جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 19 خرداد 1398     
توجه به بنادر در راس اولویت‌های کشور

به گزارش صنعت نیوز، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی گفت:​ روند تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر و فرایند ترخیص کالا در این مناطق بسیار مطلوب است.

 

ابوالفضل روغنی گلپایگانی اظهار داشت: علت اصلی تاخیر در ترخیص کالا، تعدد ضوابط و کند بودن فعالیت‌ها در سایر دستگاه‌هایی است که در روند ترخیص کالا نقش اصلی را عهده‌دار هستند.

وی در مورد چگونگی روند تخلیه و بارگیری و ترخیص کالا در بنادر ایران به ویژه در بخش کالا‌های اساسی، گفت: بنادر کشور در برهه زمانی کنونی با اعمال تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکایی‌ها مواجه هستند، اما با این حال روند تخلیه و بارگیری کالا‌های اساسی در بنادر کشور و فرایند ترخیص کالا در این مناطق بسیار مطلوب است و حجم عمده کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم از طریق بنادر به کشور وارد می‌شود.

روغنی گلپایگانی افزود: نقش اصلی ترخیص کالا بر عهده بنادر نیست و به طور حتم دستگاه‌هایی که بازیگردان اصلی ترخیص کالا در بنادر کشور به شمار می‌روند باید ترخیص سریع کالا را در دستور کار خود قرار دهند که جهت تحقق این هدف نیازمند قوانین و ضوابط مشخصی جهت ترخیص هرچه سریعتر کالا هستیم.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه با بیان اینکه انتقال کالا از طریق دریا ارزانترین مدل حمل و نقل به شمار می‌رود، گفت: خوشبختانه ایران دارای بنادر بزرگی است که می‌توانند در حوزه بین‌المللی ایفای نقش کنند و شرایط را برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگ به وجود آورند، اما با این حال کماکان در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری نیازمند توجه هرچه بیشتر هستیم و اگر قصد داریم در دوران تحریم فعالیت بهتری داشته باشیم باید به پیشرفت و توسعه بنادر بیش از هر زمان دیگری توجه کنیم.

روغنی گلپایگانی در ادامه با تأکید بر اینکه نقش کلیدی و بی بدیل بنادر در توسعه اقتصادی کشور بر هیچ کس پوشیده نیست، گفت: در برهه زمانی کنونی بنادر بیش از هر زمان دیگری باید فعال بمانند، چرا که حجم عمده کالا از طریق این مناطق به کشور وارد و یا از کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه توجه به بنادر باید در راس اولویت‌های کشور قرار گیرد، اظهار داشت: در روند ترخیص کالا یکی از علل تاخیر می‌تواند فرآیند تخلیه و بارگیری باشد، اما سهم اصلی به ترخیص کالا از طریق گمرک باز می‌گردد که متاسفانه به دلیل تعدد ضوابط شاهد کند بودن ترخیص کالا در مبادی گمرکی هستیم.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تصریح اینکه علت کند بودن ترخیص کالا در بنادر به بخش بندری مربوط نمی‌شود، گفت: اگر بتوانیم فعالیت‌های مختلف را به بخش خصوصی واگذار کنیم به طور حتم شاهد بهبود روند فعالیت‌ها خواهیم بود و در این حوزه نیز می‌توانیم توفیقات بیشتری به دست آوریم.