جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 13 شهريور 1398     
رونمایی از سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی

به گزارش صنعت نیوز، در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی که روز سه شنبه در محل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برگزار شد، از سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی رونمایی و نحوه اجرایی شدن فاز نخست پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی تشریح شد.

 

علی رهبری «رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی» در این جلسه به بیان کلیاتی در خصوص پایش کسب و کارهای اینترنتی پرداخت و گفت: پیش از این، نظارت‌ بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی به صورت سنتی و انسان ‌محور انجام می‌ شد ولی با اقدامات انجام گرفته در ماه‌ های گذشته، طرح پایشگر هوشمند به اجرا درآمده که در این طرح، به صورت هوشمند حدود 3500 کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی مورد بازرسی و پایش قرار گرفتند.

 

او افزود: این پایشگر هوشمند با 3 نوع سناریوی پایش، کسب و کارهای اینترنتی را در حوزه پایش فروش کالاهای ممنوعه، پایش اصالت نماد اعتماد الکترونیکی و پایش استفاده از درگاه‌ های پرداخت، مورد نظارت و بازرسی قرار داده که نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که از میان این کسب و کارها، حدود 70 وب سایت اقدام به عرضه کالاهای ممنوعه از قبیل رمزارز، سکه طلا، دارو و ... می‌کردند.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اضافه کرد: همچنین حدود 180 وب سایت، لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی را جعل کرده و آن را در سایت خود قرار داده بودند و 330 وب سایت علیرغم ابطال یا تعلیق و یا حتی انقضای تاریخ اعتبار نماد اعتمادشان، کماکان درگاه ‌های فعال پرداخت بانکی داشتند و در فازهای بعدی این طرح امید است که پایشگر هوشمند، تمامی کسب و کارهای اینترنتی و حتی کسب و کارهای فعال در پیام‌رسان‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی را مورد رصد و پایش مستمر قرار دهد.

 

رهبری گفت: در حال حاضر حدود 54 هزار کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و حدود 380 هزار کسب و کار هم بدون اخذ این نماد درحال فعالیت می باشند. لذا با توجه به گستردگی پایش ‌ها و همچنین پیچیدگی ‌های فنی، مقرر شده است که مسابقه بزرگی به منظور استفاده از توان علمی نخبگان و دانشگاهیان جهت پردازش هرچه بهتر اطلاعات و پایش دقیق ‌تر کسب و کارهای اینترنتی برگزار گردد.

 

او همچنین به تغییر پارادایم در مرکز اشاره کرد و بیان داشت که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در تلاش برای کاهش سخت‌ گیری ها در مرحله صدور مجوز و ارائه نماد اعتماد الکترونیکی گام هایی برداشته و می ‌خواهد با تسهیل در مرحله صدور مجوز، نظارت و کنترل بر فعالیت کسب‌ و کارهای مجازی را دقیق ‌تر انجام دهد.

 

در ادامه جلسه جاوید‌نیا«معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه»، با استقبال از هرگونه رصد فضای مجازی توسط دستگاه‌ های مختلف بیان داشت که برخورد با سایت ‌های متخلف نباید به گونه‌ای باشد که در اولین اخطار، نماد کسب‌ وکارشان باطل شود و بلکه باید مدت زمانی را برای اعتراض مهلت داشته باشند.

 

او گفت: برخورد با اقدامات مجرمانه سایت ‌ها جزو صلاحیت کمیته نظارت بر کسب‌ و کارهای اینترنتی نیست و باید توسط دادستانی مورد بررسی قرار گیرد و توسعه چنین سامانه ‌هایی می‌ تواند درگیری‌ های دبیرخانه کارگروه تعیین مصادق مجرمانه را کمتر کرده و به تخصصی ‌تر شدن نظارت در فضای مجازی کمک کند و این امر باید به زمینه‌ای تبدیل شود تا نظارت ‌های ما در فضای مجازی به صورت تخصصی و توسط دستگاه‌ های تخصصی مربوطه انجام شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی باید به تاریخ انقضای دامنه وب‌سایت‌ها توجه داشته باشد تا مبادا کسی از اینماد صادر شده برای سایتی جدید سوء استفاده کند.

 

گفتنی است که در حال ‌حاضر، کارگروهی متشکل از دادستانی کل کشور و پلیس فتا به صورت ویژه در حال بررسی شناسایی و برخورد با سایت‌ های فیشینگ هستند ولی باید توجه داشت که برای ساماندهی این وضعیت نیازمند استقرار سامانه‌ های تشخیص تخلف در پرداخت‌ یار‌ها هستیم و بانک مرکزی و سامانه کاشف باید این موضوع را پیگیری نمایند هرچند که هم اکنون اقدامات بسیار خوبی در این حوزه صورت گرفته و در کمتر از ۲۴ ساعت، درگاه‌ های شناسایی شده مسدود می‌ شوند.

 

شایان ذکر است که این جلسه با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین نمایندگانی از نهادهای عضو کمیته از جمله پلیس فتا، پلیس نظارت بر اماکن، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز امور اصناف و بازرگانان، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی برگزار شد.