جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 14 بهمن 1397     
تورم نقطه‌ای گوشت گوسفند ۷۰ در صد

به گزارش صنعت نیوز، معاون اقتصادی مرکز آمار ایران از تورم نقطه‌ای ۷۰ درصدی گوشت گوسفند در دی ماه ۹۷ نسبت به سال گذشته خبر داد

 جواد حسین زاده در نشست خبری گفت: در دی ماه امسال هزار و صد مغازه توزیع گوشت در شهر‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و گوشت از کیلویی ۴۹ هزار تومان تا ۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.
معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران افزود: متوسط قیمت گوشت گوسفند ۷۰ هزار تومان بوده که در مقایسه با دی سال قبل ۷۰ درصد رشد قیمتی داشته است.

تورم نقطه‌ای در دی ماه به ۳۹.۶ درصد رسید
معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار گفت: با بررسی و میانگین گیری از ۴۷۵ قلم کالا تورم نقطه‌ای در دی امسال به ۳۹.۶ نقطه‌ای درصد رسید.
جواد حسین زاده در نشست خبری افزود: تورم برای کالا‌های خوراکی ۵۷.۵ درصد، غیر خوراکی‌۳۲ درصد و برای کالا‌های بادوام ۸۲ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: قیمت رب گوجه فرنگی بیش از ۲۰۰ درصد و آب، برق و انرژی ۱۴ درصد افرایش داشته است.
حسین زاده رشد اقتصادی در ۶ ماه اول امسال را با احتصاب نفت ۴ دهم درصد و بدون نفت ۳ دهم درصد اعلام کرد.

نرخ بیکاری پاییز؛ ۱۱,۷ درصد

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار گفت: بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش تر نشان می دهد که ۱۱,۷ درصد از جمعیت فعال در پائیز امسال، بیکار­ هستند.
جواد حسین زاده در نشست خبری افزود: روند تغییرات این نرخ،​ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به پاییز ۱۳۹۶ هیچ گونه تغییری نداشته و جمعیت بیکار کشور ­با ۷۲ هزار نفر افزایش به ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر رسیده است.
وی گفت: در پاییز امسال، به میزان ۴۰,۵ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش تر،​­ از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.­
حسین زاده افزود: بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۶) شش دهم درصد افزایش داشته است.
وی گفت: جمعیت شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و۹۲۲ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل،​ ۶۰۸ هزار نفر افزایش داشته است.­

بخش خدمات با ۴۹,۹ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار اضافه کرد: بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که در پاییز ۱۳۹۷، بخش خدمات با ۴۹,۹ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.­
حسین زاده گفت: در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲,۹ درصد و کشاورزی با ۱۷.۲ درصد قرار دارند.
وی افزود: نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴,۵ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۳۹۷ بیکار بوده اند.
حسین زاده گفت: بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز۱۳۹۶) پنج دهم درصد کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که در پاییز نودو هفت­ ۱۱,۷ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند این در حالی است که ۳۶.۵ درصد از شاغلین ۱۰ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.

مرکز آمار از نقد‌ها استقبال می‌کند
رئیس مرکز آمار گفت: ما از انتقاد‌های منصفانه و بی رحمانه، اما عالمانه استقبال می‌کنیم.
امید علی پارسا در نشست خبری افزود: نقد‌های مبتنی بر ناآگاهی و بدبینی هیچ کمکی به کشور نمی‌کند و باید از آن امتناع شود.
وی تضعیف یا خدشه غیر علمی و غیرکارشناسی به آمار‌های رسمی کشور و شبهه آفرینی و تردید آفرینی مبتنی بر بدبینی یا اغراض سیاسی یا تفسیر‌های غلط از اعداد و ارقام را تهدید کننده نظام آماری کشور دانست.
پارسا، نظام آماری کشور را اساس اعتماد عمومی خواند.

رئیس مرکز آمار ایران­ همچنین در این نشست ­بر گذار از نظام آمارهای سنتی به آمارهای ثبتی و مدرن تاکید کرد و گفت: باید تحولات بنیادین در نظام آماری کشور برای استفاده از آخرین دستاوردها، تجارب و خرد جمعی در حوزه آمارهای رسمی صورت گیرد.
امید علی پارسا افزود: برنامه نهادسازی تحول بنیادی در آمار رسمی در آذر امسال ابلاغ شد و ما به صورت فوق فعال، پیگیری و رصد می کنیم.