جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 24 بهمن 1396     
قیمت دلار حباب است و باید بترکد

بهع گزارش صنعت نیوز، سخنگوی دولت گفت: با محاسبات ما قیمت دلار زیر ۴ هزار تومان است و در حال حاضر قیمت دلار حباب است و باید بترکد.

 محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: مگر چه اتفاقی افتاده که قیمت دلار این همه بالا رفته، فقط در بازار تقاضای کاذب بوجود آمده است.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در حال حاضر دارد در بازار ورود می کند گفت: ما از نظر دخل و خرج ارزی مشکلی نداریم و ما کمبود منابع ارزی نداریم بلکه آنچه به بازار ارز به صورت تقاضا تحمیل می شود بیش از تقاضای معمول و موثر است.
سخنگوی دولت افزود: ارز حاصل از صادرات نفتی و غیر نفتی ما مشخص است و همچنین ارز وارداتی ما نیز مشخص است و این نشان می دهد که ما به هیچ وجه کمبود ارزی نداریم.
نوبخت گفت: باید مدیریت قوی تری را از طرف بانک مرکزی داشته باشیم و باید بپذیریم جایی که ثبات اقتصادی ملی ما مطرح است بانک مرکزی باید ورود پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه ما با یک تقاضای غیرواقعی و غیر ضروری روبرو هستیم افزود: افرادی اعتقاد دارند که این بازار بازدهی بیشتری در کوتاه مدت دارد و به همین دلیل به این بازار وارد می شوند در صورتی که در این شرایط اگر بانک مرکزی به خزانه آمریکا هم وصل شود و این اشتها برای خرید ارز وجود داشته باشد، ارز ما تمام می شود.
سخنگوی دولت گفت: نباید اجازه بدهیم تمام ذخایر ارزی ما وارد بازار شود بلکه باید حواسمان جمع باشد و با توجه به اینکه منابع ارزی ما محدود است در این شرایط بانک مرکزی ورود پیدا کند.
 
مردم پای انقلاب خود ایستاده اند
سخنگوی دولت گفت: راهپیمایی تماشایی مردم در 22 بهمن نشان داد که مردم پای انقلاب خود ایستاده اند و این نظام را دوست دارند.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: انقلاب مردم در سال 57 با ایدئولوژی متفاوت از شرق و غرب و باوجود مخالفت قدرت های بزرگ پیروز شد و در کمتر از دو ماه با همه پرسی به روش مردم سالاری دینی اداره شد.
وی ادامه داد: این انقلاب پس از تحمل ترورهای گسترده و از دست دادن اندیشمندانی چون مفتح و شخصیت های مذهبی مانند صدوقی و همچنین رجال سیاسی مثل آقای رجایی و بهشتی و پشت سرگذاشتن یک تهاجم نابرابر و تحمل مصائبی سخت همچون 180 هزار شهید و همچنین تحمل هزاران میلیارد دلار خسارت جنگی و روبرو شدن با تحریم های اقتصادی بزرگ که به تعبیر کشورهای دیگر تحریم هوشمندانه اقتصادی بود در بهمن 96 به راهپیمایی آمدند و با حضور خود جمع بندی تماشایی را نسبت به انقلاب ارائه کردند.
نوبخت افزود: با همه مسائل و مشکلات کشور ما با قدرت و توان دفاعی بازدارنده پرچمدار مبارزه با تروریسم داعش در منطقه شدیم و براساس گزارش صندوق بین المللی پول به عنوان هیجدهمین اقتصاد بزرگ جهان هستیم.
وی گفت: در سال گذشته 81 میلیارد دلار و امسال 94 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی اضافه شد و براساس گزارش آی اس آی کشور ما نوزدهمین کشور جهان در تولید علم و کشور نخست در منطقه است.
سخنگوی دولت افزود: کشور ما این قدرت را پیدا کرده که در اتم نفوذ کند و در فضای بیکران هم حضور داشته باشد و با همه سختی های اقتصادی که مردم دارند، براساس گزارش بانک جهانی وضعیت توزیع درآمد و فاصله دهک ها به ویژه ضریب جینی نه تنها نسبت به قبل از پیروزی انقلاب بهبود پیدا کرده بلکه در مقابل کشورهایی چون آمریکا، روسیه، چین و ترکیه شرایط به مراتب بهتری هم دارد.
نوبخت گفت: این دستاوردها مربوط به دولت خاصی نیست و البته این اتفاقات نفی واقعیت هایی چون 3 میلیون بیکار و سختی معیشت را نمی کند.
وی با اشاره به اینکه مردم این نظام را دوست دارند و در جهت پیشرفت آن قدم برمی دارند افزود: این نظام با همه پرسی و رأی مردم شکل گرفت و مردم بزرگترین انقلاب مردمی را راه انداخته و رهبر بزرگ هم اعلام کرده بود تا مردم رأی ندهند و تأیید نکنند نظام شکل نمی گیرد.
سخنگوی دولت ادامه داد: بیش از 40 میلیون از مردم هم در انتخابات اخیر پای صندوق های رأی آمدند و با همه فراز و فرودها مردم خوب تشخیص دادند که باید این نظام را دوست بدارند و در جهت سربلندی فرزندانشان گام بردارند.
 
