جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 27 آذر 1397     
ترخیص ۱۴ هزار خودرو از گمرک با مجوز

به گزارش صنعت نیوز، مسئول روابط عمومی گمرک: هنوز آمار دقیقی از تعداد خودرو‌های نگهداری شده در انبار‌ها وجود ندارد و این سازمان برای ترخیص نیاز به مجوز‌های قانونی دارد و تا مجوز‌ها به دستش نرسد اجازه ترخیص این خودرو‌ها را نمی‌دهد.

سعید احمد خانی گفت: در خبر‌ها شنیده شده که به تازگی برخی از مسئولان در رابطه با خودرو‌های نگهداری شده در انبار‌های گمرک نامه نگاری‌هایی کرده اند تا با تعدادی از این خودرو‌ها که جزو لیست ثبت سفارش‌های غیر قانونی نبوده اند بر اساس قانون رفتار شود.
وی افزود: به دلیل گستردگی انبار‌ها از تعداد دقیق خودرو‌های نگهداری شده اطلاعی در دست نیست، اما احتمالاً حدود ۱۴ هزار خودرو در این انبار‌ها نگهداری شده اند. همچنین گمرک به دلیل اینکه سیاستگذار و قانونگذار نیست و اجازه ترخیص این خودرو‌ها باید از طریق مراجع بالادستی مثل سازمان توسعه تجارت و یا دستور دولت صادر و به گمرک ارسال شود تا گمرک بتواند در چارچوب مقررات و همچنین ضوابط فنی خودرو مجوز ترخیص آن‌ها را صادر کند و این در حالیست که تاکنون هیچ ابلاغیه و یا مجوزی برای گمرک در این زمینه ارسال نشده است.
سعید احمد خانی گفت: تصویبنامه ترخیص این خودرو‌ها در حال حاضر در شورای سران قوا که برای تعیین تکلیف مسائل لاینحلی از این دست است در حال بررسی است و تا زمانی که این تصویبنامه بدست گمرک نرسد گمرک نمی‌تواند برای ترخیص این خودرو‌ها کاری انجام دهد.

چند ماهی است که حدود ۱۴ هزار دستگاه خودرو به دلیل ثبت سفارش غیر قانونی و بسته بودن سایت ثبت سفارش در گمرکات کشور نگهداری شده است، در حالی که از این تعداد تنها حدود ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه آن‌ها در جریان ثبت سفارش‌های غیرقانونی سال گذشته با تخلف اجازه ورود به کشور را گرفته اند، اما مابقی این خودرو‌ها به دلیل ممنوعیت فعلی ثبت سفارش در گمرکات دپو شده است و مدت‌ها است اجازه ترخیص نگرفته اند.