جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 15 مهر 1398     
پهنه اکتشاف معدنی افزایش می‌یابد

 

به گزارش صنعت نیوز، رئیس ایمیدرو گفت: ظرفیت پیش‌بینی شده اکتشاف معدنی پارسال ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع بود که امسال به ۳۱۰ هزار کیلومتر مربع افزایش می‌یابد.

خداداد غریب پور در هشتمین همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدن و صنایع معدنی ایران در مصلی امام خمینی، افزود: امسال یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده به منظور رونق بخشیدن به فعالیت‌های معدنی، اجرای طرح فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس است که فعال سازی ۱۵۰ معدن با زمینه اشتغال سه هزار نفر به شکل جدی دنبال می‌شود البته وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس را برای ۵۰۰ معدن در دوره پنج ساله دنبال می‌کند که انتظار دارد موجب اشتغال ۲۵ هزار نفر شود.

وی اضافه کرد: بررسی عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در مدت پنج ماهه نخست امسال نشان‌دهنده رشد در زمینه تولید فولاد، مس، گندله و کنسانتره است.

غریب پور گفت: برنامه افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های معدنی از دیگر برنامه‌های حمایت و پشتیبانی از فعالیت بخش خصوصی در این عرصه است که امسال رقم ۳۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده و برای سال ۱۳۹۹ این رقم به ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

همچنین در این همایش داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، گفت: تعیین ۲۰ درصد از میزان حقوق دولتی معادن برای تمرکز بر روی پژوهش توسط هریک از بهره برداران معدنی، نقش مهم تحقیق و پژوهش در فعالیت‌های معدنی را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: سالیانه بطور متوسط هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن به خزانه دولت واریز می‌شود و چنانچه ۳۰۰ میلیارد تومان از این رقم صرف پژوهش شود، نقش موثری در رشد فعالیت‌های معدنی خواهد داشت.

اسماعیلی گفت: امروز در حالی که دشمن با تحریم‌های ظالمانه قصد انزوا و ضربه به اقتصاد کشورمان را دارد، شاهد رشد تولیدات در بخش معدن و صنایع معدنی هستیم، به گونه‌ای که اثر تحریم‌ها را به صفر می‌رسانیم.

وی افزود: دولت و مجلس شورای اسلامی با برنامه و تدوین قوانین لازم، نقدینگی سرگردان جامعه را که بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده به سمت معدن هدایت کنند، تا با این اقدام، تولید و اشتغال در کشور رونق یابد.