جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 16 بهمن 1398     
حل مشکلات تولیدکنندگان بدهکار؛ به زودی

 

به گزارش صنعت نیوز، رئيس کل بانک مرکزی گفت: با تفویض بخشی از اختیارات رئیس کل بانک مرکزی به هیئت خبرگان استان‌ها، مشکلات تولیدکنندگان حل خواهد شد.

 

عبدالناصر همتی در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح گواهی اعتبار مولد (گام) در پاسخ به سوالی در مورد رفع مشکل واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط بدهکار گفت: این موضوع در ستاد اقتصادی دولت به بحث گذاشته شد و به این نتیجه رسیدیم که بر اساس مر قانون عمل کنیم.

وی افزود: طبق بند ۶۲ قانون رفع موانع تولید، به بانک مرکزی و ستاد‌های تسهیلات استان‌ها اختیاراتی داده شده است و طبق همین قانون، ستاد‌های استانی مجاز هستند با تولیدکنندگان بدهکار مذاکره کرده و به توافق برسند و به هر توافقی برسند همان را ابلاغ می‌کنند.

همتی تصریح کرد: این ابلاغ، قانونی خواهد بود و اگر بانکی این توافق را قبول نکند، موضوع به هیئت خبرگان که منصوب رئیس کل بانک مرکزی است ارجاع می‌شود و نظر این هیئت فصل الخطاب خواهد بود.

وی افزود: این هیئت هم اکنون تقریبا در همه استان‌ها تشکیل شده است و به نظر می‌رسد با این ترتیب، مشکل تولید کنندگان در استان‌ها توسط ستاد‌های تسهیل استانی حل و فصل شود.

گفتنی است پیش از این دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اعلام کرده بود در هشتاد و پنجمین جلسه این ستاد مقرر شده است واحد‌های تولیدی بتوانند با پرداخت ۵ درصد از اصل و سود تسهیلات دریافتی به عنوان پیش پرداخت با بهره مندی از یک سال تنفس، بدهی خود را در ۵ سال تقسیط و از سر فصل بدهکاران غیر جاری خارج شده تا بتوانند از خدمات و تسهیلات بانکی بهره‌مند شوند.

میثم زالی تاکید کرده بود این موضوع نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار دارد.