جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 5 آذر 1398     
ساخت ۹۲ شناور دریایی

 

به گزارش صنعت نیوز، سازمان بنادر از برنامه‌ریزی برای ساخت ۹۲ شناور دریایی تا دو سال آینده در داخل کشور خبر داد.

 

مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی در جمع خبرنگاران افزود: تا پایان سال ۱۳۹۹ برای برگزاری مناقصه، انعقاد قرارداد و ساخت ۹۲ شناور کوچک و بزرگ، برنامه ریزی کرده ایم که ۹ شناور کوچک و بزرگ توسط بخش خصوصی به ارزشی بیش از ۱۱۲ میلیون یورو در حال ساخت است و برای ساخت ۹ فروند دیگر نیز در حال انعقاد قرارداد با بخش خصوصی به ارزش ۳۶ میلیون یورو هستیم.

فرهاد منتصرکوهساری با تاکید بر اینکه این شناور‌ها همگی توسط بخش خصوصی و با استفاده از توانمندی‌های داخلی ساخته می‌شود، گفت: برای برگزاری مناقصه ساخت ۷۸ شناور کوچک و بزرگ، خدمات ساحلی نیز برنامه ریزی کرده‌ایم که حدود ۲۰۵ میلیون یورو ارزش آنهاست و همه این سرمایه گذاری‌ها تا پایان سال آینده صورت خواهد گرفت.

منتصر کوهساری با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در تامین قطعات یدکی بندری، دریایی و مخابراتی بدلیل تحریم‌ها نداریم، تصریح کرد: حدود ۸۰۰ قطعه از تجهیزات بندری، دریایی و مخابراتی را توسط بخش خصوصی ساخته‌ایم که شامل ۲۶۰ قطعه تجهیزات دریایی، ۴۶۷ قطعه تجهیزات بندری و ۴۱ قطعه تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی به ارزشی بیش از ۲۵ میلیارد تومان است و به صورت نمونه ساخته شده و در حال استفاده است.

مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که تحریم‌ها نتوانسته آسیبی به صنایع دریایی و بندری برساند، ادامه داد: برای واردات برخی از تجهیزات که ساخت داخل نداریم مجوز واردات و گواهی عدم تولید داخل را از وزارت صنعت می‌گیریم که البته بسیاری از این تجهیزات در انبار‌های ما موجود است و در صورت لزوم از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

وی گفت: بیش از ۱۷۷ فروند شناور کوچک و بزرگ در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی است و بر اساس آخرین دستورالعمل‌های ابلاغی اجازه خروج شناور از کشور برای انجام تعمیرات اساسی و زیرآبی داده نمی‌شود و همه تعمیرات باید در کشتی سازی‌های داخل انجام شود و در هشت ماهه امسال بیش از ۶۶ شناور کوچک و بزرگ در داخل کشور تعمیر شده‌اند.

وی همچنین در خصوص استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان در صنایع دریایی افزود: قرارداد‌های بسیاری در خصوص خرید رادار‌های دریایی ساخت داخل و تامین دوربین‌های مدار بسته در بنادری، چون امیرآباد و چابهار و.. منعقد شده است و یا در حال انجام است و اگر توانمندی بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان در ساخت داخل کردن تجهیزات مورد نیاز به اثبات برسد این شرکت‌ها می‌توانند مطمئن باشند که سازمان بنادر و دریانوردی قرارداد‌های جدید و بیشتری را با آن‌ها به امضا می‌رساند.