جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 16 تير 1398     
لزوم برگزاری نمایشگاه قطعات ساخت داخل صنایع دریایی

به گزارش صنعت نیوز، وزیر صنعت با اشاره به عبور سالیانه ۳۴ هزار نفت کش از خلیج فارس، از خانواده صنایع دریایی خواست که رونق تولید را در این بخش به عنوان یک رسالت ببینند.

رضا رحمانی در نشست امروز خود با اعضای دبیرخانه و شورای عالی صنایع دریایی ضمن توجه به طرح تحول صنایع دریایی و توجه به ساخت داخل گفت: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری نهضت ساخت داخل را در همه رشته‌ها تعیین کرده ایم و یکی از این رشته دریاست و، چون گستردگی در این حوزه زیاد است، مشکلات آن هم بیشتر است.

وی افزود: در گذشته کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همیشه علاقه به واردات داشت، ولی امروز باید به سیاست ساخت داخل رو بیاورد.

رحمانی با اشاره به اینکه تولید محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند یا توانایی تولید در داخل را دارند قابل پذیرش برای واردات نیست گفت: ساز و کار تولید داخل باید مشخص شود.

وی با اشاره به عبور سالیانه ۳۴ هزار نفت کش از خلیج فارس گفت: تولید و خدمات این نفت کش‌ها برای طرف‌های خارجی است که اگر به آن توجه شود، ارز اوری قابل توجهی را همراه خود خواهد داشت.

رحمانی با اشاره به رتبه ایران در صنایع دریایی افزود: پتانسیل و سواحلی که ایران در دنیا دارد، منحصربه فرد است و باعث شده است که در کشتیرانی رتبه ۱۸ و در نفتکش رتبه ۱۳ را در دنیا کسب کنیم؛ ما باید توان خودمان را بالا ببریم و هرچه موانع در این میان وجود دارد باید شفاف مطرح شود.

وزیر صمت با اشاره به تسهیل تولید گفت: اگر برای تولید مشکلاتی وجود داشته باشد و نیاز به مصوبه هیئت وزیران داشته باشد در کمترین زمان ممکن آن مصوبه را از هیئت وزیران اخذ می‌کنیم و روی آن بسیار حساس هستیم و معتقدیم اگر توان تولید داخل داشته باشیم، ظلم به جوانان کشورمان است که به واردات توجه کنیم.

رحمانی در ادامه گفت: ما به عنوان وزارت صمت برتولید داخل حساس هستیم و به این منظور دفتری را برای پی گیری ساخت داخل در رشته‌های مختلف راه اندازی کرده ایم و امید داریم تا اخر سال ساخت داخل را رونق بدهیم.

وی از خانواده دریا درخواست برگزاری نمایشگاه قطعاتی که از خارج از کشور می‌آید، را کرد.

وزیر صمت با اشاره به سیاست‌های ارزی گفت: اتخاذ سیاست‌های جدید ارزی به نفع ساخت داخل است و نوسان ارز بسیاری از تولیدات را توجیه پذیر کرده است، اما واردات را نه.

رحمانی همچنین با اشاره به تامین مالی افزود: وضع مالی باید شفاف گزارش داده شود و آنچه شدنی است مطرح شود و نباید دوباره از صفر شروع کنیم.

اگر چه درباره صنعت ریلی هم فایناس مطرح شد و ما گفته ایم که تولید ۵۰ درصد از محصولات، خیلی بهتر از واردکردن آماده محصولات است.

فرشاد مقیمی معاون صنایع هم در این نشست خواستار تجدید نظر تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای صنایع دریایی و همچنین ثبت سفارش توسط کمیته شد.