جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 22 اسفند 1397     
توسعه ورزش یک اصل زیربنایی در وزارت علوم

به گزارش صنعت نیوز، معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری : تربیت بدنی و توسعه ورزش یک اصل زیربنایی در وزارت علوم است

مجتبی صدیقی  افزود: تربیت بدنی در دانشگاه‌ها را به عنوان یک بخش اصلی، زیربنایی و سرمایه گذاری در وزارت علوم قلمداد می‌شود. حضور دانشجویان ورزشکار در دانشگاه‌ها به سایر دانشجویان انگیزه می‌دهد و آن‌ها را برای انجام فعالیت‌های ورزشی بیشتر می‌کند. در عین حال یک نسل سالم را به جامعه تحویل می‌دهد.
وی گفت: با حضور ورزشکاران و سلامت جسمی که بدست می‌آید، دانشجویان هم بهتر درس می‌خوانند و هم بهتر کار می‌کنند. در عین حال شور و نشاط بیشتری هم دارند؛ بنابراین هدف اصلی ما در وزارت علوم و حوزه دانشجویی ترغیب و تشویق دانشجویان به ورزش بیشتر و در ادامه پیش بینی امکانات بیشتر است. زیرا نمی‌توان بدون امکانات ورزش کرد.
صدیقی افزود: دانشگاه‌ها برای انجام فعالیت در این بخش به زیرساخت‌هایی نیاز دارند که باید تامین شود که جزو اهداف ۵ ساله وزارت بود. خوشبختانه در بخش زیر ساخت‌ها بطور متوسط به بیش از ۲ متر مربع در فضا‌های روباز و بیش از یک متر مربع در فضا‌های سرپوشیده دانشگاه‌ها رسیده ایم.
وی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان برنامه ششم این روند را افزایش و متعادل کنیم و دانشگاه‌هایی که امکانات کمتری دارند به این متوسط برسانیم به همین علت در سال ۹۷ پروژه ساخت زمین‌های چمن مصنوعی را در دانشگاه‌ها در دستور کار قرار دادیم. ساخت ۲۷ زمین چمن در برنامه وزارت علوم قرار داشت که اکثرشان آماده شده است. امیدواریم با همین روند در سال آینده پیش رویم. راه اندازی اتاق‌های تندرستی در خوابگاه‌ها از دیگر برنامه هایمان است.
صدیقی افزود: توجه به مسابقات ورزشی ملی و بین المللی دانشجویان هم از دیگر اولویت‌های وزارت علوم است. سال آینده رقابت‌های بین المللی یونیورسیاد را در پیش داریم. امیدواریم همانطور که در ۲ دوره قبل دانشجویان افتخارات خوبی کسب کردند در این دوره هم به همین شکل باشد. گرچه مشکلات اعتباری و امکانات وجود دارد، اما تلاش می‌کنیم این حضور جدی‌تر شود.
وی گفت: توجه به ورزش همگانی هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا زیربنای همه این رقابت‌ها و تیم‌ها ورزش همگانی است. بر این اساس رقابت‌های یونیورسیاد ورزش‌های همگانی هم در سال ۹۸ در دانشگاه‌های بوعلی همدان و الزهرا برگزار می‌شود؛ بنابراین کنار رقابت‌های بین المللی مسابقات داخل دانشگاهی و همگانی را هم در سطح ملی خواهیم داشت. هر ۲ سال یکبار هم المپیاد ورزش‌های دانشگاهی را خواهیم داشت که رقابت میان دانشگاه‌های مختلف است و در سال ۹۷ در دانشگاه شیراز برگزار شد و دور بعدی این مسابقات در سال ۹۹ برگزار خواهد شد.
معاون وزیر علوم افزود: با توجه به افزایش اعتبارات، ورزش دانشگاهی را به عنوان یک برنامه در ذیل بودجه دانشگاه‌ها پیش بینی کردیم. الان در قانون بودجه ورزش دانشگاهی در ذیل بودجه دانشگاه‌ها پیش بینی شده است. از طرف دیگر با ایجاد تمهیداتی مثل ترغیب دانشگاه‌ها برای افزایش زیر ساخت و کمک وزارت علوم در این بخش میان دانشگاه‌ها انگیزه و رقابت ایجاد کردیم. تشویق و ترغیب دانشجویانی که موفق به کسب مدال می‌شوند هم از جمله برنامه‌هایی است که اجرایی شده است.