جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 22 مهر 1398     
تامین ۲۶ درصد برق جهان از انرژی‌های تجدیدپذیر

 

به گزارش صنعت نیوز، سال میلادی گذشته ۲۳۷۸ گیگاوات انرژی یعنی بیش از ۲۶ درصد کل انرژی مصرفی جهان از منابع تجدیدپذیر تامین شده است.

 

حمید چیت‌چیان در چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی و اولین جایزه ملی انرژی‌های تجدید‌پذیر ایران افزود: درحالی که در سال میلادی گذشته ۲۳۷۸ گیگاوات انرژی از منابع تجدیدپذیر تامین شده است سهم ایران از تولید این انرژی از مهرماه سال گذشته تاکنون ۲۹۰ مگاوات بوده است.

وی ظرفیت کلی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران را ۸۴۱ مگاوات دانست و گفت: ایران از نظر علمی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر دارای مقام ۱۴ جهان و رتبه اول یا دوم منطقه است در حالی که فعالیت قابل توجهی در تولید این نوع انرژی ندارد.

رئیس چهارمین همایش بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ادامه داد: ایران دارای شرایط اقلیمی بسیار مناسب و دارای ظرفیت بالایی برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است، اما علی‌رقم این ظرفیت و توانمندی‌های علمی و صنعتی در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر حرکت توسعه‌ای این نوع نیروگاه‌ها بسیار کند است.

چیت چیان سال ۱۳۹۴ را به علت ابلاغ تعرفه‌های انرژی تجدید پذیر نقطه عطفی در رشد و توسعه این منابع انرژی دانست و افزود: ابلاغ تعرفه خرید تضمینی سبب تمایل گسترده شرکت‌های داخلی و خارجی برای احداث این نوع نیروگاه شد به نحوی که از ۳۵۳ مگاوات انرژی تجدید پذیر تولید شده ۱۸۱ مگاوات متعلق به سرمایه گذاران خارجی و در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به اینکه اختلاف نرخ ارز در یک سال گذشته ضربه سختی به روند توسعه این نیروگاه‌ها زده است ادامه داد: با ابلاغ تعرفه‌های جدید از سوی وزارت نیرو پیش‌بینی می‌شود شرایط مناسب تری فراهم شود.

چیت چیان افزود: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر سبب فعال شدن طرح‌های مکمل و نوآورانه از جمله خودرو‌های برقی، شبکه‌های هوشمند، ریز شبکه‌ها و تولید و توزیع برق خواهد شد که این طرح‌ها شکوفایی ملی و رشد صنعت برق را به همراه دارد.

رئیس چهارمین همایش بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر رشد نیروگاه‌های تجدیدپذیر را مطمئن‌ترین شکل تامین انرژی دانست و ادامه داد: این انرژی مقرون به صرفه‌ترین نوع انرژی است، اما در کشور ما به علت اختصاص گاز با قیمت ۵ تومان در هر متر مکعب یعنی ۰/۲۵ درصد سایر کشور‌ها، انرژی تجدیدپذیر رشد مناسب نداشته است.