جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 12 آذر 1397     
ایجاد ۱۳ هزار شغل برای افراد زیرپوشش سازمان بهزیستی

به گزارش صنعت نیوز، معاون توان بخشی بهزیستی کشور: در سال جاری با تسهیلاتی که در اختیار سازمان بهزیستی بوده، از طریق اعطای وام و پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی و همچنین جبران عدم کارایی ۱۳هزار و ۷۰۰ مورد فرصت شغلی ایجاد شده است.

 حسین نحوی نژاد با اشاره به روز جهانی معلولین ( 12 آذر) گفت: این ایام فرصتی را ایجاد می کند که سیاست گذاران، برنامه ریزان و همچنین شهروندان عادی جامعه در رابطه با افراد معلول تفکر کنند و ببینند چقدر توانسته ایم شرایط بالندگی این عزیزان را ایجاد کنیم.
وی افزود: حوزه توانبخشی در سازمان بهزیستی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول را تحت پوشش دارد که به عبارتی از دو درصد از جامعه را تحت پوشش خودش قرار داده است. این افراد نیازمند به خدمات توانبخشی هستند. البته این خدمات به چند بخش تقسیم می شود. یک بخش، خدماتی است که ماهیت پزشکی و درمانی دارد که شامل خدمات فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی که از رهگذر جراحی های ترمیمی و ورزشی ایجاد می شود که حیات معلول به آن وابسته است و باعث می شود شدت معلولیت کاهش پیدا کند و این کارها در ۵۵۰ کلینیک دولتی انجام می شود.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره دیگر اقدامات توانبخشی اظهار داشت: بخش دوم کار، مراقبتی است. عده ای از افراد با توجه به شدت معلولیت
یا اینکه تنها زندگی می کنند، در مراکز درمانی نگه داشته می شوند. در این مراکز ۵۰ هزار معلول و سالمند و بیمار روانی مزمن تحت یارانه های سازمان بهزیستی و با نظارت این سازمان نگهداری می شوند.
وی ابراز داشت: بخش سوم توانبخشی آموزشی است؛ یعنی کم توانان ذهنی و جسمی و اوتیسم که در کنار خانواده زندگی می کنند، ساعاتی از روز را به مراکز می آیند تا مهارت های زندگی را فرا بگیرند و خود مراقبتی را می آموزند و در حال حاضر ۸۰ هزار نفر در این مراکز هستند یا از خدمات مراقبت در منزل استفاده می کنند.
نحوی نژاد خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد هم هستند که به دلیل مشکلات معیشتی مستمری بگیر سازمان هستند که در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار مستمری بگیر در حوزه توانبخشی در طیف های مختلف حضور دارند که از این خدمات استفاده می کنند.
وی درباره اشتغال زایی نیز بیان کرد: این بخش بسیار مهم است و از اولویت های سازمان به شمار می آید. در سال جاری با تسهیلاتی که در اختیار سازمان بهزیستی بوده، از طریق اعطای وام و پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی و همچنین جبران عدم کارایی ۱۳هزار و ۷۰۰ مورد فرصت شغلی ایجاد شده است.