جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 18 تير 1398     
رشد ۵۲درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران

خبرگزاری ایرنا: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران می‌گوید که سال گذشته «۷.۸ میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شده» است که نسبت به سال ۹۶ «افزایشی ۵۲ درصدی» را نشان می‌دهد.

علی‌اصغر مونسان گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی سهم صنعت گردشگری در ایران ۸.۱۱ میلیارد دلار معادل «سه درصد از تولید ناخالص داخلی» است و دولت در نظر دارد این رقم را به «بالای ۲۴ میلیارد دلار» برساند.

آقای مونسان همچنین گفت که برای تحقق این برنامه به سرمایه‌گذاری افزون بر ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری نیاز است.

هنوز آمارهای بین‌المللی درباره وضعیت گردشگری ایران در سال گذشته میلادی منتشر نشده است، اما آمارهای سازمان جهانی توریسم، وابسته به سازمان ملل شمار ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۲۰۱۷ را چهار میلیون و ۸۶۷ هزار نفر ارزیابی کرده که نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۱.۵ درصد و نسبت به سال ۲۰۱۵ حدود ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در همین حال ادعای آقای مونسان درباره «سهم سه درصدی» گردشگری از تولید ناخالص داخلی نیز با آمارهای رسمی بین‌المللی ناهمخوان به نظر می‌رسد.

تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته بنا بر ارزیابی صندوق بین‌المللی پول بیش از ۴۵۲ میلیارد دلار بوده است. بدین ترتیب درآمد ۸.۱۱ میلیارد دلاری تنها معادل ۱.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی است، نه سه درصد.