسی نیز با موفقیت انجام شده است. در این مرحله، امکان توسعه و بهره‌برداری از محصولات به دست آمده، در انواع پروژه‌های ماهواره‌ای کشور و ارتقاء سطح مأموریت آن‌ها، فراهم شده است.

صمیمی در باره مواد به کار رفته در این سازه گفت: مواد به کار رفته در سازه «تراسترهای» دوپیشرانه از آلیاژ ویژه‌ای از پلاتین با قابلیت تحمل درجه حرارت بسیار بالا و مقاوم در برابر سایش و اکسیداسیون است. دست‌یابی به فناوری اخیر، منجر به ایجاد امکان انجام مأموریت‌های فضایی با زمان عملکرد بالا شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به فناوری«تراسترهای» تک‌پیشرانه، نیاز به نانوکاتالیست با قابلیت تحمل خصوصیات فیزیکی و ترمودینامیکی محصولات برآمده از تجزیه سوخت، است. این نوع از کاتالیست‌ها توسط متخصصان حوزه نانوفناوری پژوهشگاه فضایی ایران تولید شده‌اند.

 صمیمی همچنین به راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مجهز برای آزمایش این «تراسترها» اشاره و اظهار کرد: یک «تراستر»، پیش از استفاده در فضا، لازم است که مراحل مختلف آزمون و ارزیابی را در زمین و در آزمایشگاه‌های تخصصی با قابلیت شبیه‌سازی محیط فضا پشت سر گذارد، لازم است که محیط خلأ فضا و سایر مشخصات مرتبط با آن، در محیط آزمایشگاهی شبیه‌سازی شود تا بتوان عملکرد سامانه را در محیط واقعی ارزیابی کرد. متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران با راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مجهز، زیرساخت‌های لازم برای آزمایش «تراسترهای» فضایی را نیز فراهم کرده‌اند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: