جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 25 ارديبهشت 1398     
ضرورت افزايش اعتبارات زیرساخت معادن

 

 

به گزارش صنعت نیوز، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ​ خواهان افزایش اعتبارات بخش زیرساخت ها، از محل حقوق دولتی معادن شد.

خداداد غریب پور که در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این سازمان سخن می‌گفت، تاکید کرد: به سبب اینکه بخش زیرساخت و توسعه این حوزه از وظایف حاکمیتی است ضرورت دارد که اعتبارات این بخش از محل حقوق دولتی معادن افزایش یابد.

وی در این جلسه که نمایندگان وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو و سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای مجمع و همچنین حسابرس قانونی حضور داشتند، گفت: باید به منظور تشویق سرمایه گذاران و همچنین کمک به توسعه مناطق کم برخوردار اموری همچون آب، برق، گاز و توسعه جاده‌های دسترسی، در اختیار سرمایه گذار قرار داده شود.

غریب پور با بیان اینکه از حدود هزار میلیارد تومان حقوق دولتی پرداخت شده، نیمی متعلق به ایمیدرو است، افزود: این سازمان تنها از دو شرکت سنگ آهن سنگان و گل گهر به ترتیب ۲۰۰ میلیارد و ۸۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت مناطق مربوطه دریافت و هزینه کرده است.

وی همچنین گفت: شرکت‌های تابعه ایمیدرو در کمک رسانی به سیل زدگان نیز بسیار فعال عمل کرده و منابع قابل توجهی به این بخش اختصاص داده اند.

 

جلب مشارکت بخش خصوصی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ادامه به اقدامات این سازمان در جذب منابع مالی اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از پروژه‌های راکد با جلب مشارکت شرکت‌های بزرگ به سرانجام رسیده است و اخیرا نیز طرح‌های تیتانیوم کهنوج و الکترود گرافیتی با همین روش، مسیری تازه برای اجرا یافته اند.

وی با اعلام اینکه فراخوان جلب مشارکت طرح تیتانیوم کهنوج در حال برگزاری است، ادامه داد: روش‌های مختلف جذب منابع مالی از جمله "بی او تی"، "بی او او" و ... برای آن دسته از پروژه‌هایی که با محدودیت مالی و حتی دانش فنی مواجه هستند، در دست اجراست.

از سوی دیگر یونس الستی معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها وزارت صنعت معدن و تجارت با تاکید بر همکاری در تخصیص منابع بیشتر برای زیرساخت معادن گفت: طبق قانون بودجه امسال باید بیش از ۸۶۰ میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن دریافت شود که تلاش می‌کنیم منابع لازم را برای زیرساخت معادن از این محل جذب کنیم.

وی در عین حال خواهان استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه در تامین مالی طرح‌ها شد و اظهار داشت: اخذ مجوز برای انتشار اوراق می‌تواند بخشی از نیاز ایمیدرو در تامین مالی پروژه‌ها را جبران کند.

به گفته الستی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با مشارکت حداکثر ۴۹ درصدی ایمیدرو در طرح ها، به عنوان روش دیگر جذب منابع به شمار می‌آید.

 

ظرفیت توسعه صنایع معدنی در اقتصاد

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو همچنین به جایگاه ایمیدرو در سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: ایمیدرو از ابتدای فعالیت تا پایان سال گذشته ۱۱۱ پروژه به ارزش ۱۴.۴ میلیارد دلار اجرا کرده و به بهره برداری رسانده است.

سمیه خلوصی پیش بینی کرد که تا پایان سال ۱۴۰۰ افزون بر ۱۶ میلیارد دلار طرح جدید نیز راه اندازی خواهد شد که برخی به طور مستقیم توسط ایمیدرو و برخی دیگر با حمایت و مشارکت این سازمان به بهره برداری می‌رسند.

وی تصریح کرد: طبق گزارش سالانه سازمان زمین شناسی امریکا (USGS) ارزش افزوده بخش معدن از زمان استخراج تا فراوری به ۹.۷ برابر می‌رسد که در زنجیره پایین دستی نیز ۴ برابر افزایش می‌یابد.

خلوصی با تاکید براینکه صنایع معدنی قابلیت ایجاد توسعه متوازن در کشور‌ها را دارد گفت: حتی کشور‌های غیر معدنی همچون کره جنوبی و ژاپن توانسته اند با صنایع معدنی به رشد قابل توجه و توسعه اشتغال دست یابند.

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گزارشی از جزئیات اقدامات و پیشرفت طرح‌های "ایجاد زیربنای لازم در مناطق معدنی"، "طرح ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان"، "طرح کمک به توسعه تیتانیوم کهنوج" و " طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت" ارایه و مشکلات موجود بررسی شد.