جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 20 اسفند 1396     
راهنمای سفر نوروزی به آذربایجان شرقی

باز هم تعطیلات نوروز از راه رسید و باید برای این تعطیلات تقریبا دو هفته‌ای فکری کرد. اگر هم که تاحالا برنامه‌ای نریخته‌اید، خیلی دیر نشده و برای گشت و ‌گذار در جایی، حتی نزدیک به شهر محل اقامت‌تان برنامه‌ریزی کنید. در ادامه با برخی دیدنی‌های استان آذربایجان شرقی آشنا می‌شوید.

آذربایجان شرقی

مسجد کبود
یکی از دیدنی‌های تبریز، مسجد کبود است که حدود ۵۵۰ سال پیش در دوره مقتدرترین پادشاه آق‌قویونلو‌ها ساخته شد. متأسفانه این مسجد با آن کاشی‌های کبود و لاجوردی‌اش در یکی از زلزله‌های این شهر در ۲۳۳ سال پیش به‌شدت تخریب شد. این مسجد بار‌ها مرمت شده و می‌توانید با تهیه بلیت از آن بازدید کنید.

مسجد کبود تبریز
 
موزه آذربایجان
نرسیده به میدان ساعت، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های ایران را خواهید دید. موزه‌ای که آثار مختلف و دیدنی در سه طبقه پیش از اسلام، دوره اسلامی و آثار مجسمه‌سازی معاصر را به نمایش گذاشته است. برای گرفتن اطلاعات بیشتر از این موزه می‌توانید با شماره ۳۵۲۶۱۶۶۹-۰۴۱ تماس بگیرید.
 
موزه آذربایجان

ائل‌گلی و پارک باغلار باغی
نمی‌شود به تبریز رفت و به ائل‌گلی (شاه‌گلی) سر نزد. استخری بزرگ در جنوب شرقی شهر تبریز که با درختان کهنسال و کافه‌های مختلف از تفرجگاه‌های عمومی تبریز است. ساخت این مجموعه و عمارت وسط استخر را به پسر عباس میرزا نسبت می‌دهند و از حدود ۱۰۰ سال قبل تبدیل به تفرجگاه عمومی مردم تبریز شده است. پارک «باغلارباغی» یا «بهترین باغ» تبریز، بزرگ‌ترین شهربازی شمال غرب ایران است. در‌های ورودی این پارک، هر روز ساعت ۱۶ باز و ساعت ۲۴ بسته می‌شود. باغلارباغی در حاشیه بلوار استاد شهریار و در ضلع شمالی ورودی کوی ولیعصر (عج) و نزدیک مجموعه «ائل گلی» قرار گرفته. کشتی صبا، قطار سرعت، آبشار، کلبه وحشت، کلبه شادی، رنجر و دوچرخه هوایی از جمله ماشین‌های هیجان‌انگیز این پارک هستند. غیر از این در منطقه زعفرانیه تبریز هم می‌توانید سراغ یک شهربازی سرپوشیده با نام سرزمین عجایب بروید.

راهنمای سفر نوروزی به آذربایجان شرقی +تصاویر
پارک آبی
در شهر تبریز هم می‌توانید سراغ یک پارک آبی بروید. این پارک آبی در شهرک یاغچیان، خیابان توحید قرار دارد. خانم‌ها می‌توانند روز‌های زوج از ساعت ۱۴ تا ۲۰ و آقایان روز‌های فرد در همین ساعت به این پارک مراجعه کنند، البته روز‌های جمعه هم از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ همزمان مربوط به آقایان است. برای گرفتن اطلاعات بیشتر و خرید بلیت اینترنتی می‌توانید به نشانی tabrizap.com مراجعه کنید یا با شماره تلفن ۳۳۸۵۳۰۴۰ (۰۴۱) تماس بگیرید.

پارک آبی تبریز
 
روستای کندوان
برای رسیدن به یکی از معدود روستا‌های سنگی و مسکون جهان باید از تبریز وارد جاده آذرشهر شوید و از آنجا به اسکو بروید. در جاده فرعی این شهر به سمت جنوب شرقی تغییر مسیر دهید تا بعد از عبور از روستا‌های «اسفنجان» و «کهنمو» به کندوان برسید. بافت سنگی روستا و کوچه‌های باریک و پرپیچ اینجا بسیار تماشایی است. اگرچه مسافران روستا، رونق فراوانی به اقتصاد روستا داده‌اند، اما زباله مسافران هم بلای جان روستا شده. به‌همین‌خاطر در سفر به کندوان حتما زباله‌های‌تان را به شهر برگردانید. ضمنا حتما برای عکاسی از خانه‌های روستا از ساکنانش اجازه بگیرید.
 
روستای کندوان

کلیسا‌های آذربایجان
بعد از ثبت مجموعه کلیسا‌های آذربایجان در فهرست یونسکو، همه چیز در منطقه رونق گرفته، حتی نصب تابلو‌های راهنمای گردشگری، به‌همین دلیل رسیدن به دیدنی‌های منطقه کار آسانی است. کلیسای سنت‌استپانوس، در دو کیلومتری شهر جلفا قرار دارد. کلیسای سنت استپانوس، یکی از پنج کلیسایی بود که همراه با کلیسا‌های «سنت تادئوس» یا «قره‌کلیسا»، «زور زور»، «مریم مقدس» و «چوپان» به‌عنوان نهمین اثر ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید. در مسیر رفت یا بازگشت از سنت استپانوس می‌توانید کلیسای چوپان برسید. به‌دلیل مسائل امنیتی مرزی، بهتر است در کنار این کلیسا خیلی توقف نکنید. در امتداد ارس، یک کلیسای دیگر جهانی دیگر هم انتظار شما را می‌کشد؛ کلیسای مریم مقدس. این کلیسای ساده و آرام در محل تلاقی «آق چای» و ارس و در کنار روستای دره شام ساخته شده.
 
کلیسای سنت استپانوس