خرید ارز با شتاب کنونی به زیان پول ملی است
سخنگوی دولت گفت: دولت با کاهش ارزش پول ملی موافق نیست و از ملت می خواهیم به کشور کمک کنند چون خرید ارز با روند کنونی به زیان پول ملی است.
محمد باقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران­ افزود: اقداماتی که بانک مرکزی انجام­ می دهد­ ­­برای ثبات اقتصادی کشور لازم است و با اجرای همه آنها قطعا افزایش نرخ­ ارز ­قابل توجه­­ نخواهد بود و ما به نقطه قبل بر می گردیم.
وی گفت: بانک مرکزی کار نظارت بر کنترل بر بازار پول را به عهده دارد و سپرده های قانونی را که به بانک ها می دهند 13 درصد از آن نزد بانک مرکزی برای روز مبادا باقی می ماند.
نوبخت افزود: یکی از تخلفات بانکی این است که همه پول­ ­خود را به صورت تسهیلات ارائه کند و این از وظایف­ نظارتی­­ بانک مرکزی است و از دیگر وظایف بانک مرکزی که قابل قدردانی­ ­­است جلوگیری از گسترش موسسات مالی است .
سخنگوی دولت در مورد اقدامات دولت در آستانه سال نو افزود: نظام بانکی اسکناس کافی در اختیار مردم قرار می دهد و همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیز تدارک میوه عید را دیده و محصولات کشاورزی و میوه بسیار خوب در اختیار دارد و خریدی که پیشاپیش از کشاورزان انجام شده موجب شده تا محصولی روی دست کشاورز نماند.
وی درباره سخنان رئیس جمهور در روز 22 بهمن­­­ درباره اجرای اصل 59 قانون اساسی گفت:­ به استناد سخنان رئیس جمهور در­اصل 59 قانون اساسی­­ در زمینه اقتصادی می توانیم از نظر مردم استفاده کنیم که این از نقاط قوت قانون اساسی کشور ماست.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت دیر به فکر رفاه مردم افتاده است گفت: از نیمه سال 92 که دولت یازدهم روی کار آمد اصلاح بودجه 92 و بودجه 93 را به مجلس ارائه و برنامه ای برای پنج سال آینده را مشخص کرد.
وی­ افزود: اما سال به سال باید هدفی را برای خود مشخص می کردیم حتی هدف های برجامی را؛ ­ گشایشی برای رفاه مردم انجام دادیم و براساس اقتصاد مقاومتی برنامه هایی را تعریف کردیم،­ رشد اقتصادی منفی را به مثبت تغییر دادیم و آثار آن در رشد اقتصادی و کاهش تورم دیده شد و امسال نیز نوآوری ما با همان درآمد پارسال این بود که رفاه مردم،کاهش فقر و کاهش بیکاری را در برنامه بودجه امسال گنجاندیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برای­ تامین مسکن مستاجران منطقه زلزله کرمانشاه چه فکری کردید گفت: در جلسه دولت­ مصوبه ای برای کمک بلاعوض و کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه دیده شده و همچنین اعتبار ویژه ای برای آن در نظر گرفتیم در این مورد نیز اقداماتی انجام دادیم که اعلام خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی­­­ مبنی بر اینکه در مقابل حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن مسئولان چه وظیفه ای دارند گفت: وظیفه مسئولان بیش از گذشته سنگین تر شده است چون پاداش احسان جز احسان نیست و بیشتر تلاش خواهیم کرد.
 
مشکلات به دلیل اجرا نشدن کامل قانون اساسی است
سخنگوی دولت گفت: اگر اشکالاتی وجود دارد به­ دلیل­ ­­اجرا نشدن کامل قانون اساسی است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: با یک چارچوب فراخ،­ ­هر کسی که به قانون اساسی اعتقاد دارد، انقلابی است پس با­ این نوع نگاه­­ برخی که­ بیرون گذاشته شده اند باید به داخل بیایند.

