جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 13 بهمن 1397     
نوسازی بافت فرسوده به معنی بازآفرینی مجدد محله ای

به گزارش صنعت نیوز، رئیس کمیته شهرسازی شورا: نوسازی بافت فرسوده تنها نو شدن مسکن نیست بلکه باز آفرینی مجدد محله ای و احیای روابط انسانی در درون این بافت ها است بنابراین باید همه روابط ارتقا پیدا کند.

 

 زهرا نژاد بهرام درباره ستاد بازآفرینی شهری با اشاره به اینکه این ستاد برنامه های خوب و عملیاتی مفیدی مد نظر دارد، گفت: ستاد باز آفرینی در اواخر سال 95 تشکیل می شود اما تا سال 97 مسکوت می ماند و در این سال به ریاست آقای حناچی تشکیل می شود. در این مدت بالطع خیلی از اقداماتی که می بایست به انجام می رسید محقق نشد اما از سال 97 و با تشکیل مداوم این ستاد اقدامات مناسبی به ویژه در زمینه نوسازی پارکینگ های محلی ، بهسازی محیطی و بازگشایی معابر اقدامات خوبی صورت گرفته است.
نژاد بهرام گفت: این اقدامات نیز جز اقدامات اجرایی سازمان نوسازی نیست وبودجه ای جداگانه دارد. به عنوان مثال ساخت پارکینگ ها به عهده معاونت عمرانی مناطق است. به بیانی با اقدامات ستاد باز آفرینی بودجه در اختیار بافت فرسوده شهری قرار گرفته است.
نژادبهرام افزود: از طرفی با پیگیری های این ستاد تعداد دفاتر خدمات نوسازی شهری به 60 دفتر افزایش یافته که به 155 محله در بافت فرسوده خدمات لازم را ارائه می دهند. پس ارتقا این دفاتر یکی دیگر از کارکرد های این ستاد بوده است.
رئیس کمیته شهرسازی شورا در ادامه گفت: یکی از کارکردهای اصلی ستاد باز آفرینی شهری احیای بافت فرسوده به معنای واقعی آن است ، احیای بافت فرسوده نیازمند عزم ملی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است.
نژادبهرام اظهار داشت: شهر را نمی توان تنها به صورت سنگ و آجر دید، شهر با آدم هایش زنده می ماند. لذا بازخوانی مجدد بافت فرسوده، بازخوانی مجدد روابط انسانی است. باید توجه داشت که در این بافت ها ارزش سکونت بالا نمی رود اگر سه مولفه مورد اهمیت واقع نشود؛ ارتقا امنیت، خدمات مورد نیاز بر ای سکونت و مطلوبیت سازه محل اقامت با این سه مولفه است که می توان به احیای بافت های فرسوده و باز آفرینی شهری امید داشت.