جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 25 ارديبهشت 1398     
ثبت جهانی اورامانات در اولویت کاری است

به گزارش صنعت نیوز، معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی گفت: ثبت جهانی اورامانات در اولویت برنامه‌های سازمان میراث‌فرهنگی است.

محمد حسین طالبیان امروز چهارشنبه 25 اردیبهشت98 در بازدید از منطقه اورامانات که نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی و مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه او را همراهی می‌کردند، گفت: چندین سال است موضوع ثبت جهانی اورامانات را که شامل کردستان و کرمانشاه می‌شود دنبال می کنیم و این منطقه برای سازمان میراث فرهنگی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

او با بیان اینکه ثبت جهانی اورامانات بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست، افزود: نمای برخی از ساختمان‌های روستاهای منطقه اورامانات نیاز به همسان‌سازی دارد که اصلاح آن‌ها برای تکمیل پرونده اورامانات لازم و ضرری است.

طالبیان با اشاره به این‌که تدبیری برای ایجاد زیرساخت های لازم نیز باید اتخاذ شود، گفت: ثبت جهانی اورامانات تنها منحصر به بافت معماری منطقه نمی‌شود و منظر فرهنگی این منطقه که شامل هنر، صنایع دستی، آداب و رسوم، زبان کردی، البسه محلی و... می شود نسبت به بخش معماری منطقه به مراتب دارای اهیمت بیشتری است.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه با اهمیت خواندن منطقه اورامانات به لحاظ جغرافیایی و راهبردی و مرزی بودن آن تأکید کرد: گردآوری پرونده ثبت جهانی اورامانات یک تکلیف و وظیفه است که بر عهده ما مسؤولان به عنوان خدمتگزاران مردم قرار دارد.

طالبیان ادامه داد: مدیر پایگاه ملی اورامانات مشکلات را جزء به‌ جزء باید پیگیری و دنبال کند و تلاش می کنیم در روند گردآوری پرونده اورامات به مناسبت هفته میراث فرهنگی که در پیش است تسریع شود.