وی درباره مصاحبه آقای روحانی در تلویزیون گفت: اینکه فردی در یک مصاحبه بتواند به همه­­­­ مسائلی که مطرح می شود و در فکرش است جواب بدهد بسیار سخت است و به همین دلیل ممکن است بعضی پاسخ ها به­ خاطر­­دیالوگی که با مجری برقرار می شود به طور کامل بیان نشود.
سخنگوی دولت ادامه داد:­ نکته ای دیگر در خصوص اصول مغفول مانده قانون اساسی است و ما اعتقادمان بر این است که اگر مشکلاتی وجود دارد به­ دلیل ­کامل اجرا نشدن قانون اساسی است.
نوبخت گفت:­ اعتقادمان بر این است که مجموعه بزرگی در بیرون مرزها هستند و به نوعی ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار بودند که ما نباشیم ولی در حال حاضر هستیم و باید در داخل کشور انسجام هم داشته باشیم.
وی افزود: اگر تجمع سازمان یافته مردم را به صورت احزاب سیاسی و ان جی اوها داشته باشیم قطعاً سود می بریم و ما باید از همه این انجمن های منسجم استفاده کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه من یک فرد حزبی ام و در چارچوب حزبی کار کرده ام، گفت: یکی از دلایلی که فکر می کردم نباید در مجلس باشم این بود که در حزب حضور داشتم و جوان ها را با فکر و تفکر حزب سازماندهی می کردم.
نوبخت افزود: احزاب دیگری که در کشور فرصت دارند می توانند فعالیت حزبی کنند و من نمی دانم چرا برخی از احزاب فعال نیستند و ما نمی توانیم آنها را به زور فعال کنیم.
وی درباره اعتباری که برای اشتغال در سال آینده در نظر گرفته شده است، گفت: 73 هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده که 17 هزار و 300 میلیارد تومان آن از طریق حامل های انرژی، 16 هزار میلیارد تومان آن از صندوق توسعه ملی و بقیه آن از طریق نظام بانکی تأمین می شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: همین مجلس با رقمی که قرار است حامل های انرژی کسب شود موافقت نکرده است.
نوبخت درباره دیوان محاسبات­ گفت: دیوان محاسبات یک مقام نظارتی مستقل است و من از این سازمان که برای نظارت خود تلاش می کند متشکرم و نگاهم به این دیوان مثبت است.
سخنگوی دولت­ افزود: باید دیوان محاسبات تقویت شود و این دیوان به دنبال کمک کردن به دستگاه ها برای­­­ شفافیت است.

رشد اقتصادی شاخصه اقتصاد مقاومتی استرشد اقتصادی شاخصه اقتصاد مقاومتی است
سخنگوی دولت گفت:­ همه­ ­­­اقداماتی که در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شده است­ برای یک رشد اقتصادی­­­­ پایدار است که ایران توانسته رشد اقتصادی خود را بالا ببرد.
محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در خصوص اقتصاد مقاومتی افزود:­ برای اقتصاد مقاومتی باید سازمانی متناسب با این ماموریت تشکیل می شد و ­ به همین منظور­ ­­ ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شد، سازمان برنامه و بودجه به عنوان عقبه آن در نظر گرفته شد و در شروع کار ما 24 بند اقتصاد مقاومتی را به 12 برنامه تبدیل کردیم.
وی ادامه داد:­­ 12 برنامه را برای اینکه اجرایی کنیم به 56 طرح تبدیل کرده و این 56 طرح را با 200 پروژه تعریف کردیم و برای هر­ طرح­ ­فردی را در نظر گرفتیم تا به کار نظارت داشته باشند­ و گزارشهای­ ­خود را­ جزء­ به جزء­ برای ما ارسال کند.
نوبخت­ گفت:­ همه­­­ این اقدامات یک هدف­ غایی دارد و آن رشد اقتصادی مستمر­­­ است.­
سخنگوی دولت­ افزود: ایران توانسته با اقدامات انجام شده و با همین طرح ها ، رشد اقتصادی خود را بالا ببرد.
وی گفت:­­ همه­ ­این اقدامات را ما با کمال میل انجام دادیم و از باب رفع تکلیف نبوده ،​ البته می دانیم که بهتر از این هم می توانستیم انجام دهیم.
نوبخت­ افزود: همه­ ­­اقداماتی که در این زمینه انجام شده­ مثل افزایش صادرات و بهبود روابط با همسایگان کارهایی بوده است­ که دولت با­ کمال میل انجام داده تا بتواند رشد اقتصادی خود را بالا ببرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ارائه اطلاعات دلالان ارز به سازمان مالیاتی گفت:­ دلالانی که از راه قانونی خرید و فروش کرده باشند نیز اطلاعاتشان به سازمان مالیاتی ارائه می شود و این اقدام خوبی برای کنترل بازار ارز است.

