جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 14 آذر 1397     
تقابل سنا و کاخ‌سفید در موضوع قتل خاشقجی

باشگاه خبرنگاران جوان: شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: سنا و کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی در برابر هم قرار گرفته‌اند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در رابطه با قتل جمال خاشقجی (روزنامه‌نگار منتقد سعودی) اعلام کرد: ما تنها شواهد غیرقابل انکار را در رابطه با این پرونده مشاهده نمی‌کنیم بلکه اره‌ای را که از آن دود بلند می‌شود، مشاهده می‌کنیم. به نظر می‌رسد اظهارات او به این موضوع اشاره دارد که جسد جمال خاشقجی پس از قتل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول تکه تکه شده است. این سناتور آمریکایی همچنین اعلام کرده است که عربستان یکی از متحدان کلیدی آمریکا است.

در ادامه خبرنگار این شبکه تلویزیونی از واشنگتن گزارش داد: سناتور لیندسی گراهام اعلام کرد عربستان سعودی از نزدیکترین متحدان رئیس جمهور ترامپ در منطقه است. گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی همیشه از حامیان ترامپ بوده، اما در این مورد هرگز از ترامپ حمایت نکرده است.

وی افزود: واقعیت این است که هر کدام از سناتور‌هایی که در نشست محرمانه سنا حضور داشتند پس از خروج، نتیجه‌گیری‌های متفاوتی از این جلسه داشتند، اما سناتور‌های دموکرات و جمهوری خواه و روسای کمیته‌های امنیت ملی از جمله میچ مک کانل از حزب جمهوری خواه و چاک شومر از حزب دموکرات نتیجه‌گیری مشابهی از سخنان جینا هاسپل، رئیس سیا داشتند. نظر آن‌ها این بود که به طور شفاف مشاهده می‌شود محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر و بر انجام آن نظارت داشته است.

این خبرنگار گفت: این موضوع سبب شده است که سناتور‌های دموکرات و جمهوری خواه نظری متفاوت با آنچه که مقامات کاخ سفید دارند، داشته باشند. رئیس جمهور آمریکا معتقد است که محمد بن سلمان یا این کار را انجام داده یا انجام نداده است. وی اعلام کرده است که با این وجود باید روابط با عربستان سعودی حفظ شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم نظر مشابهی، چون ترامپ دارد. حتی جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که همیشه یکی از متحدان ترامپ نبوده و با او اختلاف نظراتی داشته هم اعلام کرده است که او هیچ مدرک قابل اعتمادی را مشاهده نمی‌کند. او همچنین اعلام کرده است که حدس می‌زند سیا بهتر از هر نهاد دیگری از این موضوع آگاه است. او معتقد است که سازمان سیا اطلاعات کاملی برای نتیجه‌گیری در اختیار دارد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که محمد بن سلمان این قتل را هدایت کرده باشد.

وی افزود:، اما آنچه جینا هاسپل، رئیس سیا در پشت در‌های بسته در سنا بیان داشت با آنچه که کاخ سفید گفته است به نظر می‌رسد به مراتب تفاوت زیادی داشته باشد.

این خبرنگار در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید همان طور که می‌دانید دونالد ترامپ گفته است قرارداد‌های تسلیحاتی را با عربستان سعودی لغو نخواهد کرد. او اعلام کرده است اگر این توافق‌ها لغو شوند این موضوع ضربه شدیدی به اقتصاد آمریکا وارد می‌کند. به نظر شما با توجه به نظرات امروز سناتور‌ها و عصبانیت آن‌ها از وی در آینده چه روی خواهد داد، گفت: همه سناتور‌هایی که از این جلسه محرمانه خارج شدند درباره این موضوع هم نظر بودند که عربستان سعودی و مقامات آن باید مجازات شوند. آن‌ها اعلام کردند که باید به این موضوع واکنش نشان داد. سناتور لیندسی گراهام اعلام کرد توافق تسلیحاتی با عربستان باید متوقف شود. این موضوعی است که دولت آمریکا نمی‌خواهد، انجام دهد. این در حالی است که ترامپ به خاطر این قرارداد‌ها به خود می‌بالد. او بار‌ها اعلام کرده است که نمی‌خواهد که این توافق‌ها لغو شود.

وی افزود: یک موضوع حتمی وجود دارد و آن این است که سنا به نفع موضوع پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن رای خواهد داد. این موضوع رای خواهد آورد. بحث‌ها درباره این موضوع در اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد. این موضوعی نادر است. تاکنون سنای آمریکا به ندرت جلوی مشارکت نظامی آمریکا در خارج از کشور را گرفته است. اگر چه شاهد اکثریت جمهوری خواه در سنا هستیم، اما به نظر می‌رسد که این بار اوضاع متفاوت شده است. شاید آن‌ها این کار را به خاطر جنگ یمن و از بین رفتن جان هزاران غیرنظامی انجام ندهند، اما آن‌ها می‌خواهند این اقدام را در برابر نبود شفافیت از طرف کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی انجام دهند. اعضای سنا می‌دانند که رئیس جمهور آمریکا و تیم امنیت ملی وی دقیقا به نتایج تحقیقات سیا دسترسی داشته‌اند.