جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 19 آبان 1398     
دولت پایه‌های مالیاتی را افزایش دهد

 

به گزارش صنعت نیوز، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کم هزینه‌ترین روش برای تامین منابع مالی مورد نیاز این است که دولت پایه‌های مالیاتی را افزایش و مالیات بنگاه‌های تولیدی را کاهش دهد.

محمدرضا انصاری با بیان اینکه این روش تنها راه ممکن و البته زود بازده‌ترین و کم‌ هزینه‌ترین راه برای تامین منابع مالی مورد نیاز است افزود: در اجرای این روش، معافیت‌های بی‌معنای مالیاتی هم باید از بین برود ضمن اینکه دولت در شرایط تحریم باید از اقتصاد ملی حمایت و مکانیزم‌های رشد استعداد ملی در حوزه تولید را تقویت کند.

وی اضافه کرد: اگرچه مدت‌هاست که سایه تحریم بر سر اقتصاد ایران افتاده، اما نرخ رشد اقتصاد غیرنفتی در بهار ۹۸ حدود ۰.۴ درصد بالاتر رفته است؛ که نشان از سر زندگی مردم دارد یعنی مردم حتی در شرایط تحریم، تورم و رکود، دست از تلاش برنمی‌دارند که باید از این سرمایه ارزشمند بهره گرفت.

انصاری ادامه داد: زمانی می‌توانستیم از اختیار دولت برای انتخاب بودجه با نفت و بودجه بدون نفت حرف بزنیم که درآمد‌های نفتی بالا بود؛ اکنون این درآمد‌ها بسیار پایین است و دولت مجبور به بستن بودجه بدون احتساب درآمد‌های نفتی است و امکان بسته شدن بودجه با درآمد‌های نفتی وجود ندارد.

وی گفت: درآمد‌های دولت در حوزه نفت به‌شدت کاهش‌ یافته است بر اساس این درآمد به اجبار، بودجه بدون احتساب درآمد‌های نفتی بسته خواهد شد. اما این نباید به این معنا باشد که دولت فشار بیشتری به مردم و به تولیدکننده‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بیاورد، زیرا فشار مضاعف در شرایط تحریم به بنگاه‌های اقتصادی که با ظرفیت خیلی کمتر از حد خود کار می‌کنند، نتیجه‌ای جز تعطیلی آن‌ها نخواهد داشت.

انصاری افزود: دولت باید برای تأمین منابع مالی برای بودجه عمومی مالیات بگیرد. جز این چاره‌ای نیست. اما دولت باید مودیان جدید مالیاتی را شناسایی کند و جلوی معافیت‌های مالیاتی و فرار مالیاتی را بگیرد. البته دولت باید خیلی زودتر برای این مسئله اقدام می‌کرد. حالا هم باید الزامات بستر سازی خیلی سریع فراهم شود تا سال آینده برای دولت درآمدزایی داشته باشد.