7 درصد از درآمد تولید ناخالص داخلی از مالیات است
سخنگوی دولت گفت: واقعیت این است در کشورهای صنعتی 30 تا 40 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورشان از مالیات بدست می آید در حالی که در کشور ما این رقم 7 درصد است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران افزود: این رقم در 30 سال گذشته 4 و 2 دهم درصد بود و در برخی کشورهای منطقه میزان تولید ناخالص داخلی کشور از مالیات 20 درصد است.
وی گفت: همه شما شهادت می دهید که تمام فعالیت دولت برای برجام رفاه مردم و افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور بوده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای ادامه کارش دست در جیب مردم می کند، افزود: مالیات را باید به حق و درست از مردم بگیریم و از کسانی که مالیات نمی دهند و یا به اندازه درآمدشان مالیات نمی دهند گرفته شود که این موضوع دست در جیب مردم کردن نیست مالیات یک درآمد سالم در تمام دنیاست.
نوبخت گفت: البته افزایش این ضریب به معنای این نیست که به کسانی که مالیات می دهند فشار بیشتری بیاوریم مالیات خوب است ولی باید به حق باشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دادستان کل کشور گفته است وزارت اطلاعات همکاری لازم برای اعلام اسامی مدیران دو تابعیتی را نمی کند، افزود: اینگونه نیست، وزارت اطلاعات آن چیزی را که لازم بود انجام داد از سربازان گمنام امام زمان (عج) می خواهم خودشان جواب دادستان را بدهند.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که پیشتر گفته شده بود انقلاب بودجه ریزی داریم اما دولت و مجلس از آن عقب نشینی کردند، گفت: چند کار مهم در بودجه انجام شد اول اصلاح ساختاری بودجه بود که 340 دستگاه و ردیف را براساس قیمت تمام شده مشخص و برنامه ریزی کردیم و عمده برنامه ها را به سمت استان ها سوق دادیم.
نوبخت اضافه کرد: اجرای بیش از 800 طرح ملی را استانی کردیم، بسیاری از رقم های غیرشفاف را شفاف کردیم که باعث شد بیش از گذشته همه به آن توجه کنند.
وی با اشاره به اینکه من در 16 سال متوالی در بودجه ریزی شرکت داشتم، گفت: امسال تنها سالی بود که برنامه مکتوب و الکترونیکی بودجه را در اختیار همه قرار دادیم که پیش از این چنین نبود.
سخنگوی دولت افزود: مبالغی را که در بودجه اعلام کردیم براساس واقعیت است مانند فروش 2 میلیون و 410 هزار بشکه نفت به قیمت 55 دلار تعیین شد، مالیات و اوراق را نیز همین گونه مشخص کردیم و سیاست دولت را براساس کاهش فقر مطلق و کاهش بیکاری گذاشتیم.
نوبخت گفت: براساس بودجه حتی برای مسائلی مانند آلودگی هوا، ایمن سازی، زلزله، نوسازی ناوگان برای اولین بار برنامه ریزی شده که همه آنها قابل دفاع است بر این اساس عقب نشینی در بودجه نکردیم و سال آینده نیز سیاست فقرزدایی و اشتغال را اجرا می کنیم و منابع آن را مشخص کردیم.
وی افزود: این انتخابی برای دولت و سازمان بودجه نبود بلکه به نوعی الزام بود.
 
درباره یارانه و حامل های انرژی بدون رضایت مجلس اقدام نمی کنیم
سخنگوی دولت گفت: تصمیم گیری درخصوص یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده ، دولت بدون رضایت مجلس هیچ اقدامی نمی کند.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود:
در سال آینده همین روش موجود در یارانه ها ادامه می یابد و ما بدون رضایت مجلس هیچ اقدامی انجام نمی دهیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه هر سال دولت باید قیمت حامل های انرژی را اصلاح کند افزود: دولت با اصلاح قیمت حامل های انرژی پولش را برای اشتغال مصرف می کند.
نوبخت با اشاره به اینکه هدف ما در سال آینده ایجاد اشتغال چند لایه است گفت: سال آینده قصد داریم 50 هزار مسکن در شهر به صورت حمایتی، 50 هزار مسکن در روستا بسازیم که تسهیلات و سود آن به صورت ویژه ارائه می شود.
وی افزود: بازسازی صد هزار واحد مسکونی که با عنوان بافت فرسوده شناخته می شود در مقابل زلزله نیز از جمله برنامه های ما در سال آینده است که با این اقدام 300 هزار فرصت شغلی را در سال آینده ایجاد می کنیم.
سخنگوی دولت گفت: برخی از منابع را در سال آینده برای نوسازی ناوگان حمل و نقل و درون شهری و برون شهری مصرف می کنیم.
نوبخت افزود: مجلس به جای افزایش قیمت حامل های انرژی 3 هزار میلیارد تومان منبع از محل افزایش مالیات و حقوق گمرکی در نظر گرفته است.
وی گفت: ما تصمیممان این است که با مجلس تعامل داشته باشیم و به خاطر مردم باید همیشه کنار هم باشیم و همیشه مجلس به ما کمک کرده تا از مصائب و سختی ها عبور کنیم.