جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 14 اسفند 1398     
پژوهشگاه فضایی ایران
ثبت اختراع ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم

 به گزارش صنعت نیوز،"طرح ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم" متعلق به متخصصان پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد.

دکتر هادی رضائی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه، گفت: هدف از اختراع نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم، معرفی پایه‌های کاتالیستی سرامیک سلولی پوشش داده شده با ایریدیم برای رفع مشکل خردشدگی، ارتقای استحکام در برابر شکست و در این حال داشتن عملکرد کاتالیستی مطلوب بوده که با دستیابی به این کاتالیست یک حلقه از زنجیره فناوری تراستر‌های تک پیشرانه هیدرازینی تکمیل می‌شود.
 
وی توضیح داد: امروزه، در بسیاری از ماهواره‌ها برای انجام ماموریت‌های مختلف، از سیستم پیشرانش تک پیشرانه کاتالیستی استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها، پیشرانه با عبور از یک بستر کاتالیستی تجزیه شده و باعث تولید گاز داغ می‌شود که این گاز داغ با عبور از نازل تراستر، تولید نیروی رانش کرده و در این فرآیند، کاتالیستی که بیشترین فعالیت، مقاومت مکانیکی و طول عمر را داشته باشد همواره مد نظر بوده است.
 
دکتر رضایی تشریح کرد: گرادیان دما و فشار بالای ایجاد شده گونه‌های گازی در طی فرایند تجزیه کاتالیستی، منتهی به تخریب کاتالیست و مسدود شدن مسیر و افت فشار ناخواسته در طول بستر می‌شود، از این رو در طرح "ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم" سعی شده با استفاده از ساختار‌های یکپارچه کاتالیستی با سطح خارجی در دسترس بیشتر نظیر مونولیت و فوم، از طریق فراهم ساختن مسیری برای نفوذ واکنش دهنده‌ها به درون حفره‌ها و خروج فرآورده‌ها از درون آن‌ها این مشکل را برطرف سازیم که این امر، با سنتز ساختار مناسب اصلاح شده و الحاق حفره‌هایی درون پایه با اندازه‌های مختلف امکان‌پذیر شده است.
 
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه خاطرنشان کرد: دانسیته کم، مقاومت زیاد در برابر شکنندگی و مقاومت سایشی بالای این کاتالیست‌ها سبب می‌شود که پاسخ سریع‌تری به تغییرات دمایی بدهند و در نتیجه زمان و انرژی مورد نیاز برای تکمیل واکنش تجزیه، کاهش یابد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: