جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 28 آبان 1397     
هیچ تحریمی نمی‌تواند فعالیت بخش معدن را متوقف‌کند

به گزارش صنعت نیوز،  جعفر سرقینی در مراسم معارفه سرپرست ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی در دوره های نخست و فعلی تحریم، کمترین صدمه را دیده است؛ این در حالی است که هیچ تحریمی نمی تواند فعالیت بخش معدن را متوقف کند اما ممکن است آن را کند سازد.

وی ­تاکید کرد: البته باید خود را برای شرایط جدید آماده کنیم و مسئولان نحوه مدیریت را تغییر دهند تا بتوانیم از تحریم ها موفق بیرون آییم.

سرقینی­ ادامه داد: در­­نیمه نخست امسال، برخلاف انتظار برخی، صادرات فولاد از نظر وزنی 11 درصد و از نظر ارزشی 23 درصد رشد یافت به طوری که طی این مدت، یک میلیارد و 600 میلیون دلار افزایش صادرات داشتیم. بخش های دیگر این حوزه نیز با افزایش رشد مواجه بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر ­صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون به رغم وجود تحریم ها، حدود 100 میلیون تن پروژه فولاد در حال اجراست که بخشی از آن توسط ایمیدرو و بخشی دیگر توسط بخش خصوصی انجام می شود.

وی با مقایسه فعالیت ها نسبت به سال 92 گفت: زنجیره فولاد در آن سال120 میلیون تن بود که امروزه به 205 میلیون تن رسیده است.

به گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، با وارد شدن 100 میلیون تن ظرفیت در حال اجرا به اقتصاد کشور، وضعیت صنعت بهتر خواهد شد.

سهم چشمگیر معدن و صنایع معدنی در افتتاح ها

سرقینی اظهار داشت: در ­سال های فعالیت دولت دوازدهم، بیشتر پروژه های بزرگ افتتاح شده مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بوده است. از جمله این موارد، تکمیل زنجیره فولاد بوده که حاصل زحمات مجموعه ایمیدرو و بخش خصوصی بوده است.

وی ادامه داد: بخش معدن و صنایع معدنی، اهمیت زیادی برای توسعه اقتصاد دارد و باید تلاش کنیم در خور انتظارات دولت و ملت کار کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر ­­صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این وزارتخانه مطالبات زیادی از ایمیدرو دارد، اظهار داشت: در بخش فولاد 7 طرح استانی به صورت کامل به بهره برداری نرسیده است. پروژه هایی نظیر نفلین سینیت، بوکسیت گینه و تولید پودر آلومینا سال هاست در حال اجراست و این ها ما را آزار می دهد.

ایمیدرو و اکتشاف

وی ادامه داد: البته­ در ­این سال ها، کارهای خوبی در ایمیدرو انجام شده است. به عنوان مثال، نمی توانیم اکتشافات انجام شده را که ایمیدرو آن را سروسامان داده، نادیده گرفت. این روند باید به صورت ویژه ادامه یابد. نقشه راه معدن و صنایع معدنی نیز -که حاصل کار بخش خصوصی، خصولتی و دولتی است- ابلاغ شده است.

سرقینی با اشاره به سرپرست جدید ایمیدرو گفت: جمشید­­ملارحمان یک فرد معدنی است و از ابتدا کار خود با معدن شروع کرده و از سال دوم تاسیس ایمیدرو، در این سازمان مشغول به کار شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم ایشان منشا خدمات موثری باشند و ان شاء الله در جمع بندی وزیر صنعت، معدن و تجارت، سکاندار هیئت­­عامل ایمیدرو شود.

ایمیدرو؛ خوشنام و اثرگذار

افشار فتح الهی، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزرات صنعت، معدن و تجارت در این مراسم گفت: اثرگذاری و خوشنامی ایمیدرو در حدی است که توان فنی و کارشناسی موجود به شکلی جلو رفته که در هر نقطه از کشور، بخش خصوصی ترغیب و اعتماد آن جلب شده است. از همین رو باید از این ظرفیت به نحو شایسته و کافی استفاده شود.