جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 16 بهمن 1398     
افزایش ۵۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی

 

به گزارش صنعت نیوز، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ۱۰ ماه امسال میزان جلب سرمایه گذاری خارجی، ۵۰ درصد افزایش داشته است.

 

فرهاد دژپسند امروز در نشست خبری گفت: با وجود همه مشکلات، میزان جلب سرمایه گذاری خارجی در ۱۰ ماه امسال به حدود چهار و نیم میلیارد دلار رسیده است.

وی اضافه کرد: میزان افزایش صادرات غیرنفتی نیز در ۱۰ ماه امسال در مقایسه با پارسال از نظر وزنی ۲۰ درصد افزایش و از نظر ارزشی سه درصد کاهش داشته که آن نیز به دلیل اصلاح ارزش پایه صادراتی بوده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش وابستگی به درآمد نفتی گفت: امروز درآمد‌های مالیاتی توانسته بخش قابل توجهی از هزینه دولت را پوشش دهد.

دژپسند افزود: امسال حتی یک ریال از سیستم بانکی برای تامین بودجه استقراض صورت نگرفته است ضمن اینکه عرضه اوراق و استفاده از بازار بدهی به خوبی انجام می‌شود و در بازپرداخت وجوه اوراق یک ساعت هم تاخیر نداشته ایم.

وی گفت: سیستم بانکی پارسال ۷۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

دژپسند به استقبال معنادار نقدینگی از بورس اوراق بهادار اشاره کرد و افزود: امروز شاهدیم که به صورت روزانه در بورس و فرابورس حدود ۶ هزار میلیارد تومان مبادله انجام می‌شود که اگر این حجم از نقدینگی بخواهد وارد بازار‌های دیگر شود باعث آسیب جدی می‌شود.

وی گفت: امروز در حالی شاهد درخشش بورس هستیم که سعی می‌شود ضمن اینکه از مداخله در بورس پرهیز کنیم آن را مدیریت کنیم.

دژپسند اضافه کرد: شرکت‌های زیادی در حال حاضر خودشان را برای ورود به بورس آماده می‌کنند و هیئت پذیرش بورس نیر هر هفته دو جلسه دارد تا این روند را تسهیل کند.

وی گفت: در بحث خصوصی سازی‌ها نیز برای تحرک بیشتر اقتصاد، از بازار سرمایه برای واگذاری‌ها استفاده کنیم که به صورت شفاف و رقابتی همه امور انجام شود.

وزیر اقتصاد افزود: نرخ بیکاری از ۱۲ و یک دهم درصد به حدود ۱۰ و شش دهم درصد رسیده و در برخی استان‌ها مانند خراسان رضوی این عدد شش درصد و بیکاری روستایی زیر ۴ درصد است.

 

مالیات بر سپرده بانکی مطرح نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درباره مالیات بر سود سپرده بانکی، نه پیشنهادی مطرح و نه تصمیمی گرفته شده است.

 آقای فرهاد دژپسند امروز در نشست خبری افزود: سود سپرده، عایدی سرمایه نیست و اگر سپرده را سرمایه تلقی کنیم، در شرایط تورمی ارزش آن کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: نظر بخش غالب اقتصاددانان این است که با توجه به حجم بالای نقدینگی و بازار‌های غیرمولد، اگر زمینه کوچ نقدینگی فراهم شود ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌شود.

وزیر اقتصاد درباره پیش بینی رشد اقتصادی گفت:​ پیش بینی می‌شود رشد اقتصاد کشور بدون نفت، سال آینده حدود ۱ درصد مثبت باشد چنانکه در سه ماهه دوم امسال، ۶ دهم درصد مثبت بوده است.

وی در خصوص زمان افزایش پایه‌های مالیاتی و دریافت مالیات بر عایدی سرمایه افزود: اجرای این قانون به سال آینده می‌رسد و در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، اجرا می‌شود.

دژپسند در پاسخ به این سئوال که آیا احتمال ورود ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف وارد شود یا خیر؟ گفت: در آخرین جلسه مجمع که من شرکت داشتم تصمیم گیری در این خصوص به آینده موکول شد، اجلاس اف‌ای‌تی‌اف، اما در ۲۷ بهمن تا دو اسفند برگزار می‌شود و در اجلاس مقدماتی نماینده ما تشریح کرد که از ۴۱ مورد ابلاغی ۳۶ مورد اجرایی شده و طبیعتا با همین استناد تلاش داریم مانع از ورود به لیست سیاه شویم.

وی افزود: بهبود فضای کسب و کار در کنار تامین مالی، می‌تواند گام موثری در تحرک اقتصادی باشد و به طوری که در یک سال اخیر توجه ویژه‌ای به این مقوله شده است و با همکاری دستگاه‌های عضو و سایر دستگاه اقدامات مناسبی انجام داده‌ایم و از جمله وزارت جهاد کشاروزی همکاری خوبی داشته است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: سازمان‌های بورس، گمرک، سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و بیمه‌ها به شدت به دنبال برنامه‌های هوشمندسازی هستند به طوری که تا هفته دولت، ۹۹ گمرک هوشمند راه‌اندازی می‌شود همچنین پیش بینی می‌شود که بورس سال ۹۹ هوشمند شده و به عنوان بورس هوشمند در منطقه منا معرفی شود.

دژپسند در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره شاخص فساد در سال ۲۰۱۹ گفت: البته در موضوع فساد باید بین ادراک فساد و واقعیت تمییز قایل شویم، اما اقدامات مناسبی بخصوص در گمرک و سازمان مالیاتی صورت گرفته و راه مبارزه دیجیتالی کردن اقتصاد است.