جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 14 شهريور 1398     
وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ‌آهن از مهر

به گزارش صنعت نیوز، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در صورت تصویب هیئت وزیران، ۲۵ درصد عوارض صادرات بر سنگ آهن اعمال می‌شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی اين وزارتخانه گفت: در صورت تصویب هیئت وزیران و براي ایجاد ارزش افزوده بیشتر ، از مهر امسال ، ۲۵ درصد عوارض صادرات بر سنگ آهن اعمال می‌شود.

آقای سیف الله امیری افزود: برای جلوگیری از خام فروشی ، وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی و سنگ آهن بر حسب کد تعرفه چهار رقمی اعمال می‌شود که برای امسال، ۲۵ درصد پیشنهاد دادیم و در صورت تصویب از مهر اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به نیاز نداشتن واحد‌های تولیدی داخل به سنگ آهن هماتیت، تصریح کرد: البته خودمان در این زمینه مدیریت خواهیم کرد و اگر سنگ آهن هماتیت در کشور مصرفی نداشته باشد تصمیم دیگری می‌گیریم.

آقای امیری تاکید کرد: هدف از وضع عوارض صادرات جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحد‌های داخل کشور است که مقام معظم رهبری و معاون اول رئیس جمهور هم بر آن تاکید کرده اند و تاکنون توانستیم این مساله را پیگیری کرده و نتیجه بگیریم.

وی افزود: با این تصمیم، خام فروشی سنگ اهن به زیر ۵ میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که سال گذشته ۸.۵ میلیون تن سنگ آهن صادر شد.

آقای امیری گفت: در ۵ ماهه ابتدای سال جاری، صادرات محصولات سنگ آهن ۲.۲ میلیون تن به ارزش ۵۴۲ میلیون دلار بوده است که نشان از کاهش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

به گفته وی در سال ۹۷ صادرات کنسانتره، ۵.۵ میلیون تن، گندله ۲.۸ میلیون تن، آهن اسفنجی حدود ۵۳۴ هزارتن، شمش ۵.۴ میلیون تن و محصولات فولادی ۳ میلیون تن بوده است.