جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 13 آبان 1398     
اشکالات مربوط به توزیع کتاب‌های درسی برطرف شد

 ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال روش توزیع کتاب دانش آموزان متفاوت بود که برخی از آن خرسند نیستند و ممکن است فضاسازی ها نشانه آن باشد، اما اکنون اشکالات مربوط به توزیع کتاب های درسی برطرف شده است.

 
محسن حاجی میرزایی روز دوشنبه در حاشیه مراسم نواختن زنگ ملی مبارزه با استکبار جهانی در مدرسه دخترانه علی اکبر داور در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره ورود کتاب های درسی به بازار سیاه نیز گفت: با اخباری که دریافت شد در برخی مدارس کتاب به طور کامل توزیع نشده بود که وزارت آموزش و پرورش در چند نوبت این مسأله را کنترل کرد و در تمام استان ها نیز اقداماتی انجام شد. همچنین افرادی برای رسیدگی به این موضوع مامور شدند. 
 
اشکالات مربوط به توزیع کتاب‌های درسی برطرف شد
 
وی ادامه داد: آمار دانش آموزانی که برای دریافت کتاب های درسی خود ثبت نام نکرده اند، مشخص است. این دانش آموزان شناسایی و با این آنها تماس گرفته شده است. البته طبق بررسی ها مشخص شده است که برخی از این دانش آموزان ثبت نام اینترنتی انجام نداده بودند. برخی نیز ثبت نام کردند، ولی در مدارس جابجا شدند. همچنین کوتاهی هایی از سوی برخی مسئولان مناطق نیز یکی دیگر از دلایل این موضوع بود.
 
حاجی میرزایی با بیان اینکه بیش از تعداد دانش آموزان با کاغذ یارانه ای کتاب چاپ شد و قیمت کتاب ها ۴۰ درصد قیمت واقعی است و نیازی به مراجعه به کتابفروشی ها نیست، درباره فروش کتاب های درسی در میدان انقلاب به چند برابر قیمت نیز گفت: دستور پیگیری این مسأله نیز داده شده و  ممکن است برخی از طریق برخی مناطق بیرون رفته باشد یا سرقت شده باشد. اگر کپی هم شده باشد غیرقانونی است.
 
وی در پاسخ به اینکه آیا مصوبه تنظیم بخشی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش در شورای نگهبان رد شده است، گفت: این موضوع صحت دارد و شورای نگهبان به اکثر بندهای این مصوبه ایراد گرفته است، بندهایی چون اختصاص یک درصد درآمد شرکت ها، اجاره دادن واحدهای آموزشی، اعمال مدرک دوم فرهنگیان و کاهش تنوع مدارس ملاحظاتی داشته و به مجلس برگشته است. باید دید چه اقداماتی برای این مصوبه انجام می شود.
 
وزیر آموزش و پرورش درباره ایرادات وارد بر مصوبه کاهش تنوع مدارس ادامه داد: طبق رویه ای که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برقرار است، مجلس نباید به موضوعاتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود می کند، وارد شود و برعکس. به علت اینکه مدارس سمپاد موضوعی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن وارد شده و اساسنامه آن را تصویب کرده است، این نوع مدارس مورد ایراد گرفته است.
وی درباره ورود مفاهیم لانه جاسوسی به کتاب های درسی طبق فرامین مقام معظم رهبری اظهار داشت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پیش بینی هایی برای تدوین محتوای کتاب های درسی متناسب با ساحت های شش گانه شده است که امید است به زودی در کتاب های درسی گنجانده شود. 
وی با بیان اینکه برای تربیت نسل جدید که مهمترین ماموریت آموزش و پرورش است، تاکیداتی در ساحت های مختلف از جمله سیاسی و اجتماعی پیش بینی شده است، گفت: دانش آموزان باید درک روشنی از محیط اجتماعی پیرامونی خود داشته باشند. 
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مقاومت ملت ایران حاکی از آن است که فرهنگ استکبارستیزی ریشه های محکمی دارد و همه حساس هستند که در برابر آمریکا یک صدا و یکپارچه حرکت کنند. این امر در برنامه ریزی درسی هم در دستور کار بوده و انجام خواهد شد. همچنین درباره این موضوع در تمام مدارس تلاش هایی صورت گرفته است و براساس برنامه ریزی های انجام شده این موضوعات تقویت خواهد شد.
وی با تبریک روز ١٣ آبان به همه دانش آموزان، گفت: امروز، روز بزرگی برای ماست و در هر چهار رویداد رخ داده در آبان ماه سال های ۴٣، ۵٧، ۵٨ و ١٣٩٧ به شکل آشکاری نقش دشمنی آمریکا علیه ایران مشخص است و نشان دهنده مقاومت ملی و پیروزی مردم ما در برابر امریکاست.
حاجی میرزایی تصریح کرد: آمریکا در سال های اخیر به ویژه از یک سال گذشته نیز شدیدترین فشارها را متوجه ایران کرده است و امروز همه می دانند که این راهبرد تحریم و فشار آنها شکست خورده است.
 
به گزارش ایرنا، زنگ استکبارستیزی امروز در ساعت هشت صبح با حضور حاجی میرزایی در دبیرستان دخترانه دوره اول علی اکبر داور منطقه هفت تهران به صدا در آمد و به طور همزمان در ۱۱۰ هزار مدرسه سراسر کشور نیز نواخته شد.