جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 21 مهر 1398     
بزرگترین آزادسازی محدوده‌های اکتشافی کشور

 

به گزارش صنعت نیوز، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی، در آستانه شصتمین سال فعالیت خود، بزرگترین آزادسازی و واگذاری محدوده‌های اکتشافی کشور را به انجام می‌رساند.

 

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ، از آزادسازی و واگذاری ۶۰ محدوده اکتشافی خبر داد و گفت: بر مبنای رویکرد جدید سازمان در حوزه فعالیت‌های کلان اکتشافی کشور، ​ بنا داریم محدوده‌هایی را در قالب آزادسازی و محدوده‌هایی را که در آن مرحله شناسایی و پی جویی انجام شده را در قالب واگذاری طبق تشریفات قانونی اعلام کنیم تا بخش خصوصی در فضای عادلانه و شفاف به فعالیت‌های معدنکاری ورود پیدا کند.

علیرضا شهیدی با بیان این‌که در محدوده‌هایی که بنا به آزادسازی آن داریم اطلاعات پایه مناسب تهیه شده، تاکید کرد: این مناطق از نظر این سازمان جزو مناطق مستعد است که انتظار می‌رود بخش خصوصی با ورود خود اقدام به تکمیل عملیات اکتشاف در مرحله تفصیلی کرده و در نهایت وارد چرخه بهره‌برداری شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که در محدوده‌هایی که بنا بر واگذاری آنهاست مراحل شناسایی و پی جویی و همچنین تلفیق و مدلسازی داده‌های حاصل از اطلاعات پایه انجام شده، تصریح کرد: این محدوده‌ها به پروانه و گواهی کشف رسیده که در آن‌ها وجود مواد معدنی با ارزش همچون طلا، مس، آهن، سرب، روی و عناصر نادر خاکی محرز شده‌است.

وی در ادامه رویکرد جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را انجام اکتشاف‌های عمقی، تهیه اطلاعات پایه دقیق‌تر و بازنگری اطلاعات پیشین با روش‌های روز دنیا عنوان کرد و گفت: این فعالیت‌ها به طور قطع، موجب کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در امر اکتشاف، تحول چشمگیر در فعالیت‌های معدنکاری، عمرانی و زیرساختی کشور خواهد شد.

شهیدی با اشاره به آزادسازی و واگذاری ۶۰ محدوده اکتشافی تا پایان سال در کشور آن را بزرگترین رخداد اکتشافی دانست که رونق اکتشاف و معدنکاری را به دنبال دارد.

گفتنی است؛ مراحل آزادسازی محدوده‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به تدریج و با اعلام قبلی از هفته نخست آبان‌ماه انجام می‌شود و همچنین واگذاری محدوده‌ها نیز پس از طی تشریفات قانونی و فراخوان عمومی برای نیمه نخست آذرماه انجام خواهد شد.