جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 7 آذر 1398     
احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک بالاست

 

به گزارش صنعت نیوز، تحلیلگران اعلام کردند که روسیه و اوپک به احتمال زیاد در نشست آینده خود، توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک را تمدید می‌کنند.

 

وزیران نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش در شرایطی هفته آینده نشست خود را برگزار می‌کنند که قیمت نفت به بالاترین حد خود در دو ماه اخیر نزدیک شده است. اوپک، روسیه و دیگر متحدان این سازمان توافقی مستمر برای کاهش نفت دارند و بیشترین کاهش تولید، مربوط به عربستان است.

 

هلیما کرافت، از مدیران بانک آربی‌سی کانادا گفت: در این مرحله، شرایط برای شماری از تولیدکنندگان نفت چندان مطلوب نیست، اما فاجعه‌بار نیز نیست؛ اکنون به نوعی در حال انتظار هستیم.

 

وی افزود: اکنون دورانی بی‌ثبات برای اوپک است و شکاف میان داشته‌ها و نداشته‌ها عمیق‌تر شده است؛ رشد قیمت نفت به اندازه کافی بالا نبوده است که بتواند ناآرامی‌های اجتماعی در برخی کشورهای تولیدکننده نفت را مهار کند و گزینه بهتری وجود ندارد، اکنون تقریبا با یک بهار عربی جدید روبه‌رو هستیم.

 

این کارشناس پیش‌بینی کرد که توافق جهانی کاهش تولید نفت تا ماه ژوئن امسال تمدید شود و سپس وزیران اوپک و غیراوپک دوباره این توافق را مرور خواهند کرد.

 

بسیاری از تحلیلگران نیز انتظار دارند توافق اوپک و غیراوپک باز هم تمدید شود، اما برخی از آنان حتی باور دارند که روسیه و اوپک می‌توانند کاهش تولید خود را شدت بخشند.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش چندی پیش (ژوئن ۲۰۱۹) تصمیم گرفتند توافق خود برای کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت را تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید کنند.

 

وزیران نفت و انرژی اوپک برای شرکت در صدوهفتادوهفتمین نشست عادی این سازمان و آخرین نشست سال ۲۰۱۹ خود پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) در دبیرخانه دائمی این سازمان در وین گردهم می‌آیند، همچنین هفتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک ششم دسامبر (۱۵ آذرماه) در مقر دائمی این سازمان برگزار می‌شود.

 

هفدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک (JMMC) هم براساس برنامه قرار است عصر چهارم دسامبر (13 آذرماه) در محل دبیرخانه اوپک در وین اتریش برگزار شود.