جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 11 شهريور 1398     
طرح ویژه مهر دانش آموزی اجرا می‌شود

به گزارش صنعت نیوز، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه طرح ویژه مهر دانش آموزی اجرا می‌شود گفت: در این طرح نوشت افزار، مدارس غیر‌انتفاعی و مدارسی که کارمزد می‌گیرند به صورت ویژه رصد می‌شوند.

 

عباس تابش با اشاره به اقداماتی که برای بازرسی از بازار در کشور طی سال جاری صورت گرفت، اظهار داشت: راه اندازی سامانه قیمت از کار‌هایی است که در بخش بازرسی انجام گرفته و با استفاده از این سامانه قیمت ۱۰۰ قلم کالا که حداکثر سهم مصرف روزانه خانوار‌ها را دارد به صورت روزانه رصد و تحلیل می‌شود و به وسیله آن اقدامات تنظیم بازار را انجام می‌دهیم.

 

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و مصرف کنندگان با بیان اینکه رصد این ۱۰۰ قلم منافاتی با نظارت کلی بر بازار ندارد، افزود: همزمان با رصد ۱۰۰ قلم کالا، طی یک هفته ۵ قلم کالا که بیشترین تغییرات را دارد نیز به صورت ویژه رصد می‌شود.

 

وی ادامه داد: طی این هفته نوشت افزار با توجه به بازگشایی مدارس، گوشت، چای، مرغ و برنج ۵ قلم کالایی هستند که به صورت ویژه رصد می‌شوند.

 

تابش با اشاره به اقداماتی که در حوزه بازرسی صورت گرفت گفت: در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد آمار بازرسی‌ها افزایش و به لحاظ ارزش ریالی پرونده‌های متشکله ۴۵۳ درصد رشد داشته است.

 

معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: به لحاظ شکایت دریافتی ۲۱ درصد و از لحاظ تعداد پرونده‌ها ۱۱ درصد رشد داشته ایم، این آمار نشان می‌دهد حضور به موقعی در بازار داریم.

 

وی با بیان اینکه سازمان حمایت متولی برخورد با گرانفروشی است تصریح کرد: در برخی موارد گرانی کالا مبنا دارد به عنوان مثال زمانی که ارز شوینده‌ها قطع می‌شود مبنای قیمت افزایش می‌یابد و اگر این موضوع در قیمت تمام شده لحاظ نشود تولید شکل نمی‌گیرد و در نتیجه عرضه کالا کاهش یافته و مصرف کننده ضرر خواهد کرد.

 

تابش ادامه داد: بخشی از کالا که بیس منطقی افزایش قیمت دارد با سازمان حمایت نیست اما، در گرانفروشی که به دلیل سوءاستفاده صورت می‌گیرد ورود می‌کنیم، قیمت‌هایی که در سامانه درج شده برای کمک به مردم است و هر قیمتی که بالاتر از قیمت سامانه باشد گرانفروشی است.

 

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار کرد: در برخورد با گرانفروشی اصناف و اتحادیه‌ها بیشترین کمک را دارند و استفاده از توان اصناف در برخورد با گرانفروشی اولویت سازمان حمایت است.

 

وی با اشاره به اجرای طرح ویژه این سازمان به مناسبت بازگشایی مدارس گفت: از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه طرح ویژه مهر دانش آموزی اجرا می‌شود در این طرح، نوشت افزار، مدارس غیر انتفاعی و مدارسی که کارمزد می‌گیرند به صورت ویژه رصد می‌شوند.

 

معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: همچنین دفترچه‌های دانش‌آموزی تعیین تکلیف شدند بر این اساس دفترچه‌های یارانه‌ای در نمایشگاه‌های مهر عرضه خواهند شد همچنین این دفترچه‌ها در اختیار کمیته امداد و بهزیستی نیز قرار داده شده تا در اختیار دانش آموزان مناطق محروم توزیع شود.

 

تابش درباره نصب برچسب قیمت اظهار داشت: عدم نصب برچسب قیمت خلاف قانون است، نخستین اولویت بازرسین سازمان حمایت در بازدید از واحد‌های تولید و صنفی بررسی این موضوع است، همه کالا‌ها باید برچسب داشته باشند و در صورت تخلف با متخلفان برخورد می‌شود.