جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 17 آذر 1398     
بازار ارز در چند روز آینده به ثبات می‌رسد

 

به گزارش صنعت نیوز، رئیس کل بانک مرکزی گفت: نوسانات قیمت ارز در چند روز اخیر ناشی از جو روانی موجود در بازار است و نرخ ارز تا چند روز آتی به ثبات می‌رسد.

 

عبدالناصر همتی در حاشیه دیدار با وزیر صنایع و تجارت عمان و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعد از حوادث مربوط به افزایش قیمت بنزین و شوک روانی ناشی از آن در برخی بازار‌ها شاهد افزایش قیمت بودیم که این موضوع در بازار ارز هم تاثیر گذاشت و شاهد نواساناتی در این بازار هستیم.

همتی ادامه داد: بخشی از این نوسانات طبیعی بوده و پیش بینی‌های لازم برای آن انجام گرفته، بانک مرکزی در بازار حضور داشته و بر شرایط مسلط است و هدف ایجاد ثبات در بازار است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: این افت و خیز‌ها در بازار قبلا هم پیش آمده و به تدریج مدیریت شده الان هم با همان روش و مدیریت اصولی بدون هیجان و نگرانی بازار را کنترل خواهیم کرد.

همتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار هیجانی است و در این بازار افراد نباید ریسک کنند و دارایی هایشان را در معرض خطر قرار دهند.

وی تصریح کرد: امیدوارم بر این نوسانات هم فائق بیائیم و ثبات در بازار ارز برقرار شود.

همتی با اشاره به دلایل افزایش نرخ ارز اظهار داشت: یکی از دلایل موضوع پایان یافتن سال میلادی است که در این برهه زمانی تجاری که واردات داشتند باید تسویه حساب کنند و همین موضوع از جانب آن‌ها موجبات افزایش تقاضای ارز را فراهم می‌کند، همچنین افزایش سفر‌های آخر سال هم مزید بر علت است و این چنین موارد دست به دست هم می‌دهد تا بازار با شوک افزایش روبرو شود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی از نظر ذخایر هیچ مشکلی ندارد و براساس نرخ بازار ارز در اختیار تقاضای واقعی قرار می‌گیرد.

همتی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که در حال حاضر در سامانه نیما عرضه فراوان داریم به طوری که ظرف سه هفته گذشته یک میلیارد دلار ارز از طریق سامانه با نرخ حدود ۱۰ هزار ۶۰۰ تا ۱۰ هزار ۷۰۰ تومان در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

وی افزود: در سامانه نیما همچنان عرضه نسبت به تقاضا پیشی دارد و همین موضوع نشان دهنده آن است که افزایش قیمت ارز ناشی از جو روانی موجود در بازار است و این نوسانات تا چند روز آینده کنترل می‌شود و ثبات به بازار ارز باز می‌گردد.