جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 1 آذر 1397     
متقاضیان مسکنی که مهر می‌طلبند

به گزارش صنعت نیوز، سال ۸۶­، با هدف خانه دار کردن دهک‌های کم درامد کلنگش به زمین زده شد تا بعد از ۴ سال خانه‌ها به دست مردم برسد طرحی که تنها نامش با مسما بود، مسکن مهر.

احداث 2 میلیون و 220 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای کشور که در قالب واگذاری حق بهره برداری از زمین برای تهیه مسکن کوچک یا متوسط با زیر بنای هر واحد­ ۷۵ متر مربع بود تا قیمت زمین که از جمله موارد افزایش قیمت مسکن در کشور است ،حذف شود.
­با تکمیل 690 هزار واحد مسکن مهر ادامه کار به دولت بعد واگذار شد دولتی که وزیرش اعتقادی به مسکن مهر نداشت اما موظف به تکمیل مسکن مهر بود.
مسکن مهر که به گفته برخی کارشناسان طرحی شتاب زده و بدون آمایش زمین صورت گرفته بود ­هزینه اش در برخی از نقاط بدلیل شرایط نامناسب زمین دوبرابرنسبت به­ پیش بینی ها بود طرحی که در برخی از شهرها تکمیل اما بدلیل دوری از شهر و نبود امکانات حمل و نقلی همچنان بدون متقاضی خاک می خورند و سایت های مسکن مهری که همچنان به دلایلی چون اراضی معارض دار،افزایش هزینه تولید، نبود زیرساختهای مناسب و عدم همکاری سایر ارگانها همچنان نیمه کاره باقی ماند.
در طی چندین سال گذشته که مسکن در رکود به سر می برد امسال افزایش قیمت مسکن با افزایش نرخ ارزو طلا به یک باره رشد 500 درصدی کرد که این رشد به واحدهای مسکن مهر هم رسید.
بسیاری از افرادی که سالها سرمایه خود را برای خانه دارشدن به دست دولت سپرده بودند بدلیل افزایش نرخ کرایه ها دیگر تاب نیاوردند و مسکن هایشان را از دولت مطالبه می کنند.
از بین 2 میلیون و 220 هزار واحد مسکن مهر ،یک میلیون و ۹۰۹ هزار واحد به طور کامل نهایی شده ،و مابقی نیازمند بودجه است .
در این چند سال بسیاری از واحد های مسکن مهر به اتمام رسید و واگذار شد اما دو سایت مسکن مهر پردیس و پرند­ به دلیل نزدیکی به تهران با استقبال زیادی روبرو شد­ در مجموع این دو سایت با 175 هزار متقاضی روبرو بود که حدود 8 درصد متقاضیان مسکن مهر را به خود اختصاص داد و البته با مشکلات زیادی ­هم دست و پنجه نرم می کند .
مسکن مهر پردیس که در سال 91 با وعده تحویل 18 ماه به متقاضیان ­کلنگ ان به زمین زده شد که قرار شد حدود 82 هزار واحد مسکن مهر در پردیس احداث شود.
در طی این چند سال ،سایت مسکن مهر پردیس بدلیل توپوگرافی خاصی که دارد باعث افزایش هزینه های زیرساختی و خدمات روبنایی شد.
به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ؛ هم اکنون متوسط پیشرفت واحدهای مسکن مهر در کلیه فازها حدود ۸۰ درصد است و حدود ۳۰ هزار واحد افتتاح شده است.
در مسکن مهر پردیس تعدادی از واحدها واگذار و حدود 50 هزار واحد ان به مرحله نازک کاری رسیده است و تاخیر چندین ساله باعث افزایش قیمت ها برای ساخت این واحدها شده است که شرکت عمران شهرهای جدید درخواست اصلاحیه بودجه ۱۳۹۷ مسکن مهر، بخصوص پردیس را داده است که نمایندگان مجلس نیز موافق هستند.
­این درحالیست که بسیاری از واحدها نیز بدلیل عدم همکاری دستگاهها برای خدمات­ روبنایی و زیربنایی­ هنوز اماده تحویل به متقاضیان نشده است.
مسکن مهری که­ از کمبود بودجه رنج می برد با حضور وزیر جدید راه و شهرسازی امید ها برای تکمیل این پروژه افزایش پیدا کرد.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی یکی از اولویت های خود را تکمیل واحدهای مسکن مهر دانست و از سه مشکل اساسی مسکن مهر می گوید: ما با استفاده از ظرفیت استان ها و مقامات محلی تلاش خواهیم کرد تا مسکن مهر را تعیین تکلیف کنیم. بخشی از مسکن های مهر که تاکنون تحویل داده نشده است به علت کاستی هایی است که متوجه سایر دستگاه ها است. برخی دیگر مشکلات حقوقی و قراردادی دارد و تعدادی هم فاقد متقاضی اند که این موارد را برای اقشار کم درآمد از طریق کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته ایم. بنابراین تعریف راه حل های اقتضایی هر پروژه در هر استان و تصمیمات مقامات استانی است و ما اختیارات را به آنها می دهیم تا آن را تعیین تکلیف کنند.
این درحالیست که طی روزهای گذشته وزیر راه و شهرسازی جدید در دیدار با نمایندگان طرحهای مسکن مهر پردیس از آنها عذرخواهی کرد. و به مشکلات این نمایندگان گوش داد وگفت: تمام مطالبی که افراد بابت مسکن مهر شهر جدید پردیس در این جلسه اعلام کردند؛ از آنها مطلع و از خبرهای مربوط به آن، آگاه هستم. در این خصوص و با توجه به مشکلات به وجود آمده نکته مهم این است که با شما و در کنار شما این مشکلات را حل کنیم و با یک برنامه اجرایی اقدام و عمل به جای وعده و وعید داشته باشیم. قطعا در این مسیر از مشارکت دیگر دستگاه ها هم بهره خواهیم برد تا کار به سرانجام برسد.

اسلامی در این جلسه خطاب به حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و احمد اصغری مهرآبادی، مشاور وزیر در پروژه مسکن مهر ضمن اعلام اینکه تمام موارد و خواسته های پروژه مسکن مهر و دیگر پروژه ها در این خصوص پیگیری شود، تصریح کرد: قطعا هر پروژه با پروژه های دیگر فرق دارد و در مسکن مهر پردیس هر فاز شرایط متفاوتی دارد.
وی ادامه داد: بخشی از امکانات در اختیار وزارت راه و شهرسازی است که امیدوارم امکانات دیگر بخش ها نیز فراهم شده و در یک زمانبندی مناسب کار با رعایت همه تعهدات و شرایط لازم پیش برود.
وزیر راه و شهرسازی در پایان تأکید کرد: اولویت وزارت راه و شهرسازی تمام شدن مسکن مهر و تشکیل کانون های گرم خانواده در این پروژه است.
امید است مشکلات مسکن مهر پردیس که هر فاز ان مشکلات مختص خود را دارد و بسیاری از پایتخت نشینان قرار است به این شهر کوچ کنند با ورود وزیر جدید حل و فصل شود و زودمردم هدفی که چندین سال منتظرش بودند به مرادشان برسند.